Tuleval teisipäeval peetakse öölaulupidu

19. augustil, taasiseseisvumispäeva eelõhtul peetakse Tallinnas lauluväljakul öölaulupidu. Pidu kannab pealkirja “Märkamisaeg” ning sellega tähistatakse nii Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva, 20 aasta möödumist esimestest öölaulupidudest kui ka taasiseseisvumispäeva.

<font color=”#ffffff” size=”2″>iii

Öölaulupeole registreerunud 132 koori hulgas on hulgaliselt üliõpilaskoore, Rahvusmeeskoor, Ellerhein, Noorus, ETV tütarlaste- ja noortekoor, samuti Eesti TV saatesarjas Laululahing võitjaks tulnud segakoor Suisapäisa Türilt. Kaugemalt tulijad on Euroopa Eestlaste Koor ja Belgia eestlaste kammerkoor Beene.  Jõgevamaalt on end peole üles andnud vaid üks koor — Jõgeva kammerkoor.

iii

“Võib-olla teised koorid seda üritust siis nii ei väärtusta,” arvas Jõgeva kammerkoori dirigent Margus Kask. “Minu arvates on see siiski emotsionaalne ning Eesti ajaloo ja iseseisvuse kontekstis väga oluline sündmus. Kui koorid ka sellel ei osale, kes siis veel osalema peaks?”

iii

Koorivanem Reine Koppel seevastu oletas, et teised koorid pidasid ehk rahva suvisel ajal kokkusaamist liialt keeruliseks.Ka Jõgeva kammerkoor ei lähe öölaulupeole täies koosseisus, vaid umbes 15 inimesega.

iii

“Ka ühisproovile jõuame umbes poole pealt: oleme kõik tööl käivad inimesed ja enne kella 16 me Jõgevalt välja sõita ei saa. Sel kellaajal aga Tallinnas ühisproov juba algab,” ütles Reine Koppel.

iii

Tema sõnul koosneb öölaulupeo repertuaar enamasti küll sellistest lauludest, mis laulupeol palju lauldud või muidu rahvale tuttavad, nii et väga suurt eeltööd seekord vaja polegi.

iii

“Kuigi ma ise kahe aastakümne tagusel öölaulupeol ei käinud, usun, et enam-vähem samu laule lauldi ka siis,” lisas Margus Kask.

Regilaulust pungini

iii

Öölaulupeo pressiesindaja Ülle Jantsoni sõnul on “Märkamisaja” programm üles ehitatud muusikalis-ajaloolisele teljele. Lauluööl kuuleb palasid regilaulust kaunimate ja armsaks lauldud koorilauludeni ning paarikümne aasta tagustest isamaalistest hittidest punklaulude ja tänaste noorte heliloojate-solistide loominguni välja. Teiste hulgas tulevad ettekandele Jõgeva Gümnaasiumi vilistlaste Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti ühistööna sündinud viis isamaalaulu ning “Ei ole üksi ükski maa”.

“Minul on tõesti õudselt hea meel, et 20 aastat hiljem need laulud on alles. Ma usun, et Alol seal kusagil pilveservas on ka hea meel selle üle. Omal ajal me viskasime isegi nalja selle üle, et ei tea, kas 20 aasta pärast keegi neid laule mäletab, nii et südame teeb soojaks, et ikka mäletatakse,” tõdeb Jüri Leesment öölaulupeo kodulehe (http://oolaulupidu.postimees.ee) mälestusterubriigis.

Peale kooride tulevad öölaulupeol lavale loomingulise ühenduse R.A.A.A.M. lavastusest “Eesti asi” pärit tegelased, samuti Rain Simmul, Ivo Linna, Peeter Kaljumäe, Voldemar Kuslap, Toomas Lunge, Jaan Elgula, Tõnis Mägi, Riho Sibul, Jaak Tuksam, Jaak Johanson, Tõnu Tepandi, Peeter Volkonski, punkliikumise veteranid Villu Tamme ja Tõnu Trubetsky ning noorema põlvkonna solistid Liisi Koikson, Gerli Padar, Laura Põldvere, Lenna Kuurmaa, Hannaliisa Uusmaa ja Koit Toome. Orkestritest löövad kaasa Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester ning puhkpilliorkester Õnn Tuli Õuele Audru vallast, ansamblitest aga Kiigelaulukuuik, Lindpriid, Ruja, Metsatöll ja Antti Kammiste bänd. Dirigendipulti tõusevad Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Tiia-Ester Loitme, Laine Jänes, Aarne Saluveer, Ants Üleoja, Jüri-Ruut Kangur, Mihhail Gerts ja Jüri Alperten.

iii

Kahe aastakümne taguste öölaulupidude meeleolu ja teisigi meie rahva ajaloo olulisemaid sündmusi aitavad pidulistele meenutada ekraanidele projitseeritavad foto- ja filmimaterjalid. Öölaulupeolisi tervitab president Toomas Hendrik Ilves.

Kasulikku nõu

iii

Laulupidu algab kell 21 ja kestab eeldatavalt kella kolmeni öösel. Rahvast hakatakse lauluväljakule laskma kella kaheksast õhtul ning sissepääs on kõigile tasuta.

iii

“Et väravatest sissepääs oleks ladus, paluvad korraldajad mitte kaasa võtta klaas-, plekk-, plastik- või muust materjalist anumaid ja esemeid, mille sisu või purunemine võivad ohustada inimeste turvalisust, mistahes relvi või muid ohtlikke esemeid, pürotehnilisi vahendeid, tõrvikuid, lemmikloomi,  alkoholi või muid psühhotroopseid aineid, jalgrattaid, rulluiske, rulasid, ega ka lippe, loosungeid, plakateid või muid esemeid, mis ei sobi ürituse meelsuse ja kontekstiga,” ütles Ülle Jantson. “Alkoholi ei müüda laulupeo ajal ka lauluväljakul, küll aga on korraldatud toitlustus, mis ei välista siiski oma piknikukorvi kaasavõtmist. Riietuda on soovitav augustiööle vastavalt ning kaasa võtta soe pleed, istumisalus ja vihmakeep.”

iii

Küsimusele, kas korraldajad on mõelnud ka sellele, kuidas ühiskondliku transpordiga peole tulnud keset ööd koju või ööbimispaika saavad, vastas Ülle Jantson, et öö-bussiliine käima ei panda, sest nagu praktika näitab, ei suudaks need sellist massi niikuinii korraga ära vedada. Ka kipuvad inimesed sellises situatsioonis teid ummistama, nii et lisatransport ei saa lihtsalt liikuda.

iii

“Nii et palume rahval arvestada öise jalutuskäigu või taksosõiduga,” ütles Ülle Jantson.

iii

Öölaulupidu, mille lavastajaks on Margus Kasterpalu, korraldab sihtasutus Eesti Teatri Festival koostöös Pärnu Filharmoonia, Eesti Rahvusringhäälingu ja ASiga Postimees.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus