Painkülas asuva ASi Werol Tehased järgmise aasta plaanis on toiduõlitoodangu kahekordistamine ja seniste õlipresside väljavahetamine kaasaegsete vastu, milleks investeeritakse ligi 70 miljonit krooni.
Praegu toodetakse Werol Tehastes kuus üle 2000 tonni rapsiõli, millest enamik läheb kvaliteetse toiduõli tootmiseks. “Võimalik on toota kuni 3500 tonni toiduõli kuus. Oleme seadnud eesmärgiks olemasolevaid seadmeid rohkem ära kasutada. Kui toodangumahtu suurendame, saame ära tarbida kogu Eestis toodetava rapsiseemne, millest tänavu veel pool vabariigist välja viidi,” ütles AS Werol Tehased juhatuse liige Meelis Virro.
“Nõudlus toiduõli järele on kogu aeg olnud suurem, kui Werol seda toota jõuaks. Pärast laiendamist on tootmisvõimsused maksimaalselt ära kasutatud ja vähenevad ka ühiku tootmiskulud. Nii saavutame parema konkurentsivõime ja suudame siseneda uutele turgudele. Siseriiklikult ei ole võimalik õli tarbimist kahekordistada, kuid mõnevõrra saab müüki siiski kasvatada. Poes võime näha 3-4 erineva tootja rapsiõli. Need õlid on toodetud mujal Euroopas või lausa väljaspool Euroopat ja Eesti poeletile jõudmiseks on nad pidanud läbi tegema pika transpordiahela, mis tähendab suuri lisakulusid. Seega, üht-teist on võimalik pakendatud värske rapsiõliga saavutada ka siseturul. Ostuotsuse tegemisel on toote hinnal ikka määrav jõud,” rääkis firmajuht. Tema sõnul on praegu ja arvatavasti ka edaspidi kõige suurem nõudlus Werolis valmistatud kõige lihtsama ja algupärasema rafineeritud rapsiõli järele, mida ettevõte turustab nii 0,5- kui ka 1- liitristes pudelites, samuti kanistrites toitlustusettevõtetele. Maitseõlid lisavad küll sortimenti eksklusiivsust ja mitmekülgsust, kuid igapäevase tarbimise maht on neil väike ja nendest ei kujune Weroli põhitoodet.
“Kavatseme ehitada välja uue pressimisüksuse. Praegu töötava kolmest kuumpressist koosneva pressimisüksuse kõrvale ehitatakse uus hoone, kuhu tuleb siis juba kuus kuumpressi. Ehituse ajaks meie tootmine ei seisku ning ehitise valmimise järel toimub vaid ümberlülitamine. Uued pressid pole just palju võimsamad, küll aga ökonoomsemad. Energiat kulub peaaegu poole vähem ning ka õli väljatulek suureneb. Uue pressimisüksuse tehnoloogia maksumus on 70 miljoni krooni ringis. Lõplikud hinnad ja ehitustööde maksumus on veel täpsustamisel,” selgitas Meelis Virro.
AS Werol Tehased võttis uute presside hankepakkumised kolmelt Euroopa firmalt. Praegu on välja valitud üks pakkuja, kellega läbirääkimised kestavad. Kaasaegne pressimisüksus kavatsetakse käiku lasta 2009. aasta lõpus.
“Tänane majanduskeskkond ja ka soov investeeringud kaalutletult ja järk-järgult ära teha on sundinud meid oma investeeringud aastate peale laiali jagama. Pressimise laiendamisele järgneb laomajanduse laiendus ning ka kauba käitlemisega seotud juurdeehitised. Üheks sõlmküsimuseks on suureneva kaubamahu juures ka raudteeühenduse vajadus, selles osas teeme koostööd rajatava Painküla tööstuspargiga,” kommenteeris Meelis Virro ettevõtte investeerimispõhimõtteid.
“Ette võetud sammud riskide maandamiseks on ennast õigustanud ja Werol on suutnud püsida kasumis. Kuid üldine majanduse seis, ja seda mitte ainult Eestis, on avaldanud ja avaldab kindlasti mõju ka meie tööle ja plaanidele. Samas on toiduainetesektor, kus me oma tööstusega asume, kindla mahuga turg, mida finantskrahhid ja muud mõjurid hetkega ära ei nulli. Seetõttu vaatame tulevikku optimistlikult ja julgeme teha investeerimisplaane,” kinnitas Weroli juhatuse liige.
iii
JAAN LUKAS