Tänavune parim kodanikuühendus on folklooriselts Jõgevahe pere

Jõgevamaa 2016. aasta parimaks kodanikuühenduseks tunnistati folklooriselts Jõgevahe pere panuse eest naiste tantsupeo korraldamisse. Jõgevahe pere ülesanne oli finantstoimkond, seega kõige vastutusrikkam ülesanne ürituse majanduslikul korraldamisel. Meeskonna koostöö toimis hästi ja Jõgevahe pere on kindlasti ka edaspidi usaldusväärne partner suurürituste korraldamisel.


Folkloorselts Jõgevahe pere on on registreeritud 1999. aastal. Tema tegevus on suunatud rahvatantsu traditsioonide säilitamisele ja edasiarendamisele. Jõgevahe peres tegutseb kuus tantsurühma ligikaudu 70 tantsijaga. Folklooriselts on aktiivselt osalenud erinevatel kohalikel sündmustel, maakondlikel ja vabariiklikel tantsupidudel ning paljudel festivalidel nii Eestis kui ka mujal Euroopas.

Naiste tantsupeo korraldamine oli suur töö

Tänavu juunis Jõgeval peetud II Eesti naiste tantsupidu “Mehe lugu” tähendas Jõgevahe perele suurt tööd. Peo ettevalmistamine algas juba möödunud aastal, kuid kõige aktiivsem tegevus toimus tänavu esimesel poolaastal. MTÜ kaasas ettevalmistavasse protsessi vajalikke spetsialiste ja vabatahtlikke. Peo ettevalmistamise käigus viidi läbi uute tantsude konkurss, korraldati üle Eesti suur hulk piirkondlikke ülevaatusi, valmistati ette trükised, peoeelsed simmanid, pidu, osalejate majutus ja toitlustamine ning käsitöölaat. Kõige selle korraldajateks olid MTÜ aktiivsed liikmed. Jõgevahe pere oma kaunite tantsudega on alati oodatud igal üritusel.

Atraktiivseimaks kodanikuühenduste projektiks tunnistati Suveklassika Palamusel ‒ Mozarti Gala, mille korraldas mittetulundusühing Look. Projekti tegi eriliseks kontserdipaik – Palamuse kirik – sest tavaliselt toimuvad taolised klassikalise muusika galakontserdid ainult suurtes linnades, väga harva maapiirkonnas ning siis on need tavaliselt vabaõhukontserdid. Projekti eesmärgiks oli tõsta klassikalise muusika prestiiži, võimaldada kuulajatel nautida suure ja kuulsa helilooja kunsti ning professionaalseid lauljaid. Vastukaaluks meie ülemääraselt materiaalsusse kaldunud ühiskondlikule mõtlemisele kallutada seda vaimsete väärtuste hindamise suunas. 

Klassikaline muusika Palamuse kirikus

Suveklassika projektiga tähistati Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 25. aastapäeva ning maailmakuulsa helilooja W. A. Mozarti sünniaastapäeva. Palamuse kirikus 6. augustil toimunud kontserdil kõlas muusika W. A. Mozarti ooperitest “Võluflööt”, “Figaro pulm”,  “Don Giovanni”. Kontsert oli väga hästi läbi mõeldud, organiseeritud ja korraldatud. Suveklassika projektis lõid kaasa Vanemuise sümfooniaorkester, dirigent Lauri Sirp ning solistidena astusid üles Elisabeth Meyer (sopran) Rootsist, Kadri Tegelmann (mezzosopran), Urmas Põldma (tenor) ja Priit Volmer (bass) ning Tim Kuypers (bariton) Hollandist. Üritus on olnud silmapaistev, uuenduslik, originaalne ning vajalik kõigile – piirkonnale, maakonnale ja kogu Eestile. Projekt on jätkusuutlik, sest professionaalsete artistide ja kollektiividega kontsertide korraldamine on kujunenud MTÜ-le Look traditsiooniks, neid on tehtud aastatel 2009, 2012, 2014 ja 2016. Samuti on kaasatud erinevaid partnereid nii rahastamisel, organiseerimisel kui elluviimisel.

Aasta kodaniku tiitli pälvis Airi Rütter

Airi Rütter oli teise Eesti naiste tantsupeo “Mehe lugu” eestvedaja ja peakorraldaja. Ta on asutamisest peale olnud folklooriseltsi Jõgevahe pere kunstiliseks juhiks, tantsuõpetajaks ja kontsertmeistriks. Ta on korraldanud palju kohalikke , maakondlikke ja maakonna piire ületavaid folklooripidusid. Airi oli ka I Eesti naiste tantsupeo eestvedajaks. Tema peas valmis nägemus, milline peaks teine Eesti naiste tantsupidu olema ning ta juhtis kogu tantsupeo korraldamise meeskonda, jagas ülesandeid ja koondas infot.Tema folkloorialane tegevus on avaldanud olulist mõju kogu Jõgevamaa rahvatantsurühmadele. Airi Rütteri vabatahtliku töö tulemusena on paljud inimesed hakanud oluliselt rohkem lugu pidama rahvatantsust ja rahvakultuurist.

Parim kodanikuühiskonna toetaja on osaühing E-Piim Transport. Ettevõte on toetanud erinevate kodanikuühenduste algatatud üritusi, samuti aidanud turundada Jõgevamaad kui turismipiirkonda.

Jõgevamaa kodukandi ühendus tunnistas sädeinimeseks Kalli Kadastiku ja aasta külaks Kärde küla.

Tänavused paremad

*Parim kodanikuühendus folklooriselts Jõgevahe pere

*Atraktiivseimaks kodanikuühenduste projekt suveklassika Palamusel ‒ Mozarti Gala

*Aasta kodanik Airi Rütter

*Parim kodanikuühiskonna toetaja OÜ E-Piim Transport

*Aasta sädeinimene – Kalli Kadastik

*Aasta küla – Kärde

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus