Tartu rattaralli esimest korda Jõgevamaal

Kui varasematel aastatel sõideti Tartu rattaralli Lõuna-Eesti kuppelmaastikul, siis maikuu viimasel päeval toimuva 34. Tartu rattaralli 142 km pikkune põhidistants toob rohkem kui 2300 rattasõpra esmakordselt Jõgevamaa teedele.

“Võitluste stardi- ja finišipaik jäävad traditsiooniliselt Tartu kesklinna. Pärast stardipaugu kõlamist viib pikk distants osalejad Jõgevale ja Laiusele ning seejärel Palamuse ja Elistvere kaudu tagasi Tartu poole,” kirjeldas uut rada võistluste direktor Indrek Kelk.

Tartu-Võru maantee sellesuvise remondi tõttu olid korraldajad sunnitud otsima alternatiivseid variante ning Põlva-Räpina suuna kõrval jäi lõpuks sõelale Jõgeva suund.

“Jõgevamaa on ilus paik rattaga sõitmiseks,” ütles Indrek Kelk. “Leidsime, et Jõgeva-Laiuse-Kuremaa kant oleks rattaralliks täitsa sobilik.”

Korraldajate hinnangul on tänavune rada varasemast natuke kergem. “Kui raja profiili, tõusude summat ja kõiki neid parameetreid vaadata, mis tavaliselt rattarada ilmestavad, siis Jõgeva rada on numbrite poolest veidike kergem kui Otepää kandis kulgevad rajad,” lausus Kelk. “Samas on Jõgeva kandi tõusud hoopis teise iseloomuga. Need on tihtilugu meetrites pikemad ning kuna on palju avatud maastikku, siis n-ö hirmutavalt suur tõus on ka kaugemalt näha. See jätab visuaalselt mulje, et tegemist on tõsiselt mägise maastikuga.”

Indrek Kelk kutsub Jõgevamaa inimesi rattarallitajatele kaasa elama. “Lõuna-Eestis on kohalikul elanikkonnal välja kujunenud kindel rituaal, kuidas ratturitele kaasa elada. Jõgeva kandis on see kindlasti uuem sündmus, aga ma loodan, et Jõgeva rattaralli on ka sinna piirkonda rattaspordi rahvasõiduhõngu tagasi toonud,” lausus ta. “Laiuse tõusul on ratturite liikumine kindlasti hästi vaadeldav, samas on aga isegi mugavam seda teha oma kodutee otsas meeleolukalt päeva veetes. Rattureid jagub heaks mitmeks tunniks Jõgeva ümbruse voortele ning nende ergutamiseks saab vähemalt paar tundi potte-panne kolistada.”

Samas paneb ta inimestele südamele, et jälgitaks liikluspiiranguid. “Palume võimalusel vältida sel päeval rallirajal liiklemist. Tartu rattaralli trass on liikluseks üldiselt avatud, kuid vastu tulevad sõidukid peatatakse kuni ratturite möödumiseni. Lisaks on paar kitsamat ja ohtlikumat kohta Laiuse ja Kuremaa ning Luua vahel, kuhu me püüame vastassuunalist liiklust üldse mitte peale lasta,” selgitas võistluste direktor, kes soovitab kindlasti ka koerad ja kariloomad ratturite möödumise ajaks kinni panna. “Koerad erutuvad suure ratturite massi peale võib-olla liigselt,” naeris ta.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus