Tee Eesti harrastustennise tippu algas kingitud reketist

Viimastel aastatel Jõgevamaa tennises peaaegu puhta töö teinud elukaaslased Kuldar Lääne ja Nelli Sepp mängivad silmapaistvalt ka Eesti harrastustennisistide turniiridel. Varem ala vaid telerist näinud Kuldari tenniseharrastus sai seejuures alguse üsna juhuslikult, sõbra poolt kolmekümnendaks sünnipäevaks kingitud reketist.


Tennisearmastus ei tekkinud siiski tühjale kohale, sportlikult aktiivsed on Kuldar Lääne ja Nelli Sepp olnud kogu oma elu ning mõlemad on tegelenud väga erinevate spordialadega. “Spordiga on tegelenud nii mu vanemad kui ka vennad,” lausus Siimustist pärit 33aastane Sepp. “Juba üheaastaselt viidi ka mind Jõgevale laste jooksuvõistlustele. Hiljem tegingi kõige tõsisemalt erinevaid kergejõustikualasid, 13-14aastaselt hakkasin lisaks ka võrkpalli mängima.”

Vaimastvere koolis kehalise kasvatuse õpetajana töötav Nelli Sepp mängis kümmekond aastat treener Andres Lippuri juhendamisel tegutsenud legendaarses Carmeni võrkpallinaiskonnas, praegu kuulub ta nii kodustel turniiridel kui ka üle-eestilistel harrastajate võistlustel edukalt esinevasse SK Torma Sport naiskonda.

Tallinnas sündinud, kuid juba paariaastaselt perega Laiusele kolinud Kuldar Lääne hakkas erinevate spordialadega tegelema sealses põhikoolis õppides. “Laiusel mängisime korv-, jalg- ja käsipalli, maakondlikel võistlustel käisin ka lauatennises,” ütles 37aastane Kuldar Lääne. “Hästi läks ka koroonas, kus Laiuse tiim oli tollal hästi tugev. U15 vanuseklassis sain Eestis isegi kolmanda koha.”

Kuldar mängis harrastajate liigas jäähokit

Kõigi nende alade harrastamist jätkas Kuldar Lääne põhikooli lõpetamise järel Põltsamaa kutsekoolis ehitajaks õppides. “Lisaks käisin seal veidi aega ka maadlustrennis,” ütles ta.

Praegugi ehitajana töötav Lääne omandas seejärel Tartu kutsekoolis ka treialipaberid. “Tartus õppisid samal ajal mitmed tugevad Jõgeva saalihokimängijad ‒ Rein Kivi, Ats Püvi jt, tänu neile proovisin kooli võistkonnas ka seda ala. Tegelikult küll nemad mängisid, mina jooksin niisama kepiga kaasa,” lisas Kuldar Lääne muiates.

“Hiljem olen Eesti harrastajate liigas mänginud ka jäähokit ning Tiit Lääne kutsel kuulusin 2005. aastal isegi Kaasanis MM-võistlustel kümnenda koha saanud Eesti jääpallikoondisse,” lausus Kuldar Lääne. “See oli ikka hästi huvitav kogemus.”

Praeguse tenniseharrastuse mõttes olulise tutvuse tõi Kuldar Läänele õpingutele järgnenud kaitseväeteenistus Jõhvis. “Olin seal ühes rühmas Priit Jõeäärega,” meenutas Lääne. “Priit oli küll samuti siitkandist pärit ning käis ka maakondlikel jalgpalli- ja korvpallivõistlustel, kuid kuna ta on minust ligi kolm aastat noorem, siis me varem ei olnudki kunagi kokku sattunud. Tänu kaitseväele saime aga headeks sõpradeks ning ajateenistuse järel hakkasime ka koos jalgpalli mängima. Algul pidasime küladevahelisi sõprusmänge, seejärel kutsuti meid aga ka Eesti meistrivõistlustel kaasa löönud Jõgeva SK Tähe treeningutele.”

Kuldar Lääne tegeles jalgpalliga tõsisemalt kümmekond aastat, viimati käis ta meistrivõistluste mängus väljakul 2014. aastal. SK Tähe koosseisus alustas ta neljandast liigast ning jõudis Jõgeva SK Noorus-96 ridades välja teise liigasse. “Noored tulid peale ja mis sa seal ikka nendega võidu jooksed,” naeris ta loobumise põhjustest rääkides.

Tennisepisiku sai Paduvere tenniseväljakult

Neli aastat varem oli Kuldar Lääne aga teinud esmakordselt tutvust tennisemänguga ning jalgpallist loobumise ajaks oli ta võitnud juba ka esimesed medalid maakondlikelt tennise meistrivõistlustelt. “Tennise juurde jõudsin üsna ägedalt,” meenutas Lääne. “Priit Jõeäär kinkis mulle kolmekümnendaks sünnipäevaks Babolati tennisereketi ning ütles, et lähme proovime seda ala ka. Mina ei olnud enne seda üldse tennist mänginud, olin vaid telekast Roger Federeri mänge vaadanud,” lisas ta.

Esimesed tennisetreeningud ja -võistlused peeti Tiit Lääne Paduvere tenniseväljakul. “Sealt ma saingi tennisepisiku,” ütles Kuldar Lääne. “Priit oli ka enne mänginud ja alguses ma talle ikka kaotasin. Ka Tiidu korraldatud Paduvere Openil kaotasin poolfinaalis just Priidule, kes finaalis läks kokku Kalmer Lainiga.”

Paduvere tenniseväljakute järel jõudsid sõbrad ka maakonnakeskuse vastvalminud kunstmuruväljakutele. “Osalesime ka maakonna meistrivõistlustel, kuid algul ei võitnud seal midagi,” ütles Lääne. “Kuna ala aga meeldis, hakkasin sellega üha tõsisemalt tegelema ning rohkem treenima.”

Tennisepisikuga nakatas Kuldar Lääne ka oma elukaaslase Nelli Sepa. “Minagi ei olnud tennisega varem eriti kokku puutunud,” märkis Sepp. “Teadsin vaid mõnda üksikut suurt nime Grand Slam turniiridelt.”

Kaks aastat tagasi 2015. aastal võitsid Kuldar Lääne ja Nelli Sepp maakonna meistrivõistlustel esmakordselt esikoha kõigis kolmes mänguliigis, samal aastal avastasid nad enda jaoks ka Eesti Tennise Liidu egiidi all toimuva harrastustennisistide võistlussarja SEB Liigatennis, kus neljas tasemegrupis toimub hooaja jooksul üle Eesti ligi kolmsada turniiri.

“Veebruaris vaatasime Tauri Treialiga liigatennise kodulehelt, et Tartus toimub turniir,” ütles Kuldar Lääne. “Otsustasime minna proovima. Liigatennises on kõige madalam tase neljas liiga, aga see oli kolmanda liiga turniir. Jõudsin välja poolfinaali, kus kaotasin just Taurile, kes oli juba lapsena Jõgeval tennisemänguga alustanud ning rohkem treeninud. Tauri võitis ka kogu turniiri. Mõtlesin, et proovin veel – läks ju päris hästi ning kui ma poleks Tauri otsa sattunud, mine tea, kuhu oleksin võinud jõuda.”

Nelli Sepp tegi harrastajate seas kiire läbimurde

Debüüthooaja kokkuvõttes sai Kuldar Lääne üksikmängus 215 kolmanda liiga turniiridelt punkte kogunud mängija seas 27. koha. Veelgi kiirema läbimurde Eesti harrastajate seas tegi Nelli Sepp, kes sai samuti kolmandas liigas mängides 137 tennisisti hulgas teise koha.

“Kolmandas liigas läheb arvesse hooaja kaheksa edukamat turniiri, mina jõudsin vaid kuuel turniiril mängides aasta lõpus peetavale kaheksa parema Masters-turniirile,” lausus Sepp. “Tulin nagu eikuskilt ja võitsin ära ka Mastersi. Kokkuvõttes jäi siiski napilt üldvõidust puudu.” Esikoha saanud Keiu Vetevool edestas lõpuks Seppa vaid 0,4 punktiga.

Nelli Sepa sõnul tõid talle toona edu eelkõige hea kaitsemäng ja kiired jalad. “Minu mängustiil oli selline, et ma ei rünnanud, jooksin kõik pallid ära ning lasksin vastasel eksida,” ütles ta.

Järgmiseks liigatennise hooajaks võttis kõrged sihid endale ka Kuldar Lääne ning kõik õnnestuski silmapaistvalt ‒ kolmanda liiga kokkuvõttes võitis jõgevalane 2015/2016 hooajal esikoha.

“Läksingi võidu peale välja,” märkis ta. “Koos Mastersiga mängiti hooaja jooksul kolmandas liigas 42 turniiri, millest arvesse läks kaksteist paremat. Osalesin neljateistkümnel turniiril, millest võitsin seitse. Enne septembri algul toimunud kuueteistkümne parema Masters-turniiri oli edu teisel kohal olnud mängija ees nii suur, et ma poleks pidanudki Mastersil osalema. Läksin siiski ja jõudsin ka seal poolfinaali.”

Edetabelipunkte kogunud 215 mängija seas sai hooaja kokkuvõttes teise koha Mastersil võidutsenud Denis Pavlov, kes kaotas Kuldar Läänele lõpuks rohkem kui 70 punktiga. Kolmanda koha sai tuntud ettevõtja Aare Kilp, viies oli Kalmer Lain. Jõgeva endine linnapea kordas Lääne saavutust sel aastal, võites samuti kolmandas liigas esikoha.

Kuldar Lääne sõnul aitas teda võidule talvine treening kunagise Eesti noortemeistri ja kauaaegse Jõgevamaa esireketi Gunnar Kolliga. “Jõgeval Virtuse spordikeskuses olid toona ka tennise treeningajad ning me saime Gunnariga sealsel kiirel põrandal hästi palju trenni teha. Ta on praegugi hästi kibe käsi ning ma ei võida teda sugugi iga kord.”

Tagakäelööki pole siiani selgeks saanud

Gunnar Koll ja Jõgeva tennisetreener Hillar Sibul on Kuldar Läänet küll ka tehnika parandamisel aidanud, kuid sellele vaatamata peab ta ennast iseõppijaks. “Ma ei ole sekunditki ühegi tennisetreeneri käe all harjutanud, kõik on ise õpitud,” ütles ta. “Eks selle tõttu on mõned sellised vead ka külge jäänud, mida nüüd on raske parandada. Tagakäelööki pole ma siiani selgeks õppinud,” kahetses ta.

“Vastased, kes seda teavad, mängivad talle seetõttu pidevalt tagakäele,” lisas Nelli Sepp. “Kolmandas liigas see eriti ei seganud, teises annab aga juba tunda.”

Eelmisel aastal juba teises liigas mänginud ja hooaja kokkuvõttes 11. koha saanud Nelli Sepa üheks trumbiks on see, et ta mängib tennist vasaku käega. “Harrastusliigas väga palju vasakukäelisi ei ole ja see annab kindlasti väikse eelise,” märkis ta. “Nii mõnigi on öelnud, et seetõttu tuleb kogu taktika ümber teha. Huvitav on see, et tegelikult võiksin ma mängida mõlema käega. Võrkpallis servin ma näiteks parema käega ja ka tennises olen mõnikord sunnitud olukordades paremat kätt löökideks kasutanud, aga teadlikult pole seda veel teinud.”

Tänavu mängis ka Kuldar Lääne teises liigas, kus sai kokkuvõttes kaheksanda koha. “Võtsin natuke rahulikumalt, mängisin ainult seitsmel Tartu turniiril,” lausus ta. “Kolmanda ja teise liiga taseme vahe on tuntav. Kolmandas liigas võis edu saavutada ka kiirete jalgade ja hea võhma abil, teises aga vaid need omadused enam ei aita. Tuleb ka ise lüüa osata, muidu lööb vastane palli kiirelt maha.”

Järgmisele hooajale mõeldes on Kuldar Lääne taas mõttesse võtnud kõrged eesmärgid. “Tänavused turniirid näitasid, et ka teise liiga võitmine ei ole võimatu. Saaks ainult talvel piisavalt trenni teha, vähese treeningu pealt seal kindlasti ei võida. Sel talvel pole aga Jõgeval võimalik kuskil treenida, sest Virtuses enam tennisistidel treenimisvõimalust ei ole. Õnneks on võimalik ka Torma spordihoones tennist mängida, kaugemal käimine läheks aga kalliks. Jõgeva kanti oleks kindlasti vaja rajada korralik mitme saaliga spordibaas.”

Elukaaslased on edukalt esinenud ka koos mängides. Esikohti on saavutatud nii üle-eestilise Mixtuuri kokkuvõttes kui ka n-ö seltskonnaturniiridel. “Mõistame teineteist sõnadeta ning teame, kes millise palli võtab,” lausus Kuldar Lääne. “Eks vahetevahel mängu ajal ikka ütlemisi tuleb, aga tülli pole me õnneks kunagi läinud.”

Nelli Sepp lisas: “Meil on siiani läinud tõsiselt hästi, võib-olla seetõttu suudamegi platsil nii hästi koos olla. Ei tea, mis siis saaks, kui hakkaksime näiteks pidevalt esimeses ringis välja langema.”

Sõbra kingitud reketi on Kuldar Lääne tänaseks juba uue vastu välja vahetanud. “Uue reketi ostmisel arvestasin seda, et Wilson Pro Staffi reketiga mängib mu lemmikmängija Roger Federer,” märkis Lääne. “Kuni eelmise aasta jõuludeni oligi mul turniiridel mängimiseks vaid üks reket, õnneks tõi jõuluvana siis lisaks Wilsoni uuema versiooni. Varem kõik imestasid, et kuidas ma siis hakkama saan, kui näiteks keeled katki lähevad. Kaks aastat tagasi linnade suvemängudel selline olukord tekkiski. Võitsin Rakvere mängija vastu avaseti ja teises juhtisin juba 5:2, kui reketil keeled katki läksid. Tauri Treial andis küll oma reketi, aga ma ei osanud sellega üldse mängida ning kaotasin kogu kohtumise. Vähemalt üks reket peaks kotis alati varuks olema.”

Kui Kuldar Lääne siiski mõnevõrra kahetseb, et nooremana oma tänase lemmikala juurde ei jõudnud, siis Nelli Sepp “oleksitega” ennast väga palju ei vaeva. “Muidugi olen sellele mõelnud, et kui praegugi oma taseme juures tennisemäng üsna vahvalt välja tuleb, et mis oleks võinud veel siis saada, kui oleksin saanud trenni teha. Samas ei ole tennis minu jaoks siiski kogu elu. Ma tunnen, et kui tennis hakkaks muud elu segama, suudaksin sellest ka kõrvale astuda. Kuldar vist enam ei suudaks,” lisas ta naerdes. “Kuldar tahab ennast alati ise proovile panna, et järgmisi eesmärke saavutada.”

“Meid teebki ilmselt eriliseks see, et me ei ole kumbki tennisetrenni teinud, kõik on saavutatud pere ja töö kõrvalt, omast vabast ajast,” jätkas Sepp. “Tennisemängule kuluv aeg on nagu meie endi aeg. Kui mõned lähevad näiteks teatrisse, siis meie mängime terve nädalavahetuse tennist. Tihti on ka lapsed võistlustel kaasas ning seegi teeb selle harrastuse hästi mõnusaks.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus