Tsikli- ja võrrimehed täna Jõgeval

 

Üleeile Kuremaal alanud XVIII rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff tipneb täna keskpäeval kokkutulekuliste paraadkorras sissesõiduga Jõgeva linna. Kui tsiklid pargitud ja peokõned peetud, algab kesklinnas võrrivõidusõit, millel näeb kihutamas nõukogudeaegseid väntadega mopeede.

Ehkki ametlikult algab Jõgevatreff alati neljapäeval, on „magusaimaks” laagrisse saabumise ajaks kujunenud siiski reede. Ka eile lõuna paiku, kui Vooremaa esindus motolaagris käis, ei seisnud laagrivärav pea hetkegi tühjana: ikka seisis seal mõni lähemalt või kaugemalt kohale vuranud tsikkel, mille omanik oli registreerijaneidude juurde asju ajama läinud. Eelmisel päeval saabunud olid seevastu jõudnud juba laagrisse sisse elada, võtsid einet või keelekastet ning tundsid rõõmu headest sõpradest ja ilusast ilmast: pärastlõunase äikesevihmani oli siis veel aega.

Jõgevatreff on suve parim kokkutulek,” ütlesid Soomemaalt Tamperest Kuremaale tulnud Riia Mari Siltanen ja Kari Ensio Tuominen-Shemeikka. „Siin saab nautida mõnusat koosolemist ja leida uusi sõpru. Ning ümbruskonnas ringi sõites leiab alati midagi, mis vaatamist väärib ja elamusi pakub.”

Möödunud aastast jäi Riiale näiteks kõige rohkem meelde lodjasõit Peipsil: just Jõgevatrefi ajal viibis nimelt Mustvees hansalodi Jõmmu ning viis kokkutulekulisi Peipsile.

Eri teid pidi

Kari ja Riia kuuluvad Soomes tegutsevasse motoklubisse Skulls MC. Kari on koguni selle president. Klubi pole seotud ühe kindla paigaga, vaid selles on liikmeid nii Lapimaalt kui ka Lõuna-Soomest ning isegi Eestist: Keila lähedal elav Kalle Jõemaa elas ja töötas varem Soomes ning sõbrunes seal Skulls MC seltskonnaga. Jõgevatrefile saabusid kümme Skullsi liiget (üldse on neid 23) mitmes eri rühmas ja eri teid pidi.

„Üks seltskond sõitis kõigepealt Rootsi ja Taani kaudu Poolasse ning tuli sealt läbi Leedu ja Läti Eestisse,” ütles Kalle Jõemaa. „Teine seltskond, Kari ja Riia sealhulgas, tuli nädal tagasi Eestisse ja tegi koos minuga treti Saaremaale. Pärast seda sõitsid nad aga Poolas käinuile Leetu vastu. Eile ei sõitnud me ka Keilast Kuremaale mitte otse, vaid läbi Saku, Kohila, Türi ja teiste huvitavate paikade ning kus aga midagi vaadata oli, seal tegime peatuse. Nii võttis tulek küll terve päeva aega, aga pakkus ka rohkesti elamusi.”

Kari ja Riia jaoks on tänavune Jõgevatreff juba kaheksas, Kalle jaoks alles neljas: tema hakkas kokkutulekutel käima alles siis, kui Eestisse elama tuli. Suisa teises ilmaotsas pole keegi kolmest tsikliga käinud, aga Skandinaavia on see-eest üsna põhjalikult läbi sõidetud.

„Minu lemmik on Norra: seal võid aastaid käia ja ikka on midagi uut vaadata,” kinnitas Kalle Jõemaa. „Läti ja Leedu on ka väga mõnusad matkamispaigad, eriti kui saad tsikli sadulas värsket õhku hingata, mitte ei pea umbses ja kuumas bussis loksuma, nagu omaaegsete kooliekskursioonide ajal.”

Kuremaale tulid Kari ja Riia uue ja võimsa Yamaha Virago turjal, kodus on Karil aga ka kaks vanemat tsiklit: sõjaväes kasutusel olnud Harley Davidson ja nõukogude päritolu Ural. Viimasele saab isegi kanuud vedava treileri taha panna. Kuremaale polnud Karil muidugi mõtet kanuud kaasa võtta, sest seal saab veesõitu teha Linda-nimelise järvelaevaga. Lisaks Lindale oli teist aastat kohal aga ka rahalaev ehk Swedbanki pangabuss. „Rahapäev” oli motolaagris just eile.

„Huvilisi on küll,” ütles pangabussiga Kuremaal viibinud G4S turvatöötaja Sven Mägi. „Kui hommikul enne kümmet siia saabusin, kippusid mõned soomlased bussi lausa „hääletama”: ma polnud veel masinat korralikult pargitudki saanud, kui tahtsid juba raha võtma tulla.”

Närvilise rabelemiseta

Raha kulutamiseks on motolaagris mitmesuguseid võimalusi: seda kulub söögi-joogi peale, aga selle eest saab soetada ka midagi püsiväärtuslikumat, näiteks Jõgevatrefi särgi või fliisi. Kokkutuleku sümboolikaga rõivaesemete olemasolu eest on juba aastaid hoolitsenud Tormas tegutsev firma A-Trükk. Nüüdseks on nad jõudnud n-ö individuaalse lähenemiseni: särgisoovija saab valida just talle sobiva suuruse, värvi ja tegumoega särgi ning lasta sellele siis erinevate näidiste hulgast valitud teksti ja pildi peale trükkida või tikkida. Kuremaa lossi suuremas saalis vuriseski kogu Jõgevatrefi aja programmeeritav tikkimismasin ning täitis kokkutulekuliste individuaaltellimusi.

Õhtud on motolaagris ikka sisustatud mängude, võistluste ja tantsuga elava muusika saatel. Eile õhtul uudse ettevõtmisena korraldatud orienteerumismäng viis aga motomatkajad mööda Jõgevamaad seiklema. Kuhu just, seda meil lõuna ajal veel välja uurida ei õnnestunud.

„Ega me ise ka ei tea, kus need kontrollpunktid on,” ütlesid orienteerumismängust osa võtta soovijaid registreerinud Liis Ant ja Hannela Ingver. „Teame ainult, et punkte on neli, need tuleb üles leida kaardi järgi ja nende läbimiseks tuleb teha umbes 80 kilomeetri pikkune ring. Ning kontrollpunktide läbimisest üksi ei piisa, vaid neis tuleb ka küsimustele vastata.”

Eile lõunaks oli motolaagris juba umbes seitsesada inimest, mis oli korraldajate meelest selge märk sellest, et ülemöödunud aastal püstitatud osavõturekord – 2213 osalejat – on kukkumas. Et korraldusmeeskond on kogenud ja tänavuse kokkutuleku õnnestumise nimel juba eelmise kokkutuleku lõppemisest saadik tööd teinud, siis polnud Jõgevatrefi staabis tunda närvilist rabelemismeeleolu.

„Sõtisin täna hommikul ATVga laagri läbi ja kohtasin vaid heas tujus inimesi, kes mind rõõmsalt tervitasid. Kui me millegagi „puusse” oleksime pannud ja nad millestki olulisest puudust oleksid tundnud, poleks nad nii käitunud,” ütles Jõgevatreffide käivitaja ja kauaaegne peakorraldaja Igor Ellisson, kes nüüd täie õigusega juba korraldustoimkonna aujuhi staatust võib nautida: suurema töö Jõgevatrefi „vankri” vedamisel teevad ära juba Jõgeva MC nooremad liikmed. Igor Ellisson ise tunneb aga kokkutuleku sujuva kulgemise kõrval suurt heameest sellest, et saab tänasele motoparaadile kaasa võtta esimese lapselapse – tütrepoeg Thori.

Motoparaadi vaatama ja võrrivõistlusele kaasa elama on oodatud kõik huvilised.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus