Vaimastvere kooli õpilased korraldasid keeltekohviku

Eelmise nädala neljapäeval tegutses Vaimastvere koolis keeltekohvik. Õpilasomavalitsus korraldas kogukonnale mõnusa päeva, kus sai tutvuda erinevate rahvustoitudega ning nautida Daniel Levi kontserti.

Projekti eestvedajad Cerle ja Cärolyn Siim kinnitasid, et Vaimastvere on huvitav koht, kuhu sõidavad üle Eesti kokku mitmesuguse taustaga noored, sealhulgas pagulased Vägevalt. „Siin saavad lisaks eestlastele kokku Iraagist, Süüriast, Ukrainast ja Venemaalt pärit  noored,“ rääkis Cerle. Kui õpilasesinduse liikmed kuulsid kooli huvijuhilt Eveli Leegolt, et Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja Briti Nõukogu on algatanud projektikonkursi „PickUp-Briti Eri“, oli plaan selge. Konkursiga toetati erineva keele- ja kultuuritaustaga noorte omaalgatuslikke ettevõtmisi. Tüdrukute sõnul tundus keeltekohviku korraldamine hea projektiidee. Iga kogukonda mõjutav algatus võis saada kuni tuhat eurot toetust ning seda taotlevad noored pidid esitama projektiidee plakatina. Kohese rahastuse pälvisid sotsiaalmeedias enim heakskiite saanud algatused. Kuigi Vaimastvere noored jäid oma plakatiga automaatse toetuse saajate seast napilt välja, said nad pärast hindamist ja ideede kaalumist oma projekti läbiviimiseks siiski soovitud raha.

Maitsed kodust ja maailmast

Kohvikus sai maitsta erinevate rahvaste toite, tutvuda teiste maade kultuuriga ja õppida uusi sõnu. „Nii saime anda oma panuse mõnusa ja üksteisest hooliva kogukonna loomiseks,“ märkis Cerle. Keeletekohvikus valmisid kokanduse töötubades eesti, süüria, vene ning ukraina rahvustoidud. Süüria toitude sekka oli pikitud ka pisut Iraagist pärit maitseid.

 Töötubasid juhendasid Vaimastvere kooli õpetajad, retseptid valisid välismaalt pärit õpilased, kokkamisel oli abiks terve koolipere. Nii valmisid kiluvõileivad, kamavaht, kartulikotletid ja vareenikud. Kui need road on ka meie köögis üsna tuttavad, siis Süüria ja Iraagi mõjutustega road pakkusid erilist maitseelamust. Cerle ja Cärolyni sõnul olid süüria ja iraagi roogadest eriti põnevad õlis praetud pallid, mis koosnesid kanalihast, riisist, pähklitest ja seemnetest. Mõned seemned ja pähklid olid sedavõrd eksootilised, et oli nende leidmisega meie poodidest oli tükk tegu. Valmis ka kook, mis tüdrukute hinnangul sarnanes meile tuntud „Kirjule koerale“. Kõik valminud road asetati riigilippudega kaunistatud laudadele. Kohvikulised said toite maitsta nii enne kui pärast Daniel Levi kontserti. Cerle ja Cärolyni hinnangul läks kohvikupäev korda. Kõik toidud said valmis ning külalistele meeldis Daniel Levi etteaste. „Tema muusika läheb südamesse ja puudutab kõiki,“ kinnitas Cerle. Eriti läks tüdrukutele hinge, et muusik tunnustas nende kooli ja algatust. „Danieli sõnul oleme äge ja vägev kool, kui suudame midagi nii suurt teha,“ rääkis Cerle.

Tüdrukute arvates oli projekti juures kõige olulisem, et erinevate rahvuste esindajad õppisid ja lõbutsesid koos,  leidsid üksteises palju toredaid omadusi. Lisaks sellele, et tehti koos süüa, õpiti hulgaliselt teiste keelte sõnu ja saadi aimu ka teiste riikide ajaloost ja kommetest. „Loodame, et selline sündmus saab meie koolis traditsiooniks ning loob meie kogukonnas hubase keskkonna, kus nii kohalikel kui välismaalt tulnutel on meeldiv omavahel suhelda,“ lausus Cerle.

Õpetlik kogemus

Üks keerulisemaid ülesandeid oli tüdrukute sõnul eelarve koostamine. Samas osutus see ka projekti läbiviimisel põnevaimaks. Noortel tuli käia poodides, tutvuda hindadega, küsida erinevaid hinnapakkumisi, saata hulgaliselt kirju ning lugeda läbi vastused.

Saadi ka õpetlik kogemus et kui rääkida ettevõtjatega hinnast, siis lisandub nimetatud summale alati käibemaks. Sellega ei osanud noored aga kohe arvestada. Kõige keerulisemaks osutus aja planeerimine. Cerle tõdes, et kõik sai küll lõpuks tehtud, aga nii mõnedki tööd jäid viimasele päevale. Ta kinnitas, et edaspidi peab niisuguste ettevõtmiste korraldamisel olema kesksel kohal kalender ning tööd tuleb planeerida aegsasti. „Kui meie meeskond poleks suutnud koostööd teha, siis ei oleks toredat keetekohvikut toimunud. Õppisime, kui tähtis on koostöö, üksteise kuulamine ning teiste arvamustega arvestamine,“ tunnustas Cerle projekti taga olnud õpilasomavalitsust.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus