Väike Poola reisisõnastik

11.-19. juunil seikles valdavalt Poola Vabariigi Suursaatkonna poolt korraldatud üle-Eestilise Poola ajaloo teemalise viktoriini võitjatest koosnev kirev reisiseltskond mööda Poolat. Teekond viis meid Põhja-Poolast läbi Varrsavi ja Krakovi Lõuna-Poolasse mägedesse välja.

Bialystok

Vahetult pärast piiri ületamist meenutab maastik oma kuusemetsadega Lõuna-Eestit. Maanteel liikleb tohutult palju veoautosid. Kohati on neid isegi tihedamalt kui sõiduautosid. Ööbimiskoht oli Bialystoki lähedal, nagu ikka bussiga Poolasse sõites. Meie kämping, kus ööbisime ka tagasiteel, asus kusagil metsa sees ja mõlemal korral õnnestus meil sinnasõidul ära eksida. Tänu eksimisele sõitsime tükk maad mööda munakiviteed, mis on esmapilgul küll idülliline, kuid pikema aja jooksul muutub see rappumine siiski väsitavaks.

Graffiti

Nii Varssavis kui teistes linnades, mis meie teele jäid, torkab silma, et majade seintel oli palju rohkem graffiteid, kui Eestis. Isegi suurte tänavate äärsed vanad ja väärikad majad pole neist pääsenud.

Hobused

Juba Leedus jääb silma, et põldudel tehakse sageli tööd hobustega. Poolas see tendents jätkub. Hobused leiavad rakendust mujalgi kui põllutööl. Krakovi vanalinnas tehakse kaarikutes turistidele lõbusõitu. Mägijärve Morskie Oko juurde ja tagasi on samuti võimalik sõita hobuvankril.

Inimesed

Slaavi temperamendiga poolakad on sõbralikud ja abivalmid. Vene keelt nad eriti rääkida ei taha, aga inglise keelega saavad hakkama. Saksa keele oskust ei õnnestunud kahjuks kontrollida, kuid kuulu järgi pidavat see hea olema. Mägilaste kohta räägiti, et nad on hoopis teistsugused kui ülejäänud poolakad, karmid ja ettearvamatud. Küllap on see nii, kuid nad osutusid ka sõbralikeks ja külalislahketeks.

Juust

Eriline suitsujuust oscypki on iseloomulik Poola mägede piirkonnale . Krakovis ja Zakopanes müüakse seda igal tänavanurgal. Lettidel on see lahtiselt ja süüakse lihtsalt niisama. Saia peale pannakse omapärast kohupiima moodi ja üsna maitsetut asja nimega twarog, või  twarozek. See maitseb väga hästi murulagu, soola, pipra ja  hapukoorega, aga ka ploomimoosiga.

Kasprowy Wierch

1985 meetri kõrguse mäetipu Kõrg-Tatrates vallutasime köisraudtee abil. Kui mäe jalamil sadas vihma, siis tipus säras päike ja orgude kohal hõljusid uduna pilved. Kasprowy Wierch on suusakeskus ja lund oli seal juunikuuski. Mõned entusiastid ukerdasid ringi suuskadel samal ajal kui teised matkasid lühikestes pükstes.

Tatrates jookseb Poola-Slovakkia piir ja nii võib naljaga pooleks öelda, et ka Slovakkias sai ära käidud. Grupp jooksis hoogsalt piiritulbast mööda ja jäi väljakutsuvalt ootama nende meelest iga hetk kusagilt välja hüppama pidavat piirivalvet. Olid päike, piknik ja ärritatud reisijuht, kuid keda ei olnud, oli piirivalve.

Krakov

UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluv Poola vana pealinn mõjub majesteetlikult ja rahulikult. Kuigi suurlinn, ei ole kiirustamist tunda. Seal veedetud kolme lämmatavalt kuuma suvepäeva jooksul sai see linn ootamatult armsaks. Vanalinna tänavad on palistatud butiikidega nagu Tallinnaski. Igal sammul kohtab juustu- ja eriliste Krakovi saiakeste müüjaid. Õhtu saabudes, kui poed suletakse ilmuvad tänavamuusikud, kes tihti on vägagi virtuoossed.

Morskie Oko

Tõlkes tähendab selle imekauni mägijärve nimi meresilma. Et sinna jõuda, tuleb läbi teha kümnekilomeetrine jalgsimatk, kusjuures tee kulgeb pidevalt ülesmäge. Enamikus on see siiski asfalteeritud, vaid paaris kohas tuleb ?lõikamiseks? kivitrepi taolist rada mööda üles ronida.

Kohale jõudnule avanev vaatepilt on ronimisvaeva väärt. Rohekassinise peegelsileda veega mägijärv, kus sõeluvad kalad, on kolmest küljest taevasse tõusvate kaljuseintega piiratud. Binokli ja hea õnne abil võib seal kõrgel näha kaljukitsi.

Järve ümber oli lund, mis küll hoogsalt sulas. Mõned grupi uljaspead jõudsid ettenähtud vaba aja jooksul järvele isegi tiiru peale teha.

Must leib

Leiba poolakad ei söö, ainult saia. Õigupoolest tundus, et seegi toodi pooltel juhtudel lauale ainult külaliste pärast. Eestlastele on harjumatu suppi ilma leivata süüa ja nii kõlas alguses sageli küsimus:?Kus must leib on??

Mäed

?Kas Poolas on mägesid?? Sellist reaktsiooni võib kohata, kui hakata kiitma Karpaatide Poola osa, Tatrate vapustavat ilu. Karpaadi mäestik on Kesk- ja Ida-Euroopa peamisi mäestikke ning haarab 1500 kilomeetrise poolkaare Bratislavast Slovakkias kuni Raudse Väravana Orsova lähistel Rumeenias. Karpaadid, mille laius varieerub 32 ja 257 kilomeetri vahel, on jaotatud väiksemateks aladeks nagu Väike-Karpaatia, Valge-Karpaatia, Kõrg-Tatrad, Ida-Karpaatia ja Transilvaania Alpid. Mäestikukaare kõrgeimat osa jagavad omavahel Poola ja Slovakkia. Poola kõrgeim tipp on Rysy (Punapea) 2499 meetriga. Mäestik on liigendatud arvukate kurudega, mida on sageli kasutanud vallutavad armeed.

Mägede piirkonnas jätavad kõik talumajad kõrgussepürgiva mulje. Nõlvadel on otstarbekas ehitada pigem kõrgusse kui laiusse. Maalapid majade ümber tunduvad küllalt väikesed, majad seevastu on uhked. Meiegi ööbisime ühes sellises. Aknast avanes miljonivaade lumistele Kõrg-Tatratele. Hommikul kuldas mägesid päike, pärastlõunal kogunesid tihti pilved ja esines ootamatuid vihmahooge. Ilm on sealkandis muutlik. Õhtul mattusid mägede siluetid piimjasse uttu ja lõunamaale omaselt läks varakult ning järsku pimedaks.

Paavst Johannes Paulus II

Krakov on hiljuti lahkunud paavst Johannes Paulus II sünnilinn. Poolakad ja eriti Krakovi elanikud armastasid teda väga ja hoiavad tema mälestust au sees. Kui paavst suri, oli tänav, kus asus tema maja, küünaldemeri. Inimesed seisid maja ja Dominikaani kiriku vahelisel platsil ja palvetasid tema eest lakkamatult.

Tee

Slaavi kultuurile viitab kohvijoomise traditsiooni puudumine Poolas. Selle asemel on hommikuti laual teekannud ja teed pakutakse ka kõigil teistel söögikordadel. Teed juuakse sidruniga ja nii mõnigi leidis selles kombinatsioonis endale uue lemmiku.

Toidud

Süüa armastavad poolakad hästi ja kostitavad ka külalisi rikkalikult.  Kuna meie reis oli preemiareis, olid kõik söögikorrad kindlustatud. Tõesti tugevalt kindlustatud: lõuna oli alati kolmekäiguline ja praeportsu ei jõudnud naljalt keegi ära süüa. Suure reede mälestuseks on säilinud vana traditsioon, mille kohaselt on katoliiklastel reedeti paast. Siis süüakse liha asemel näiteks kala.

Usk

Poola on sügavalt katoliiklik maa. Seda tuletavad igal sammul meelde maantee äärde paigutatud neitsi Maarja kujud ja ristid. See on väga vana tava, mis on seotud religiooni ja elufilosoofiaga. Praktilisest aspektist kasutati neid vanasti teetähistena. Kuna ka palverännaku traditsioon oli väga tugev, siis on osad kujud pandud näiteks tänutäheks tervenemise või eesmärgile jõudnud palverännaku eest.

Ristid ja neitsi Maarja kujud on veel ka külarahva kogunemiskohad. Seal peetakse palvusi ja võivad peatuda rändurid, et puhata ja teed küsida.

Tänavapildis võib tihti kohata nunnasid, harvem munkasid. Nunnade gruppe tuleb vastu ka kõigi tähtsamate turismiobjektide juures

Religiooni tähtsust näitavad ka arvukad kirikud, sealhulgas uued ja moodsa arhitektuuriga. Enamasti jätavad need kahjuks pisut kõleda ja mittemidagiütleva mulje. Erandiks oli kaheksakümnendatel aastatel valdavalt puidust ehitatud kirik Zakopanes Tatrates, mis oli tõesti tähelepanuväärselt ilus. Meeldejäävaks osutus see pühakoda ka seetõttu, et pidime sinna tugeva rahehoo eest varjuma.

Kiriku lähedal parkimisplatsil müüdi juustu. Leti kõrval istus täiesti taltsas väike orav, hoidis juustu käppade vahel ja nosis isuga. Julge tegelane taganes ainult siis veidi, kui kogu grupp teda uudistama tormas.

Varssavi

Ilm oli sombune ja põgusal tutvusel jättis Varssavi ühtlaselt halli ja kivise mulje. Teisalt aga on eeslinnad kirevad tänu kõikvõimalikele reklaamidele, siltidele ja sildikestele, millel poldud värvi kokku hoitud. Stalini poolt Varssavile kingitud Kultuuri- ja Teaduspalee vaateplatvormilt avaneb neljast küljest vaade kogu linnale. Kui vanalinna osa välja arvata, on tänavad sirged ja laiad ja nendel vuravad uued autod. Hõbedase lindina lookleb Poola pikim jõgi Visla.

Varssavi ülestõusu muuseum

1. augustil 1944 olid Saksa väed Varssavis ja Vene väed lähenesid linnale. Selles olukorras algas linnas ülestõus sakslaste vastu, milles loodeti abi venelastelt. Alguses oli ülestõus edukas, kuid toetust ei tulnud ja 2. oktoobril oli Varssavi sunnitud sakslastele kapituleeruma.

Poolakatele on Varssavi ülestõus üks tähtsamaid ajaloosündmusi. Selle mälestuseks on rajatud Ida-Euroopa modernseimaid muuseume, kus ajalooliste esemete ja dokumentide väljapanek on osavalt kombineeritud audiovisuaalse meedia võimalustega.

Muuseum on labürindisarnane ja sünge ning mõjub emotsionaalsel tasandil. Selle külastus jättis sügava mulje ning pani mõtlema.

Wawel

Waweli mägi Krakovis oli kuningate elukoht. Itaalia meistrite poolt rajatud suurejooneline kompleks koosneb lossist ja katedraalist. Lossis on tänapäeval rikkaliku kollektsiooniga kunstimuuseum.

Waweli mägi asub Visla kaldal ja  ka läbi Krakovi voolab see jõgi. Mäe külje all on draakoni, Krakovi sümboli, skulptuur. See draakon purskab teatud vaheaegadega päris ehtsalt tuld. Lastele pakub põnevust seal ronida ja turistidele grupipilte teha ning ega meiegi erinenud.

Wieliczka soolakaevandus

See on ainus kaevandus maailmas, kus kaevandamine on kestnud alates 13. sajandist peaaegu tänapäevani, 1992. aastani, välja. Privilegeeritud külalisi lubati seda müstilist ?Sõrmuste isanda? filmi meenutavat võlumaad avastama juba 14. sajandil. 327 meetri sügavusse laskuv käikude ja koobaste võrgustik on hoopis erinev tavalisest kaevandusest. Käikude seinad on puhtast soolast, selles võib maitse järgi ise veenduda. Õhk seal all on tervislik.

Turiste viiakse ainult teatud sügavuseni. See on rännak läbi kaevandustehnoloogiate ajaloo. Lisaks on soolast valmistatud rohkelt skulptuure, mis kujutavad nii kuningaid, teadlasi kui ka näiteks seitset pöialpoissi. Sügaval maa all on hea akustikaga kabel, kus meie sealviibimise hetkel üks soome meeskoor laulu üles võttis.

SANDRA MAASALU

blog comments powered by Disqus