Tõmbenumbriks on uus veski

Homme toimuval avatud talude päeval oodatakse maaeluhuvilisi ka Torma vallas Ookatkul tegutsevas Miku talus. Selle talu pererahval – Pille ja Sulev Tutil, nende tütrel Kertul ja pojal Mikul – on linnarahva võõrustamise kogemus võtta ka varasematest avatud talude päevadest.


“Otsustasime, et kui avatud talude päeva teeme, siis ikka koos noortega,” ütles Pille Tutt. “Saimegi Kertu ja Mikuga kokkuleppele, et nad tulevad selleks ajaks Eestisse. Muul ajal on nad Hollandis töö või tööpraktikaga seotud.”

Mikul on vägagi põhjust avatud talude päeval kodus olla, sest temal on ka oma firma, OÜ Mikumikkel. See firma sai Leader-programmist toetust nüüdisaegse kiviveski soetamiseks. Austriast Waldneri firmast (sellel on niisuguste veskite valmistamisel pikaajaline kogemus) ostetud masin on nüüd kohal ning homme on kõigil võimalus seda uudistama minna.

“Kiviveski abil saab valmistada väikestes kogustes püüli ja täisterajahu,” selgitas Sulev Tutt. “Veskikivid liiguvad suhteliselt aeglaselt, tänu sellele ei kuumene vili, nagu suurtes valtsveskites, ega mineta mitmeid kasulikke omadusi.”

Saab ka jahu

Kiviveski jahvatab tunnis umbes 60 kg vilja ja on praegu Eestis veel suhteliselt haruldane seade. Miku talus pannakse veski homme tööle, ent lisaks töö jälgimisele on võimalik ka veski töövilja kaasa osta: külastajate tarvis jahvatatakse valmis väike kogus jahu. Tulevikus hakatakse Miku talus peale oma vilja jahvatamise ka teistele viljatootjatele jahvatamisteenust pakkuma. Eriti võiks see sobida mahevilja kasvatajatele. Mahevili, millega palju vaeva nähtud, võiks ju ka “mahedal” viisil jahuks saada.

Miku talus tehakse homme külastajatele kaks nn peremehe ringkäiku, mille jooksul saab näha nii loomi, viljapõlde kui ka masinaid. Talus peetakse lihaveiseid. Kari koosneb ammlehmadest, eri vanuses vasikatest ja kahest pullist ja ühtekokku on talus umbes viiskümmend veist. Haritavat maad on Miku talus 450 hektarit ning sellel kasvatatakse teravilja, rapsi ja muid kultuure.

Koduleib ja vutimunad

Peale värskelt jahvatatud jahu saab Miku talust kaasa osta Pille Tuti küpsetatud kaht sorti koduleiba (kanepiseemnetega ja pekiga) ning vutimune. Hetkel tühjana seisvasse viljahalli sisse seatavas talukohvikus pakutakse pannkooke. Sinna tuleb esinema ka rahvamuusik Eha Niglas, kes oli omal ajal Jõgeva muusikakoolis peretütar Kertu akordioniõpetaja.

Talus on alati kiire aeg, ent noorte laulu- ja tantsupeol käimiseks leidsid Pille ja Sulev Tutt ikka aega. Pärast seda võeti aga ette veel kuuepäevane reis Hollandisse, sest nii tütar Kertu kui ka poeg Mikk lõpetasid seal ühe ja sama kõrgkooli – Avans Hogeschooli. Kertu õppis välismajandust, ärindust ja kommunikatsiooni ning Mikk rahvusvahelist ärijuhtimist.

“Omaksed ning sõbrad-tuttavad on meile alati vajaduse korral appi tulnud. Meie meespere käib ka ise teistel abiks,” kinnitas Pille Tutt ja avaldas lootust, et tänu avatud talude päevale tekib ehk mõnelgi linnalapsel tõsisem huvi maaelu vastu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus