Tähetund: kuidas võrrelda võrreldamatut?

Kuusalu trupi lavastuses oli suur hulk erinevaid elemente ? meediaparoodiat (saatest ?Võta või jäta? laenatud kohvritesüsteem, mis võimaldas publikul esitatavate tekstide järjekorda valida), luule vaimukat tõlgendamist, hiilgavaid osatäitmisi, vingeid tantsuetteasteid jms. Küllap sinna mahtus vigugi, aga üldmulje oli sedavõrd lööv, et Akadeemia otsus peapreemia suhtes oli üsna üksmeelne. Laureaaditiitlite jagamisel vaieldi aga kõvasti.

?Kui vaidlus liialt emotsioonide ja maitse-eelistuste pinnale kandus, võttis juhtohjad enda kätte Euroopa Ringhäälingute Liidu kuuldemängude konkursi ?üriis töötamise karmi kogemusega Virko Annus ning aitas meil objektiivsemate kriteeriumide juurde naasta,? ütles Akadeemias kaasa löönud kultuurihuviline arst Kalle Piiskoppel.

Sarnased valikud

?Tegelikult on lavastused oma olemuselt nii erinevad, et neid on peaaegu võimatu võrrelda,? ütles teine ?akadeemik? Mari Tarand. ?Kuidas võrrelda näiteks Kuusalu Keskkooli osalejaterohket kirevat kava ning Kärdla trupi Ave Vita kahele luuletusele ja ühele näitlejale üles ehitatud kava ?Õnn???

Nimetatud lavastus läks Mari Tarandile hinge eelkõige sellepärast, et ta mäletab hästi, kuidas Ellen Niit, kes siis veel Hiobi perekonnanime kandis, just luuletusega ?Õnn? laiemalt tuntuks sai. ?Õnne? lavastaja Ave Alavainu pälvis Akadeemialt eripreemia parima kompositsiooni eest.

Parima naisosatäitja preemia läks Anu Kokale Aseri Keskkoolist, parima meesosatäitja preemia Jürgen Gansenile Rakvere Reaalgümnaasiumi trupist Karla. Kuldaväärt õpetaja eriauhinna sai Rain Mikser, kes sel aastal juhendas Tallinna 32. Keskkooli truppi Kümnendikud. Preemiasaajate täieliku nimistu leiab huviline Jõgeva Gümnaasiumi kodulehelt.

Tänavune Tähetund oli teatavasti pühendatud Ellen Niidu ja Jaan Krossi loomingule. Kuigi mõlema luulelooming on üsna mahukas, oli lavastusest lavastusse korduvaid tekste seekord üsna palju. See tõi mitmel puhul kaasa saali ebaadekvaatse reageeringu. Näiteks pruukis ühes täiesti tõsises võtmes lavastatud tükis vaid kõlada Jaan Krossi luuletuse esimesel real ?Vihm teeb toredaid asju?, kui saalis homeeriline naer vallandus: paaris varasemas lavastuses oli samade sõnade saatel nimelt ohjeldamatut koomuskit tehtud. Süüdistada ei saa siin paraku ei lavastuse loojaid ega ka publikut: ega tekstide valikut ju enne kooskõlastada saa. Ja niisama võimatu on naeru tagasi hoida, kui koomiline pilt silme ette kerkib.

Hindamatu väärtus

?See on tegelikult päris õpetlik, kui noored teiste lavastustes endagi poolt kasutatud tekstid ära tunnevad ning näevad, et sama asja võib näha ja välja öelda ka hoopis teise nurga alt, teises meeleolus,? ütles peapreemia saanud Kuusalu trupi juhendaja Saima Kallionsivu. ?Tähetund on noortele üldse suur luule- ja teatrikool. Luuletus on ju muidu see asi, mida lihtsalt pähe õpitakse ja tunnis klassi ees ette loetakse.?

Saima Kallionsivu kiitis ka Tähetunni head korraldust: Jõgeva Gümnaasiumi õpilased on alati kohal, kui keegi mingit abi vajab, ning hoiavad ära ka etenduste ajal uksest sisse-väljasaalimise. Sellises õhkkonnas on kõigil hea esineda.

?Tähetunni etendustel on hindamatu väärtus. Neid ei saagi tegelikult pingeritta sättida, sest juba teatritegemise eesmärgid on eri truppidel tavaliselt erinevad,? lisas Eesti Harrastusteatrite Liidu esimees ja peasekretär Kristiina Oomer. ?Tähetund on koht, kus me kõik ? nii esinejad, Akadeemia kui ka publik ? saame oma mõtteid avaldada ja teistega kaasa mõelda ning olla tõeliselt meie ise. Seda ei ole just vähe.? 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus