Teisipäeval Tartu Maakohtu Jõgeva Kohtumajas jätkunud AS Werol Tehased endiste juhtide Erki Aaviku, Helmo Hainsoo ja Tõnu Jaanimetsa süüasja arutamisel andis tunnistusi endine põllumajandusminister Tiit Tammsaar, kes muutis kohtueelsel uurimisel antud ütlusi, justkui saanuks ta Aavikult sularaha, teatades kohtus hoopis, et tegemist oli ikkagi pangaülekandega. |
Kohtuistungil oli teemaks ka 600 000 krooni väidetavalt Weroli raha, mis jõudis Tiit Tammsaare pangaarvele. Süüdistuse kohaselt liikus raha Werolist advokaadibüroo Ehasoo&Benevolenskaja arvele, seejärel ettevõtja Mart Külvi ning sealt edasi Erki Aaviku osalusega osaühingu Neospark arvele, millelt kantigi 600 000 krooni Tammsaare pangakontole.
Tiit Tammsaar märkis, et kõnealune raha oli temale laenu tagasimaksmiseks. Enda sõnul andnud ta Erki Aavikule 600 000 krooni laenu, et saada selle raha eest hiljem osalus ettevõttes Eesti Eine, kus realiseerida Kaiu LTs kasvatatavaid sigu, kus tal omakorda osalus oli.
Kohtueelsel uurimisel ütles Tammsaar, et sai raha laenuks sularahas, kohtuistungil tunnistusi andes seevastu teatas, et laenuraha edastati siiski pangaülekandega.
Enim suhtles nõukogu esimehega
Süüdistaja, ringkonnaprokurör Marge Püss alustas eksminister Tiit Tammsaare ülekuulamist küsimusega, mis põhimõttel määrati ametisse Werol Tehaste juhte ja kuidas sai Erki Aavikust juhatuse esimees. Teatavasti on levinud seisukoht, et Aaviku edutamine Weroli juhiks on ennekõike Tammsaare teene.
“Liikmed Weroli nõukogusse määrati ministrite ettepanekul, juhatuse liikmed said aga omakorda ametisse nõukogu otsusega. Kes avaldas esimesena arvamust, et Erki Aavik võiks Weroli etteotsa saada, pole praeguseks meeles. Põllumajandusministeeriumis tuli tollal tegeleda paljude eelnõudega, mistõttu Weroli küsimused polnud mulle just esmajärguline teema,” selgitas endine põllumajandusminister.
Kohtunik Ülle Raag tahtis teada, millisel moel ASile Werol Tehased riigipoolseid soove edasi anti. “Ennekõike toonitasime, et firma peab teenima kasumit,” vastas Tammsaar, kes märkis sedagi, et Weroliga seotud juhtivisikutest suhtles ta kõige rohkem nõukogu esimehe Raul Rosenbergiga.
Kohtusaalis tunnistades kommenteeris Tiit Tammsaar ka Erki Aaviku kavatsust osta Soome õlitööstusettevõte Mildola ja ühendada see Weroliga. “Selline tehing oleks arvatavasti firma väärtust tõstnud,” märkis ta.
Jahil Werolist ei räägitud
Kohtusaalis tunnistusi andes ei salanud Tiit Tammsaar sedagi, et on koos Erki Aavikuga jahilkäikudel vaba aega veetnud, kuid lisas et Weroliga seotud teemasid pole sellises miljöös vähemalt märkimisväärsel tasemel arutatud. Nii Aavik kui ka Tammsaar kuuluvad Eesti Jahimeeste Seltsi juhatusse.
“Ma ei oska öelda, kas mu tunnistused aitasid Weroli eksjuhtide süüasjades selgust tuua, kuid enda arvates andsin endast parima. Kohtuistungil on põhiline Weroli teema, minule ülekantud rahade käekäik on aga seotud ennekõike firmadega Neospark ja Eesti Eine,” lisas ta.
Weroli edasise käekäigu kohta märkis endine minister, et firmal saab ka tulevikus piisavalt keeruline olema, perspektiivi võiks olla biodiislikütuse tootmisel.
Leinatamm oli kriitiline
Teadmine, et Weroli kohtuasjas on tunnistajaks ka endine nõukogu liige Tarmo Leinatamm, tekitas parasjagu elevust. “Mine tea, ehk paneks Leinatamm ka kohtuistungil osalejatest laulukoori kokku,” naljatleti kohtuistungi vaheajal.
Tarmo Leinatamme tunnistused olid aga huumorist kaugel ja Weroli eksjuhtide suhtes üsna kriitilised. “Kindel plaan nägi ette, kui palju rapsi varuda, ülevarumine tähendas aga eelarvedistsipliini rikkumist. Veel tuletas Leinatamm meelde seda, et nõukogu liikmena oli ta vastu Erki Aaviku vabastamisele omal soovil “Minu arvates pidanuks uurima, missugune olukord on tema juhtimistegevuse tulemusena ettevõttes kujunenud, ” ütles Leinatamm.
Kohtuistung Weroli endiste juhtide süüasjas jätkub Jõgeva Kohtumajas 1. septembril.
JAAN LUKAS