Virtuses selgusid Eesti maadlusmeistrid

Jõgeva spordikeskuses Virtus selgitati möödunud laupäeval välja Eesti meistrid kreeka-rooma maadluses. Võistluste tulemuste põhjal nimetati ka Eestit märtsis Serbia pealinnas Belgradis toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel esindava koondise liikmed.

 

Seitsmes kaalukategoorias käis Virtuses matil ühtekokku 74 maadlejat. Võistluste peakohtunikuna tegutsenud Luua Metsanduskooli metsaülem Peep Arold, Eesti ainus olümpiakategooria maadluskohtunik, tõdes, et suuri üllatusi üheski kaalukategoorias ei serveeritud: võitsid enam-vähem need, kellelt seda oodatigi.

„Põnevamateks kujunesid, nagu ikka, need matšid, milles kohtusid enam-vähem võrdse tasemega maadlejad,“ ütles Peep Arold. „Kui tasemevahe suuremaks kujunes, polnud tugevamal vaja oma võimeid täiel määral näidatagi.“

Ühe tasavägisema finaalmatši pidasid omavahel 66 kg kehakaalus Kadrina mehed Siim Abner ja Marger Pormann, kellel tuli pidada ka mitu võistluspausi. Need olid tingitud Pormanni viga saanud ja veritsevast ninast. Matši mehed siiski pooleli ei jätnud, vaid võitlesid edasi, kuni kohtunik Abneri võitjaks kuulutas. Efektseimaks võib aga nimetada 84 kg meeste Eerik Apsi (MK Nelson) ja Vahur Steinbergi (TÜ ASK) vahelist finaalkohtumist, mis lõppes esimese viie punkti võtte ja võiduga.

Kõige kergemas, 55 kg kehakaalus käisid Eesti meistrivõistlustel matil ka Põltsamaa noored maadlejad Hendrik ja Sander Orion ning Aimar Andruse. Nagu teada, on Põltsamaa rohkem siiski vabamaadluse „kants“.

“Tulime siinsetele võistlustele mitte niivõrd medaleid jahtima, kuivõrd end “lahti maadlema”,“ ütles Põltsamaa maadlustreener Arved Külanurm. „Järgmisel nädalavahetusel toimuvad ju Paides Eesti meistrivõistlused vaba- ja naistemaadluses.“

Aimar Andruse võitis end siiski ka kreeka-rooma maadluse meistrivõistlustel finaali välja. Tõsi, seal kaotas ta Kadrina SK esindajale Taaniel Piiskoppelile.

Polnud peaeesmärk

Nimekaim Virtuses matil käinud maadleja oli mõistagi raskeimas, 120 kg kehakaalus kulla saanud Heiki Nabi, kes 2006. aastal kogunisti maailmameistriks krooniti.

„Jõgeval võidetu on minu jaoks kuues või seitsmes Eesti meistri tiitel,“ ütles Heiki Nabi. „Väga heas vormis ma tegelikult praegu pole, sest treenin suurte koormustega ning seetõttu kipub võistlustel väsimus peale tulema.“

Loomulikult polnud Eesti meistriks tulek Nabi jaoks ka hooaja peaeesmärk. Palju olulisem on kätte võidelda koht Londoni olümpiamängudele pääsejate nimistus. Selleks tuleb aga hästi võistelda olümpia kvalifikatsioonivõistlustel, mis toimuvad aprillis Sofias (Bulgaaria) ja Taiyuanis (Hiina) ning mais Helsingis (Soome). Sofias ja Helsingis saavad olümpiakoha kaks esimest, Taiyuanis kolm esimest.

„Sportlasele tähendab olümpiale pääsemine väga palju ja selle nimel ma praegu töötangi,“ ütles Heiki Nabi. Küsimusele, kas enam kui viis aastat tagasi võidetud maailmameistritiitel teeb tema elu kergemaks või raskemaks, vastas Nabi, et nii seda kui teist.

„Meest, kel maailmameistri medal taskus, jälgivad konkurendid kindlasti hoolsamalt, nii et nende üllatamiseks tuleb kogu aeg oma arsenali uuendada,“ arvas Nabi. „Samas tuntakse kõrge tiitliga vastase suhtes ka natuke aukartust.“

Eesti maadluskoondise peatreeneri Henn Põlluste sõnul on olümpiaplaanid mitmel Jõgeval võistelnud maadlejal.

„Peale Heiki Nabi himustavad olümpiapiletit Anar Zeinalov, Erki Alak, Alo Toom, Eerik Aps ja Ardo Arusaar,“ ütles Henn Põlluste. „Alo Toom jäi siin küll alles kolmandaks, ent ta võistles enda jaoks tavatus 96 kg kaalukategoorias. Euroopa meistrivõistluste ajaks saavutab ta oma õige, 84 kg kategoorias võistelda võimaldava kehakaalu. Naismaadlejatest üritab olümpiamängudele pääseda Epp Mäe.“

Olümpiale pääs on keeruline

Põlluste sõnul on olümpiapääsme saamine väga keeruline, aga üks koht tahetakse kindlasti kätte saada. Kui saadakse enam, on see juba preemia eest. Eesti maadluse seis on Põlluste sõnul praegu päris hea, ehkki medaleid pole tiitlivõistlustelt viimasel ajal tulnud. Lähim võimalus nende hankimiseks saabub märtsi alguses: siis toimuvad Belgradis Euroopa meistrivõistlused. Sinna sõidavad kreeka-rooma maadlejatest Zeinalov, Toom, Arusaar ja Nabi.

Jõgeva võistluste kohta ütles Henn Põlluste, et need olid, nagu Jõgeval ikka, hästi ja ladusalt korraldatud. Võistlejate arv oleks võinud küll natuke suurem olla, ent arvatavasti jätsid mõned tulemata külma ilma tõttu.

„Kolmemehelise tiimiga üldjuhul Eesti meistrivõistlusi ei tehta,“ ütles võistluste peakorraldaja, Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm eestvedaja Aimur Säärits. „Meie Erki Suitsu ja Andres Niinemäega tegime need siiski ära. Matid tuli seejuures Põltsamaalt kohale vedada, sest Jõgeva matt on juba nii räbaldunud, et ei kannatanud Virtuse maadlussaalist suurde saali toomist.“

„Aimur Säärits tegi oma meeskonnaga tõesti ära väga suure töö, meil jäi üle ainult hoolitseda, et maadlejad end meie majas hästi ja koduselt tunneksid,“ ütles Virtust haldava Sihtasutuse Jõgeva Sport juhataja Aita Saksing.

Ka meditsiinilise poole pealt kulgesid võistlused rahulikult.

„Peale paari ninaverejooksu sulgemise muud meditsiiniabi anda ei tulnud,“ ütles Jõgeva haigla kiirabiõde Ivi Allikmäe.

Jõgeva maavalitsuse arendusspetsialist, maadlusveteran Vahur Kukk tõdes aga, et võrreldes omaaegsega on tänapäeva kreeka-rooma maadlus kaotanud suure osa oma atraktiivsusest ja võitluslikkusest ning seda just uute reeglite tõttu, mis tingivad lühema maadlusaja ja soodustavad matil „passimist“. Loodetavasti said möödunud laupäeval Virtuses käinud siiski toredaid spordielamusi. 

2012. a Eesti meistrid kreeka-rooma maadluses

55 kg    Taaniel Piiskoppel (SK Kadrina)

60 kg    Anar Zeinalov (MK Juhan)

66 kg    Siim Abner (SK Kadrina)

74 kg    Erki Alak (Saaremaa)

84 kg    Eerik Aps (MK Nelson)

96 kg    Ardo Arusaar (MK Juhan)

120 kg  Heiki Nabi (MK Juhan) 

Paremad klubide arvestuses

1. MK Juhan      30 p

2. SK Kadrina    21 p

3. EMÜ SK        18 p 

Parim jõgevamaalane

Aimar Andruse — 2. koht 55 kg kategoorias

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus