Toidumuuseum lisab Põltsamaa lossikompleksile atraktiivsust

Üle kümne aasta tagasi alustas Põltsamaa lossikompleksis tegevust Põltsamaa muuseum, millele eelmisel aastal lisandus ekspositsioonipinda laiendav pressimuuseum. Hiljuti avati samas Põltsamaa ühe tuntuma ettevõtte Põltsamaa Felix eestvedamisel toidumuuseum.

Põltsamaa Felixi juhataja Anti Orava sõnul pakuti juba eelmise aasta mais peetud mõttetalgute käigus välja idee tutvustada lossikompleksi külastavatele inimestele Põltsamaa ajalugu lisaks juba olemasolevale muuseumile ka kohaliku toiduvalmistamise ajaloo kaudu. Anti Orav lausus, et tegelikult kaaluti Põltsamaa Felixi toidutootmise ajaloo tutvustamist lossikompleksis ettevõttesiseselt  juba varem, kuid nüüd, Felixi 90. tegevusaastal tundus olevat sobivaim hetk see mõte teoks teha. Mullustelt mõttetalgutelt lisandus sellele plaanile idee asutada Põltsamaa toidutootmist tutvustav ekspositsioon koos E-Piim Põltsamaa Meiereiga. Kuid E-Piim on juba seotud piimandusmuuseumiga Imaveres ja seetõttu nad selle idee vastu suuremat huvi ei ilmutanud.

Küll leiti Põltsamaa kahe suurema toidutootmisettevõtte vahel kompromiss selles mõttes, et lossihoovis tegutsevas veinikeldris on olemas jahekapp, kus on saadaval ka E-Piima Põltsamaa meiereis valmistatavad tooted. “Igal juhul on siinset lossihoovi külastaval inimesele võimalus viia veinikeldrist kaasa kahe erineva kohaliku toidutootmisettevõtte tooteid,” toonitas Anti Orav. 

Ajalootoal arenguruumi jätkub

Praeguses toidumuuseumi ajalootoas olevad eksponaadid pärinevad Põltsamaa Felixi enda ajaloolistest panipaikadest ning ettevõtte juhi sõnul on neil eksponeerimist väärivaid vanu toidutootmise seadmeid, trükiseid ja muud ajaloolist materjali veelgi varuks. Anti Orav loodab, et toidumuuseumi tarvis saadakse eksponaate ja muid materjale veelgi juurde nii praegustelt kui ka varasematelt ettevõtte töötajatelt, samuti kohalikelt elanikelt.

Konkreetne kokkulepe on saavutatud inimesega, kellel on kontakte  omal ajal kosmonautidele mõeldud toitude valmistajatega. Põltsamaa Felixi juhataja sõnul võtavad nad hea meelega vastu ajaloolisi esemeid ja muud materjali, mis on seotud toidutootmisega Põltsamaal. Kindlasti märgitakse nende materjalide juures ära ka inimeste nimed, kelle erakogust üks või teine ese või muu eksponeeritav ajalooline materjal pärineb.

“Toidumuuseumi ajalootoa näol sai täidetud üks oluline lünk Põltsamaa ajaloos,” kinnitas Anti Orav.  

Lõplikku lahendust veel pole

Toidumuuseumi ekspositsiooniga saavad külastajad tutvuda, veini- või mahlaklaas käes. Praegusel kujul pole aga toidumuuseum veel lõplikku lahendust leidnud, vaid seal on veel küllaga arenguruumi.

Nüüdisaegsed muuseumid pole vaid eksponaatide vaatamise kohad, vaid seal pakutakse külastajatele ka võimalust ise midagi teha. Anti Orava sõnul on nemadki selliseid mõtteid mõlgutanud ning ta ei välista, et edaspidi pakutakse siin inimestele võimalust näiteks kurke purki pista või mahla pressida.

Felixi juhi sõnul võiks sügisel lossihoovis korraldada näitliku mahlapressimise, kus külastajad ka ise kätt proovida ning äsjapressitud mahla maitsta saaksid.  

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus