Suurvesi tungib keldritesse ja viib teed

Uputused on saanud tülikaks loodusnähtuseks. Pühapäeval põhjustas jääummistus Omedu jõe üle kallaste tõusmise Kasepää vallas Metsakülas, Umbusi ja Põltsamaa vaheline tee on suletud ning Ruupa külas ei pääse inimesed varsti kodunt välja.

Kohalike elanike tubadesse polnud aga esmaspäeva pärastlõunaks vesi veel kusagil tunginud.

Pühapäeval sõitsid Kasepää vallavalitsuse töötaja väljakutsel Metsakülasse, kunagise Kirovi nimelise kolhoosi Omedu osakonna territooriumile üleujutuse tagajärgi likvideerima viis päästjat Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgeva ja kolm Mustvee komandost ning Lõuna-Eesti demineerimisgrupp.

Sündmuskohale ligi pääsemiseks tuli 600 meetrit rinnuni vees liikuda ning  sel moel vajalik varustus kohale viia. “Seljas olid meestel spetsiaalsed kuivad ülikonnad, mida kasutakse päästetöödel vees,” rääkis Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgeva osakonna juhataja Jüri Alandi. Tema sõnul tegi aga sündmuse eriliseks demineerijate kaasamine. 

Jäärüsi ja sodi lõhati

Lõuna-Eesti Päästekeskuse valvepressiesindaja  Silver Koksi teatel olid kella  14.25ks lõhkekehad paigaldatud ja kõlas esimene pauk, millele kell 15.14 järgnes teine . Nii saadi kell 15.35 veed lahti ja üleujutuse oht oli kõrvaldatud.

“Esmaspäeva hommikul sai konsulteeritud kohaliku elanikuga, kes pani vette mõõdupuu, et veetaseme muutumine kindlaks teha.  Selgus, et ööpäevaga oligi veetase kolm sentimeetrit tõusnud. Samuti leppisime kokku, et vahetame olukorra kohta infot Kasepää valla ehitus- ja keskkonnaspetsialisti Ilari Domaškiniga,” rääkis operatiivkorrapidaja Vaiko Vadi.

Kasepää vallavanem Jüri Vooder märkis, et Metsakülas on igal kevadel rohkesti vett olnud, kuid sellist üleujutust pole varem ette tulnud.

“Praegu on ikka nii, et jää minemata, jõesuu on veel kinni, lumi sulab sedavõrd aktiivselt ja sulaveel pole kuhugi minna. Nii tekibki kõrgvee ajal majade juures üleujutus, kusjuures vee tõusu oli märgata juba reedel. Päris tuppa pole vesi ulatunud, kuid inimesed on olukorrast siiski häiritud,” rääkis ta.

Varem Metsakülas elanud  Kasepää vallavolikogu esimees Aivar Anijago märkis, et selles piirkonnas on kevadeti sageli üleujutusi olnud ja ega loodusjõudude vastu eriti palju teha  saagi.

“Need on võrdlemisi madalad maad, kuhu Kirovi nimeline kalurikolhoos kunagi metsaheinamaale oma hooned ehitas,” tõdes Jüri Vooder, kes kiitis ka päästetöötajate ja demineerijate operatiivust ja mehisust üleujutusest põhjustatud ohu likvideerimisel.

“Kui pühapäeva õhtul koju tulin ja vanematelt uputusest kuulsin, siis erilist hirmu ma ei tundnud. Ka meie kodus polnud olukord kõige hullem, kuid samas kuulsin, et naabritel oli siiski vesi garaazhidesse tunginud,” rääkis esmaspäeval kohalik elanik Katrin. 

Kõrgpunkt pole veel saabunud

“Kui tuleb tõsine üleujutus, saame inimestele ka Kasepää rahvamajas peavarju pakkuda, kuid usutavasti nii halvaks asi siiski ei lähe,” ütles vallavanem Vooder. Majanduslikku kahju üleujutus tema sõnul praegu elanikele põhjustanud pole.

Volikogu esimees Anijago avaldas arvamust, et veekogude ääres elavad inimesed oskavad sageli ka ise  keerulistes olukordades lahendusi leida. “Näiteks Soomaal sõidetakse paatidega lausa kodudeni ja keegi kedagi väga appi ei kutsugi.”

“Kuna sel talvel oli lund rohkem, võis ette näha, et midagi tõsisemat toimuma hakkab. Üleujutuste kõrgperiood pole aga usutavasti veel kätte jõudnud, sest metsadest on lumi veel sulamata,” ütles Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgeva osakonna juhataja Jüri Alandi.  

Ruupa küla varsti maailmast ära lõigatud

Pikknurme lähedal asuvas Ruupa külas on samanimeline väike oja võtnud praeguseks juba keskmise jõe mõõtmed. Kaks lähedal asuvat majapidamist veetsid möödunud pühad oma kodudest vee tõrjumisega, mis jätkub tõenäoliselt ka lähinädalail.

 Ruupa küla elaniku Ene keldrisse on juba kolm päeva tunginud üle poole meetri vett. “Päeval viime ämbrite ja muude nõudega vee keldrist välja ning järgmisel päeval on jälle kahe tuhaploki jagu vett sees,” rääkis Ene.

Veel rääkis perenaine, et hoidiste ja kartulite päästmiseks tuli keldris teha suured ümberkorraldused. “Tõstsime kartulid salvest kastidesse ning kastid omakorda vakkade otsa, moosid ja muud hoidised tuli samuti alumistelt riiulitelt kõrgematele paigutada,” jutustas ta.

Samas külas elava Sirle Koortsi aias on vee all kiviktaimla ja ka grillialus, mis majaomaniku enda hinnangul oli küllalt kõrge koha peal. Siiski saavad mõlemad majaomanikud oma elamisest veel kuiva jalaga välja ning nende endi sõnul pole olukord päris katastroofiline. Suurvesi on külatee truupi küll õõnestanud, kuid tee on praegu veel läbitav. Sirle Koortsi kinnitusel käisid  eile truupi kohendamas ka teedevalitsuse töötajad. Truubi olukorda käis uurimas ka Ene poeg Lauri, kelle hinnangul seda väga palju toestada ei anna. “Praegu loodame, et vett väga palju juurde ei tule ning maa hakkab seda paremini sisse võtma,” sõnas Ene. 

Suurvee suured teod

*Pühapäeval oli suurvee tõttu suletud 19 maanteed, sealhulgas Pikknurme-Põltsamaa maantee Umbusi ja Kamari vahel

*Soomaal on viies aastaaeg ehk viimase 50 aasta vägevam suurvesi on muutnud enamiku luhtasid ääretuteks veeväljadeks, osa teid on läbipääsmatud

*Soomaal juhtus pühapäeval õnnetus, kus matkajate kogenematuse tõttu läks ümber kanuu kolme inimesega. Sündmuskohale kutsuti kiirabi ja päästeamet, kanuust vette kukkunud inimestest said kaks teise kanuu peale ja kolmanda aitasid veest välja päästjad

*Tuhala nõiakaev keeb jälle

*Harjumaal on uppunud kaks naist

*Pärnus kukkus kalur jääauku

*Üle kallaste on tõusnud ka Keila jõgi ja Emajõgi

iii

JAAN LUKAS

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus