Vana kaitseliidu maja muutub loomemajaks

Endine Kaitseliidu maja Aia tänaval muutub loomemajaks ja avab laupäeval uksed. Majas leiab kuni sügiseni maailmapilti laiendavaid ja põnevat ajasisustamist pakkuvaid tegevusi.


Veel teisipäeval käis loomemaja idee algataja Kristjan Rohioja mõõtva pilguga ümber maja. Hoone suures saalis nõjatusid seinale kunstnik Okeiko lustlikud Kukujukud – need Potsataja-sarnaste loomade joonistused lähevad kaunistustena seintele.

Ees ootab suur töö

“Ees ootab suur töö,” hindas Kristjan. Laupäevaks tuleb kokku panna riidestanged, võtta akendelt plaadid, maja tuulutada ning murugi vajab niitmist. Siis on väravad valla, maja seina küljes plakat ning hoone ja garaažide vahel ripuvad värvilised festivalilipud – et inimesed ikka tee loomemajja leiaks. Laupäeval kell 12 algab Aia tänava majas moe- ja keskkonnateemaline loeng. Avateemana tuleb arutelusse tekstiil, sellest räägib huvilistega tekstiili- ja moekunstnik Kairi Lentsius, kel on ka oma bränd Lentsius Design. Kristjani sõnul toimuvad loengud raadiosaate Halloo, Kosmos! stiilis. “Me oleme dialoogis, kaasame kuulajat – see on suhtlus ja mõttevahetus, mitte kuiv loeng,” selgitas Rohioja.

Laupäeval on avatud ka aiakohvik, saab osta näiteks võileibu, teed ja kohvi. Lisaks lubab Kristjan kaasa võtta oma plaadid ning taustaks mõnusat muusikat mängida. Kel veab, saab endalegi mõne vinüülplaadi soetada. Kindlasti on valikus veel Okeiko looming, Kairi disainitud ehted ning riided Itaaliast ja Skandinaaviast. Kuigi inimesed saavad osta taaskasutuse asju, ei ole eesmärgiks poe pidamine, vaid pakkuda linnarahvale kuni novembrini arutelusid keskkonnast, kiirmoest, taaskasutusest ja stiilist. Lisaks toimuvad riiete disainimise töötoad ning filmi- ja muusikaõhtud.

Kristjani kinnitusel on loomemajja oodatud ka kõigi kohalike kunstnike looming.

Lisab väärtust

Kristjan rääkis, et tema pere eluviis on viimased kümme aastat olnud taaskasutuse sõbralik. Toidu, riiete ja esemete ostmine ning keskkonnaressursside kulutamine peab olema mõistuse piires. Oma elustiilist ajendatutuna otsustas Kristjan naise Maarjaga katsetada, kas sarnane elustiil võiks toimida väljaspool pealinna. Tallinlase ja  Kalamaja elanikuna on mehele suureks eeskujuks Telliskivi loomelinnak või lähema näitena Tartu aparaaditehas.

“Soovin, et taaskasutatav materjal jõuaks inimesteni. Taaskasutuspoode on Jõgeval üksjagu, kuid küsimus ei ole hilpude müümises, vaid inimese elukeskkonna paremaks muutmises,” sõnas ta. Kristjan nentis, et kui Jõgeva linnavalitsus poleks talle vastu tulnud, siis ei oleks ta asja ette võtnud.

“Tahan lisandväärtusena tuua kohaliku rahvani loenguid inimestelt, kellega olen oma elus, nii Eestis kui välismaal, kokku puutunud. Näiteks oktoobris tuleb rääkima saksa õppejõud, kes tegeleb taaskasutuse majandusliku poolega. Arutleme, kuidas liigset tarbimist ohjeldada, et inimesed saaksid sõbralikult edasi elada.”

Lisaks loengutele on kavas erinevad töötoad. “Meie suureks toetajaks on kunstnik Okeiko ehk Annika Maior, kes tuleb juulis töötuba tegema. Meie anname inimestele tasuta riided ja nemad saavad neid ise disainida,” selgitas Kristjan. Tervislikud eluviisid, taaskasutus, loodushoid – need teemad kõnetavad igas vanuses inimesi.

Meie inimesed

Kristjanil on küpsemas idee teha suvel fotosessioon. “Tahan kõik Jõgeval tegutsevad ühingud ja ühendused pildile tuua,” rääkis ta. Plaanis on nad mõne disaineri abiga riietada ja linnaruumi poseerima tuua. Esimene pildistamine on Kristjanil mõttes Liblikapüüdjaga, siis võiks tulla nii laulukoorid kui spordiklubid. Fotodega on võimalik välja tuua linnaruumi murekohti, teha vajadusel konstruktiivset kriitikat, aga ka hästi tehtut kiita.

Haldusreform teeb Jõgevast suure keskuse, pikemas plaanis võiks loomemaja aidata kaasa suure kogukonna liitmisele ja kokkutoomisele. Suvel tehtavad pildid hoiaks loometegvust talvel pildil ja aitaks kevadel uue hooga alustada.

Kogukond otsustab

Kas tühjalt seisnud majast võiks välja kujuneda Jõgeva loomemaja, seda otsustavad inimesed. “Linnarahvas ütleb, kuidas asi tööle jääb – sundida ei saa,” sõnas Kristjan. “Minu ideaalis on Jõgeval hoone, kus inimene saab oma ettevõtmisi ellu äratada,” lausus ta. “Kui hoone muutub Telliskivi või Aparaaditehase laadseks – oleks see Jõgeval nii äge asi – see on minu suur unistus. Tahan näidata, et Jõgeva on täisväärtuslik elamiskeskkond ja kutsuda siia elama.”

Kristjan pole majas ainuke tegutseja. Juba juunis avab keldris uksed põgenemistuba. Margus Hüva eestvedamisel pakutakse seal noortele võimalusi vaba aja sisustamiseks. Suvel on huviringid puhkusel ja noored vajavad tegevust.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus