Ühendame jõud südame terviseks!

Sihtrühmaks on noored pered vanuses 30 ja enam. Tähelepanu juhitakse perekonna tähtsusele tervemate eluviiside saavutamisel, sest head harjumused algavad justnimelt kodust. Tuleb hoolitseda selle eest, et terve pere kannaks oma südame tervise eest hoolt. Just seetõttu julgustame sel aastal inimesi looma oma südame tervise eest hoolitsedes tervema ja toetavama ühiskonna. Perekonnaliikmetel, kes toituvad tervislikult, elavad suitsuvabas keskkonnas ja on füüsiliselt aktiivsemad, on väiksem risk haigestuda südameveresoonkonna haigustesse ja insulti. Pöörakem juba täna tähelepanu oma toitumisharjumustele ja aktiivsemale füüsilisele tegevusele!

Lihtsad juhised

Siin on mõned lihtsad juhised, kuidas kaitsta enda ja oma lähedaste südame tervist.

?       Julgusta kõiki sööma tasakaalustatud toitu.
?       Varu endale igaks päevaks 5 portsjonit köögiviljade ja puuviljadega.
?       Limiteeri teleka vaatamist. Hoia telekas või arvuti võimalikult palju suletuna ja hoolitse selle eest, et laste vaba aeg oleks täidetud rohke füüsilise tegevusega.
?       Planeeri rohkem aktiivseid perekonnaüritusi õues.
?       Veendu, et sa ei tarbiks liigselt soola.
?       Hoolitse selle eest, et su kodu oleks suitsuvaba.

Põhiline töö südamehaiguste ärahoidmiseks tuleb teha noortega, et just nende harjumusi muuta. Paljude riikide näitel on tõestatud, et laste eluviis, arusaamad tervisest ja käitumine on oluliselt mõjutatud vanemate positiivsest eeskujust tervislikult toituda ja olla kehaliselt aktiivne. Ka sotsiaalne suhtevõrk, sh pere, sõpruskond, naabrid ja töökaaslased, võivad innustada käitumisviise, mis on hea tervise aluseks.

Suurim surmaja

Südamehaigused on maailmas suurimad surmajad, nõudes 17,5 miljonit inimelu igal aastal. Südamehaigust saab ära hoida, kui kõrvaldatud on peamised ohutegurid, nagu kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase, suitsetamine, vähene puu- ja juurvilja tarvitamine, ülekaal, rasvumine ja kehaline tegevusetus.

Kõigepealt katsume selle ära teha, mis meist sõltub. Hoolime üksteisest, näeme enda ümber abivajajaid, sest kõik algabki suhtlemisest. Ehk nagu öeldakse: kõik on kinni mõtlemises! Lõpetuseks ? tulge teiegi oma eluruumidest välja, tuttavatele külla või lihtsalt jalutama.

EHA ANSLAN,
Jõgeva maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist

blog comments powered by Disqus