Tänavune oktoober oli keskmisest soojem

Tänavune oktoober kujunes tavapärasest ligikaudu ühe kraadi võrra soojemaks. Erakordselt soojad olid ilmad kuu keskpaiku, kui viiel päeval registreeriti Jõgeval 1922. aastast algavasse vaatlusritta uued vastavate kuupäevade maksimaalsete õhutemperatuuride rekordid.


Oktoobri teise dekaadi keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 9,3 °C, mis ületab viimase 96 aasta keskmist nelja kraadi võrra ja millest veelgi soojem on olnud oktoobri teine kümmepäevak ainult 1944. aastal. Viinakuu maksimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti tänavu 18,5 °C, mis registreeriti 14. kuupäeval. Varem on oktoobris kõrgemaid õhutemperatuure esinenud üheksal korral, viimati 2000. aastal. Enamasti on maksimaalsed õhutemperatuurid registreeritud esimesel dekaadil ja viinakuu teisel kümmepäevakul pole varem siin kandis nii kõrget õhutemperatuuri esinenud.

Sademeid veidi rohkem

Oktoobris mõõdeti õhus külmakraade kaheksal ööl. Esimese dekaadi kahel kuupäeval (5. ja 8.10) langes õhutemperatuur  -1,6…-2 kraadini ja maapinna lähedal registreeriti rohul -6…-7 °C. 5. oktoobril muutus ilm hommikuks juba soojaks ja sadas vihma, 8. oktoobri hommikul aga oli rohi hallast valge, muld põllul pinnalt nõrgalt külmunud. Tugevamad öökülmad saabusid viimasel dekaadil.

  1. oktoobril mõõdeti kogu kuu kõige madalamaks õhutemperatuuriks ‑3,4 °C. Samal ööl langes termomeetrinäit maapinnale lähedases õhukihis mulla kohal -6 ja rohul -9 kraadini. Muld oli hommikul põldudel ühe sentimeetri sügavuseni külmunud. 27. oktoobril hakkas sadama lörtsi ja lund, maa muutus valgeks. 28. oktoobri hommikul mõõdeti Jõgeva ümbruses lume paksuseks 1…2 cm. 29. oktoober oli esimene päev tänavusel eeltalvisel perioodil, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli miinuses. Minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti tol päeval -3,2 °C ja maksimaalseks +0,6 °C. Muld jõudis järgmise päeva hommikuks külmuda põllul kahe sentimeetri sügavuseni, kuid oktoobri viimase päeva hommikuks oli maapind uuesti sula.

Sademeid kogunes tänavu viinakuus Jõgeva meteoroloogiajaama andmete  järgi 78 mm, mis on keskmisest 11 mm võrra rohkem. Sajused perioodid esinesid 1.‒9. ja 22.‒28. oktoobrini. Rohkesti tuli vihma ka kuu viimasel päeval. Peaaegu sajuta jäi teine dekaad. Maakonnas sadas oktoobris esialgsetel andmetel 60…94 mm.

Erakordselt soe kasvuperiood

Päikest paistis kuu jooksul Jõgeval 87 tundi, mis moodustab keskmisest 112%. Kaks korda päikesepaistelisemaks kujunes teine dekaad.

Kuu alguses olid osadel vahtratel lehestik muutunud värviliseks, massiline lehtede kolletumine puudel ja põõsastel algas oktoobri teisel nädalal. Tänu rohkele päikesepaistele muutusid puude võrad tänavu värvikirevaks. Kuu keskpaiku algas intensiivne lehtede langemine. Lehed liuglesid rahulikult puudelt alla, kuna tugevat tuult siis ei esinenud. Viimaseks nädalaks olid enamus lehtpuid raagus. Vegetatsiooniperiood lõppes (ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt alla 5 °C) sel aastal esialgsetel andmetel 23. oktoobril, mis on lähedane aeg vaatlusrea keskmisele kuupäevale. Kasvuperiood oli olnud tänavu erakordselt soe. Efektiivset (üle 5 °C) kogunes oktoobri lõpu seisuga Jõgeval 1890 °C, mis on uus rekord senises vaatluste reas.

LAINE KEPPART,

Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus