Vilistlased kunstinäitusel

Jõgeva Ühisgümnaasium pidas möödunud nädalavahetusel oma 25. sünnipäeva puhul vilistlaste kokkutulekut. Kaheksa vilistlast, kes füüsiliselt küll Jõgevale ei jõudnud, jäävad see-eest vaimses mõttes siia veel mõneks nädalaks: Jõgeva kultuurikeskuse galeriis saab näha nende taieste näitust.

iii

Angelika Schneider, Tiina Andron, Gaidy Kesa, Sigrid Kuusk, Villu Plink, Lauri Lihten-Haavel ja Viljar Kõiv on Jõgeva Ühisgümnaasiumi lõpetanud eri aegadel. Kaheksas autor — Ingrid Tuksam — lõpetas selles koolis ainult põhikooli, keskhariduse sai ta kätte hoopis Tartu Kunstigümnaasiumist. Et nii kirjult ja mööda Eestit laiali pillutatud seltskonnalt tööde kättesaaminegi oli omaette kunst, siis mingi ühise näitusekontseptsiooni väljatöötamisest ei tasunud unistadagi. Nii jääb vaatajale vaba valik: kui tahab, võib ta eri autorite töödest ise mingit ühisnimetajat või ühisosa otsida, kui ei taha, võib süveneda igaühe eripärasesse vaimuilma.

Üllataval kombel on sellele näitusele kokku saanud üsna palju mustvalgeid taieseid. Ons’ noori kunstnikke tabanud värviväsimus või on see juhus? Angelika Schneider, Gaidy Kesa ja Sigrid Kuusk tuletavad oma töödega meelde, kui nauditav on tõeliselt hea pliiatsi- või pastellijoonistus. Angelika Schneider on lõpetanud kunstnik-dekoraatori erialal Tartu Kunstikooli ja graafika erialal Eesti Kunstiakadeemia, kus on ka praegu kompositsiooni, joonistamise ja kirjaõpetuse õppejõud. Ta on olnud edukas raamatukujunduskonkurssidel ja kuulus ka tänavuse Tallinna rahvusvahelise joonistustriennaali laureaatide hulka.

Raud ja alumiinium

Gaidy Kesa on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ja õppinud Tartu Ülikoolis kunstiõpetaja erialal. Praegu töötab Tartus lasteaiaõpetajana. Sigrid Kuusk õpib Tartu Ülikoolis bioloogiat, ent tegeles kunstiga aktiivselt juba Jõgeva Ühisgümnaasiumis ja Jõgeva Kunstikoolis õppides. Näitusel olevad joonistused pärinevadki kooliajast.

Ehtekunstniku haridusega Villu Plink on näituseautoritest ehk tuntuim — nii Eesti kui ka rahvusvahelises mastaabis. Plingi mustvalge fotoseeria kujutab rauast ja alumiiniumist objekte, mis koosnevad meile tegelikkusest tuttavatest elementidest, ent nende üksteise suhtes ümber paigutamine loob uusi kummalisi ja äraspidiseid seoseid.

Ka Ingrid Tuksam esineb mustvalge fotoga, ent ta pole selle foto autor traditsioonilises mõttes, vaid foto kujutab teda ja Päär Päärensoni ühes tantsuetteastes. Ingrid õppiski pärast Tartu Kunstigümnaasiumi lõpetamist kõigepealt Viljandi Kultuuriakadeemias tantsukunsti erialal, seejärel fotokunsti erialal Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ning praegu Tartu Ülikoolis inglise filoloogia erialal, olles samal ajal ka Tartu Kunstigümnaasiumi inglise keele õpetaja.

Kool on tähtis

Kõige jõulisematena jäävad näituselt aga ilmselt meelde Lauri Lihten-Haaveli suuremõõtmelised (ja muidugi jälle mustvalged) linoollõiked, millel kujutatud inimeste nägudelt peegelduvad justkui maailmalõpumeeleolud. Linoollõiked on trükitud isetehtud papjeemašeele, mis toob heledatel pindadel efektselt välja lõigutud linooli struktuuri.

Niisiis jääb neid, kes vaatajat värvidega rõõmustavad, alles vaid kaks: Tiina Andron ja Viljar Kõiv. Esimene on nahakunstnik, üks Tartus tegutseva Antoniuse Gildi Nahakoja asutajatest. Vaimukate nahktaieste kõrval esineb ta paari akrüülmaaliga. Graafikuharidusega Viljar Kõiv esineb litograafiatehnikas värvilise graafilise lehega „Apostel“, mis tõmbab huvitava paralleeli Piibli-aegade ja tänapäeva teisitimõtlejate vahele.

Kunstihuvilistele õpilastele on Jõgeva Ühisgümnaasiumi kunstiõpetaja Anne Jaama alati öelnud: „Kunsti minge õppima ainult siis, kui te kohe mitte kuidagi teisiti ei saa.“ Kunstist pole meie ajal ju sugugi kerge elatuda. Ometi on nii mõnigi tema või Jõgeva Ühisgümnaasiumi eelmise kunstiõpetaja Elita Järvela õpilane kunstnikutee valinud.

„Mõned on juba nii tunnustatud tegijad, et mul tekkis aukartusest probleeme nende poole pöördumisega,“ tunnistas Anne Jaama. „Aga kui nendega lõpuks ikkagi kontakti võtsin, olid nad kõik rõõmuga nõus näitusel osalema. Ju on nende kunagine kool siis neile endiselt tähtis.“

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus