Voorel vaetakse Undi loomingu suhteid filmikunstiga

 

Reede keskpäeval oodatakse kõiki kirjandushuvilisi Voore külalistemajja Mati Undi mälestusseminarile, mis tänavu kannab pealkirja “Mati Undi teosed kinolinal”. Voore seltsimajas saab hiljem vaadata ka Mati Undi romaanil põhinevat  filmi “Sügisball”.

Mälestusseminarile on kõnelema oodatud Donald Tomberg, Jan Kaus, Tiiu Lukk ja Rain Tolk. Donald Tomberg on Tallinna Ülikooli kultuurikorralduse magistrant, kes kirjutab ajakirjale Teater.Muusika.Kino filmikriitikat. Mati Undi teoste interpreteerimist filmikunstis on ta analüüsinud nimetatud ajakirja 2006. aasta märtsinumbris ilmunud artiklis “Tühirand ja maailma äär. Mati Undi “Tühirand” ja “Võlg” filmis”. Voorel räägib ta teemal „Mäng ja Äng/Vaatepunkt ja Silmapiir”. Sirbi kirjandustoimetaja, kirjanik ja eelmine Kirjanike Liidu esimees Jan Kaus on oma ettekandele pannud pealkirjaks “Unt ja kirjanikud laval”.

Tiiu Lukk ja Rain Tolk on mänginud Mati Undi teoste ekraniseeringutes. Tiiu Lukk mängis Mallet 1966. aastal Mati Undi jutustuse „Võlg” (ilmus kaks aastat varem Loomingus) järgi vändatud samanimelises filmis, mille rezhissööriks oli Valdur Himbek ja stsenaristiks Unt ise. Praegu tuntud teatriinimestest tegi selles filmis kaasa näiteks Raivo Trass. Tiiu Lukk ise on avallikkusele nüüd juba üsna tundmatu, küll aga teatakse hästi tema kadunud abikaasat filminäitleja Leonhard Merzinit ja nüüd juba ka näitlejast tütart Helena Merzinit.

Rain Tolk mängis peaosa 2007. aastal valminud filmis “Sügisball”. Selle filmi tegemisest ja vastuvõtust erinevatel festivalidel ta ka Voorel kõneleb.

 “Kuna “Sügisballi” rezhissöör Veiko Õunpuu teeb praegu uut filmi ja selle osaliste tuumik on enam-vähem sama, mis “Tühirannas” ja “Sügisballis”, siis saabki Voorele tulla vaid Rain Tolk,” ütles Mati Undi mälestusseminaride ellukutsuja Ene Sööt Jõgeva Linnaraamatukogust. “Just “Sügisballi” edu filmifestivalidel ajendas võtma seekordse mälestusseminari teemaks Mati Undi loomingu seosed filmikunstiga.”

 Need on tugevamadki kui esmapilgul paistab: lisaks sellele, et filmiks on saanud jutustused “Võlg” ja “Tühirand” ning romaan “Sügisball”, on ta kirjutanud stsenaariumid ka filmidele “Surma hinda küsi surnutelt” (1977) ja “Saja aasta pärast mais” (1987).

Pärast ettekandeid ja sõnavõtte autasustatakse mälestuskonverentsil Mati Undile pühendatud lühiproosavõistluse paremaid. Kell 15.30 näidatakse Voore seltsimajas filmi “Sügisball”.

Mati Undi mälestusseminari peetakse traditsiooniliselt kirjaniku ja lavastaja surma-aastapäeval 22. augustil. Tänavune seminar on juba kolmas ning seda korraldab Saare valla kultuuri- ja spordiselts. Voore lähedal Linnamäe külas sündinud Mati Unt lahkus meie hulgast kolm aastat tagasi. Kaks aastat tagasi avati endise Leedimäe koolimaja, praeguse Voore külalistemaja seinal tema bareljeef.

Mati Undile on pühendatud ka tänavune 5.-10. septembrini Tartus toimuv Eesti Teatri Festival. See kannab pealkirja “UNT!” ning sellel saab näha mitmeid lavastusi, mis juba ammu repertuaarinimistutest kadunud: “Vaimude tund Jannseni tänaval” (Endla 1984), “Helene, Marion ja Felix“ (Noorsooteater 1990), “Lou” (Tatjana Manevskaja monoetendus 1997), hilisemast ajast “Potteri lõpp” (Vanemuine 2002), “Stiil“ (Von Krahli Teater 2003), “Romeo ja Julia” (Vanemuine 2004), “Tühirand” (Vanemuine 2006) ning ainsa Undi lavastusena ikka veel repertuaaris püsiv “Majahoidja” (Rakvere Teater 2001). Lisaks toimub kahepäevane konverents, millel käsitletakse looja, eetika ja mängu temaatikat. Rahvusvaheline konverents saab teoks koostöös Tartu Ülikooli Eetikakeskuse ning kultuuriteaduste ja kunstide instituudiga. Ettevalmistamisel on näitus Undist ja tema loomingust, kus muuseas plaanis ära näidata kõik Undi lavastuste salvestused, mis leida õnnestub.

Festivali üheks eesmärgiks ongi kokku koguda olemasolevad materjalid Undi kohta, et uurijatel järgnevatel aastatel kergem oleks. “See on mälestuste kogumise, mitte mälestusfestival,” kinnitas festivali kuraator Ott Karulin.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus