Tarbi mobiilset internetti välismaal turvaliselt

Suvi on aeg, mil Eesti inimesed kõige enam reisivad ja võtavad ette pikemaid sõite ka välismaale. Üha enam kasutavad mobiiltelefonide omanikud igapäevaselt kõnede ja sõnumite saatmise kõrval ka mobiilset internetti. Tihtipeale aga kiputakse ära unustama, et välismaale minnes ei kehti enam kohaliku operaatori mobiilse interneti pakett ja hinnad.

Alles paar nädalat tagasi oli meil juhtum, kus koolilaps läks Rootsi reisile ning vanemad soovitasid talle lahkelt, et kasuta Rootsis aga julgelt mobiilset internetti – sul on ju Elisa MiNT pakett.

Esimene asi, millega tuleb välismaale minnes kindlasti arvestada on see, et Eestis kehtiv mobiilse interneti pakett ei kehti välismaal. Kui teil on Elisa mobiilse interneti MiNT pakett, siis see kehtib kõikjal Eestis, kuid nagu te astute üle Eesti piiri ja sisenete teise riiki, hakkavad kehtima teise riigi operaatori andmesidehinnad.

Üle maailma on Elisal küll aktiveeritud sõnumiteavitus, mis annab kliendile teada, kui ta on mobiilset internetti kasutanud 60 euro eest, kuid nii mõnegi inimese jaoks võib seegi liiga suureks summaks osutuda.

Miks on mobiilne internet välismaal kallim? Roamingteenuste pakkumisel on kõikidel operaatoritel partnerid välisriikides, Elisal on neid üle 400. Roamingpartner määrab hinna, millega saab Elisa klient välisriigi võrgus kasutada kõne- või andmesideteenuseid. Loomulikult peavad sideoperaatorid pidevalt läbirääkisimisi, et hindasid oma klientide tarbeks allapoole tuua.   

Helistamise hinnad välismaal on kordades alanenud ning ka andmeside hinnad on langustrendis. Siiski tuleb mobiilse interneti kasutamisel välismaal hoolega vaadata – kui palju, kuidas ja mida täpselt kasutada.  Kui te lähete välismaale ning soovite kasutada mobiilset internetti, siis on ridamisi nippe, kuidas hoida mobiilse interneti tarbimine võimalikult madalal.

Koduoperaatori võrgus olles on väga tore kui nutitelefon pidevalt, nähtamatu taustategevusena ja ilma kasutajat häirimata uuendab e-maili, ilmateadet, kalendrit, kontakte ja Facebooki sõprade infot. Kui sa lähed aga välismaale ja kasutad hinnalt kallist roamingu andmesidet, siis tasub automaatne uuendamine kindlasti välja lülitada.

Androidtelefonis saab seda järgmiselt. Lähed nutifoni avaekraanile ja vajutad telefonil “Menu” nuppu, ilmub lisavalik “Settings”, kust saab vaadata, milliste andmete sünkroniseerimine on telefonil lubatud. “Settings“ all on menüüvalik “Accounts & Sync”. Kohe ekraani üleval ääres on kaks valikut: Background Data ja Auto-Sync. Need mõlemad tasub välismaale minnes välja lülitada.

Kõige ülemine ja peamine on “Backround data”, mis lubab või ei luba ühelgi programmil telefonis taustategevusena internetis käia. Auto-Sync valik lubab ja keelab märgitud kontodel andmete sünkroniseerimise internetist. Kui sealt roheline “linnuke” ära võtta, siis ei tule e-kirjad telefoni ning ka sõprade Facebooki teave ei uuene enam automaatselt.  Nüüd saad ise valida aja, mil soovid käsitsi andmeid uuendamas käia.

Veelgi lihtsam on välja lülitada Data Roaming, sest siis ei toimu välismaal olles üldse mingit interneti kasutamist.  Data Roaming asub samuti menüüvaliku Settings all, täpsemalt tuleb sealt edasi valida Wireless  networks ning seejärel Mobile networks.  Viimase valiku alt leiabki üles Data Roamingu valiku ja saab selle seal välja lülitada.

Juhendid erinevate fukntsioonide välja lülitamise kohta leiab klient mobiiltelefoni manuaalist, kuid kui hätta jääte, siis tasub läbi astuda sideoperaatori esindusest ja julgelt teenindajalt abi küsida. 

Ka Google Maps`i rakendust välismaal kasutades peab teadma paari nõksu. Esiteks on soovitatav soovitud piirkonna kaart alla laadida, kas kodus või hotellis Wi-Fi levialas. Kui Data Roaming on välja lülitatud, kasutab Google Maps ainult kõneside võrgus GPS-i ning rohkem andmesidet ei tarbi. Küll aga peab arvestama, et allalaetud kaardil ja GPS-ga töötab vaid aadressi otsing. Kui tahta Google MapsŽi abil otsida lähimat kohvikut või parklat, siis on vaja, et teenus on onlines ja kasutab mobiilset andmesidet.

Kui inimesel on aga soovi kasutada väga suurtes mahtudes interneti, siis tasub üles otsida kohalikud soodsa hinnaga või tasuta Wifi alad või leida soodne lahendus kohaliku operaatori juures. Wifi alade kasutamisel ei tohiks kasutada avalikku turvamata Wifit, vaid turvalisuse tagamiseks soovitame tarbida krüpteeringuga Wifit.

i

MAILIIS PLOOMANN, Elisa tootejuht

blog comments powered by Disqus