Tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia saab Villu Kangur

Oskar Lutsu huumoripreemia žürii otsustas oma möödunud neljapäeval toimunud koosolekul, et tänavu saab rahvakirjaniku nime kandva stipendiumivormis preemia vabakutseline stsenarist ja tõlkija Villu Kangur. Huumoripreemiat antakse välja juba 27. korda.


Preemiakandidaatideks esitati seekord üheksa üksikisikut ja üks loojatepaar. Kandidaatide hulgas oli nii tekstide autoreid kui ka esitajaid, st näitlejaid. Kui vahepeal on mitmel aastal eelistatud viimaseid, siis nüüd otsustas žürii liikuda tagasi preemia algse statuudi suunas ja määrata auhinna nalja autorile. Kirjutavatest kandidaatidest eelistati seekord Villu Kangurit.

Villu Kangur (57) on olnud ka kümmekond aastat Eesti NSV Riikliku Noorsooteatri ehk tänase Tallinna Linnateatri näitleja, ent praegu tuntakse teda kõige rohkem populaarse teleseriaali “ENSV” ühe stsenaristina. Selles ametis on tema koostööpartneriks Gert Kiiler. Varem on nad Kiileriga kahasse loonud seriaali “Hajameelselt abielus” käsikirja ja “Kitsa kinga” raadiosketšide tekstid.

“Oleme Gert Kiileriga väga ühel lainel ja mõtleme tihti väga sarnaselt. Oleme perfektselt omandanud kahasse kirjutamise oskuse ning koostööd ei sega seegi, et Gert elab Viljandis ja mina Tallinnas: telefon ja internet võimaldavad kogu aeg suhelda ja üksteisele valminud tekstiosi saata,” ütles Villu Kangur.

Õige aeg

Tema sõnul oli nõukaajale koomilises võtmes tagasi vaatava seriaali käivitamine Gert Kiileri idee. Produtsendid ei pidanud seda algul väga perspektiivikaks, ent kui nad siiski n-ö pika hambaga tegutsema asusid, selgus, et tabatud oli naelapea pihta: nõuka-ajast oli just parasjagu nii palju aega möödas, et rahvas tundis vajadust oma minevikuga naerdes hüvasti jätta.

“Ajastus oli õige ka selles mõttes, et kui meie sel hetkel “ENSV” ideega lagedale poleks tulnud, siis oleks keegi teine kuu aega hiljem sarnase mõtte välja käinud,” ütles Villu Kangur.

Hiljuti sai ETV ekraanil läbi “ENSV” seitsmes hooaeg. Stsenaristide jaoks see siiski hõlpu ei tähenda: nemad töötavad juba kaheksanda hooaja episoodide kallal. Järjekordsed 16 osa lähevad eetrisse alates septembrist. Praegu on Kanguril ja Kiileril põhimõtteline kokkulepe, et kaheksandale hooajale järgneb veel üks 16 episoodiga hooaeg.

“Tahame jõuda oma seriaaliga Eesti taasiseseisvumiseni välja,” ütles Villu Kangur.

“ENSV” käsikirja kirjutavad Kangur ja Kiiler teadmisega, et see pole ajalootunni konspekt, vaid komöödiasarja alustekst, ent samas pole nad siiski ajaloolise tõega pahuksisse läinud: teatud tingimustel oleksid võinud kirjeldataval ajal just seesugused sündmused aset leida.

Küsimusele, kuivõrd ta stsenaariume kirjutades koomika eesmärgiks on seadnud, vastas Villu Kangur:

“Ega iseenda vastu ei saa. Need, kes mind tunnevad, teavad, et ega ma ülearu tõsine inimene pole. Ka näitlejana mängisin ma enamasti koomilisi rolle. Ma olen harjunud asju läbi huumoriprisma vaatama. Aga ma järgin põhimõtet, et nalja tehes ei tohi kellelegi hingelist traumat tekitada.”

Kanguri sulest on tulnud ka rohkesti laulusõnu. Nendegi hulgas on n-ö viguriga tekste, ent on ka suisa pühalikke, nagu Tõnis Mägi laulu “Palve” sõnad.

Luts ja Palamuse

Oskar Lutsu huumoripreemia peatse laureaadi biograafiast leiab seoseid nii Lutsu loomingu kui ka Palamusega. Ta on mänginud Kalju Komissarovi poolt noorsooteatris lavale toodud “Kevades” Visakut ning enam kui kolm aastakümmet tagasi terve suve Palamusel tööd rabanud.

“Aastal 1983 avanes mul võimalus saada turismituusik Ungarisse, aga paraku olid noorte näitlejate palgad siis nii nirud, et reisiraha tuli väljaspool teatrit teenida,” meenutas Villu Kangur. “Üks võimalus oli sokutada end tööle mõnele restaureerimisobjektile. Palamuse kirikus käisidki tollal restaureerimistööd. Konkreetselt mina aitasin nende edukale kulgemisele kaasa kiriku katuse alt tuvisõnnikut välja visates. Viimased sõnnikuklombid köhisin oma kopsudest välja alles Ungari-reisi viimasel päeval.”

Oskar Lutsu huumoripreemia saab Villu Kangur kätte 12. aprillil Palamuse rahvamajas. Vastav tseremoonia algab kell 16.

Oskar Lutsu huumoripreemia stipendiumi antakse välja MTÜ Sokuturi ja Palamuse vallavalitsuse koostöös ning lahkete annetajate toetusel. Annetused stipendiumi väljaandmiseks on oodatud MTÜ Sokuturi arveldusarvele nr EE831010220061135014 SEB Pangas. Annetused on tulumaksuvabad, kui lisada selgitusse märksõna “Annetus”. Lisainfot saab telefonilt 511 2612 (Ave Unt).

RIINA MÄGI 

Oskar Lutsu huumoripreemia

*Preemia asutasid 1987. aastal huumoriajakiri Pikker ka “Kevade” kolhoos ning selle esimene laureaat oli Priit Aimla.

*Aastatel 1991-1992 oli preemia väljaandmises väike paus.

*1993. aastal taastati preemia väljaandmise traditsioon Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi eestvõttel ning asutustest, ettevõtetest ja eraisikutest annetajate toetusel.

*Praegu antakse stipendiumivormis preemiat välja MTÜ Sokuturi ja Palamuse vallavalitsuse koostöös ning lahkete annetajate toetusel.

*Senini on preemia pälvinud 26 humoristi, karikaturisti ja koomikuandega näitlejast Villu Kangurist saab preemia 27. laureaat.

blog comments powered by Disqus