|
<p>
Võidupüha paraad tuleb 23. juunil Jõgeva kesklinnas, otsustati neljapäeval peetud eri ametkondade ühisnõupidamisel. Vahepeal kaaluti ka selle viimist linna esindusstaadionile. |
Kesklinna kasuks räägib võimalus hajutada pealtvaatajad tänava äärde, nii on toimuvat parem jälgida. Kõigest pole loomulikult võimalik kõigil pealtvaatajatel osa saada, näiteks ei ole tulede üleandmine igale poole näha, presidendi kõnet on aga võimalik kuulata valjuhäälditest.
Kaitseliit kaalub ka võimalust ehitada koostöös Jõgeva linnavalitsusega pealtvaatajatele ajutine tribüün.
Staadionil oleks pealtvaatajail küll ülevaade paraadist parem, kahjuks ei saa staadioni õrnale kattele rasket tehnikat lubada, sest katte vahetus läheks maksma miljoneid. Samuti on staadioni ümber statsionaarne võrkaed, mis piirab inimeste liikumist. Ka pole Jõgeva staadionil pealtvaatajate tribüün tõusuga.
Kesklinn saab kauniks
Jõgeva kesklinn saab paraadi ajaks kaunistatud. Esialgsete plaanide järgi tulevad valgustuspostidele Eesti lipud ja lilleamplid. Samasugused lilled kaunistavad ka presidendi poodiumi. Kaubahalli seinale tuleb temaatiline pannoo, selle eest hoolitseb Kaitseliit. Jõgeva linna sissesõiduteed nii Suurel kui ka Aia tänaval on ühe kunstniku esialgse tööversiooni järgi kujundatud lippudega.
Kaitseliit lubas korrastada ka oma hoone välisfassaadi, mis praegu eriti Aia tänava poolt kuigi hea välja ei näe.
Võidutuli süüdatakse eelmisel õhtul nii Kassinurme mägedes kui ka Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus. Tulesüütamise tseremoonia kestab Kassinurmes umbes tund aega, selle aja sisse mahub ka kultuuriprogramm. Tule süütavad noorkotkad. Kassinurmest liigub võidutuli pealinna ning mõlemad võidutuled ühinevad Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalamil. Tulede ühinemisest saab Kaitseliidu avalike suhete osakonna ülema Neeme Brusi sõnul Vabadussõja võidusamba avamise kulminatsioonihetk. Samba avamist koordineerib kaitseministeerium, tseremoonia pealavastaja on Margus Kasterpalu.
Tuli tuuakse öösel Laiusele ning jääb kirikusse hoiule.
Lahingutehnika näitus ja sõdurisupp
Võidupüha hommikul peetakse Laiuse kirikus jumalateenistus ning kiriku lähedal asuva Vabadussõja mälestusmärgi juures viiakse läbi tuletoojamedalite üleandmise tseremoonia.
Neeme Brusi sõnul kaalusid korraldajad võidupüha jumalateenistuse paigana ka Palamuse kirikut, kuid et sealse Vabadussõja mälestusmärgi ümbruses on väga vähe ruumi, otsustati tseremoonia siiski läbi viia Laiusel.
Võidutulemedalid annavad üle kaitseväe juhataja ja kaitseminister, üritusel osaleb peaminister. Tuletoojateks on igast Kaitseliidu malevast valitud inimene, kes oli üheksakümnendate aastate alguses Kaitseliidu taasloomisel aktiivne ning kes on ka praegu malevaga aktiivselt seotud. “Sel kombel püüame väärtustada tublisid inimesi ja meie lähemat ajalugu,” märkis Brus.
Paraadi üksused saabuvad Jõgevale 22. juunil, sama päeva õhtul kella 18 ajal on linnas paraadi peaproov. Paraadi militaarse poole on heaks kiitnud ka kaitseväe juhataja.
Paraadi ajal peaksid üle Jõgeva lendama ka NATO hävitajad. “Loodame, et seekord läheb hästi,” ütles Brus.
Koostöös kaitseväega pannakse linnas välja lahingutehnika näitus, samuti on pärast paraadi võimalik süüa sõdurisuppi. Kaitseväe ja piirivalve orkester teevad vahetult pärast paraadi mõjuka tattoo ehk sõjaväeorkestrite vigurmarssimise, mis on maailma militaarmuusikas üks populaarsemaid vaatemänge.
Maakaitsepäeva üritused toimuvad vahetult pärast paraadi Jõgeva staadionil. Vallad saavad seal ka oma võidutule.
Paraadil osaleb üle 800 inimese
*Jõgeva ja Tartu malev 3 rühmaga
*Põlva, Järva, Sakala ja Võru malev 2 rühmaga
*Rapla malev 1 rühmaga
*Läti külalised 1 rühmaga
*Piirivalvest 1 rühm
*Üksik-vahipataljonist 1 rühm
*Piirivalve ja Kaitseväe orkestrid
*Kaitseliidu koondorkester
*Kodutütred, noorkotkad, naiskodukaitsjad igaüks 2 rühmaga
*Kaitseliidu tankitõrjekahurid ja miinipildujad
*Näitusel kaitseväe moodne lahingutehnika ja piirivalve tehnika
iii
HELVE LAASIK