Suured puud jäetakse lasteasutuste juurde alles

Kõik lasteasutuste juures kasvavad suured puud vaadatakse Põltsamaal veelkord kriitilise pilguga üle, kuid lagedaks majaümbrusi ei raiuta.


Kolmapäevase tormituulega murdus Põltsamaa kesklinnas “Mari” lasteaia juures kaks puud, kuid lapsi ja personali siiski ei evakueeritud, nagu üleriigilises meedias kuulutati.

Lasteaia “Mari” direktori Tiia Kaeramaa sõnul võeti alles eelmisel aastal lasteaia ümbert ohtlikke puid maha ja selles mõttes oli nende kahe puu murdumine ikkagi ootamatu. Pärna tänava ääres murdunud puu lasteaia hooneni ei ulatunud, küll aga lõhkus ära aasta tagasi If Kindlustuselt saadud võiduraha eest ehitatud aia, purustades sellest kolm paneeli ja kaks posti. Väiksemaid kahjustusi sai ka ühe lasteaiatöötaja auto, mis tänava äärde oli pargitud. 

Tormi tõttu lapsi ei evakueeritud

Lapsed olid lasteaiahoones ja neid puu murdumine kuidagi ei ohustanud. Pool tundi hiljem murdus maja taga veel üks suur tamm, mis esimeste tormi-iilide käes lõhki läks ja alguses veel püsti jäi. Just hetkel, kui päästeameti mehed lasteaia juurde jõudsid,  kukkus üks pool sellest puust lasteaia majandushoone peale, lõhkudes hoone katust. Sellel ajal lapsed juba magasid.

Päästjad soovitasid lapsed sellest hoone osast, mille juures osaliselt murdunud tammepuu kasvas, teistesse ruumidesse ümber viia. Üleriigilises meedias levinud info, nagu oleks lasteaiast evakueeritud 50 last ja 30 töötajat, ei vasta tõele. Kust selline informatsioon üleriigilisse meediasse jõudis, seda Tiia Kaeramaa öelda ei oska. Selle jutu peale helistas lasteaeda kaks lapsevanemat, et uurida, mis seal tegelikult juhtus.

Lasteaia juhataja lubas pöörduda Põltsamaa linnavalitsuse poole, et spetsialistid lasteaia ümbruses kasvavate puude seisukorra veelkord kriitilise pilguga üle vaataksid. Samas saavaad ka lasteaia töötajad aru, et kõiki puid lasteaia ümbert maha võtta ei saa, sest need kaunistavad hoone ümbrust ning pakuvad kuumal ajal varju. Tiia Kaeramaa sõnul oli seekord tegemist õnneliku õnnetusega, sest inimesed viga ei saanud. 

Lastes torm elevust ei tekitanud

Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni, kelle kaks last “Mari” lasteaias käivad, lausus, et temas kui lapsevanemas see sündmus erilist ärevust ei tekitanud, ehkki kuuldused laste ja lasteaiatöötajate evakueerimisest natuke ärevaks siiski tegid.  Suheldes lasteaia direktoriga ning saades teada, et midagi hullu pole juhtunud, mõistis ta, et muretseda pole põhjust. Hea oli see, et just sellel ajal lapsed magasid, keegi polnud õues.

Lapsed kodus sellest sündmusest midagi ei rääkinud, sest kõik toimus just lõunauinaku ajal. Kadri Suni ütles, et puid murdus nii siin kui seal üle Eesti ja ega selles midagi erakordset olnud.

Lasteaia ümbruses kasvavate puude seisukorda tuleb muidugi veelkord  kontrollida, kuid sajaprotsendiliselt pole ennast kusagil võimalik tormide vastu kindlustada. 

Puid tuleb maha võtta mõistlikult

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul on linnas väga palju ohtlikke puid maha võetud. Mis puudutab Põltsamaal “Mari” lasteaia juures murdunud puid, siis pakub loodus ikka aeg-ajalt  üllatusi, mida keegi ette ei oska näha. Aiaots meenutas 2001. aasta juulitormi, mil tormituul Põltsamaa vallas Lustiveres sealse mõisahoone juures suured tammed maha murdis. Linnapea lausus, et vaevalt keegi oskas ette arvata, et Lustiveres niisugust vaatepilti näha saab. “Mari”  lasteaia juures murdunud puud polnud vanad, vaid täiesti elujõulised ja kasvueas puud.

Põltsamaal on mitmeid parke ja nüüdseks on tehtud põhjalik ülevaatus Uue-Põltsamaa pargis, Vana-Põltsamaa pargis, samuti lasteaia “Tõruke” juures asuvas pargis ja mujalgi. Tellitud on ka kujunduslik projekt Põltsamaa kultuurikeskuse juures asuvale pargile, mille puhul oodatakse KIKilt vastust rahalise toetuse kohta. Ka linna kalmistul on mahavõtmist vajavad puud märgistatud ning vastavalt võimalustele neid seal arboristide abiga ka langetatakse. Jaan Aiaotsa sõnul ei saa tormituulte hirmus kõiki linnas kasvavaid puid maha raiuda, tegutseda tuleb mõistlikult ja tasakaalukalt. 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus