Saare valla noormees Riivo Rivimets alustas eelmisel aastal õpinguid Tartu ülikoolis, kuid vahetas kooli õige pea Tartu kutsehariduskese vastu ning pole siiani otsust kahetsenud. Hiljuti pälvis ta Olvi Fondi AS A. Le Coq’i stipendiumi.
Voorel põhikooli ning Palamusel gümnaasiumi lõpetanud Riivo meelisõppeaineks on kogu aeg olnud matemaatika. Selle eest on ta väga tänulik oma põhikooli matemaatikaõpetajale Mare Maasikule, kelle juhendamisel ta head baasteadmised omandas. Pärast edukat gümnaasiumi lõpetamist oli Riivo jaoks loogiline minna õppima ülikooli ning eelmisel sügisel alustaski ta õpinguid Tartu ülikoolis materjaliteaduse erialal.
Paraku sai talle üsna pea selgeks, et see eriala pole siiski tema jaoks. “Pärast esimest laboratoorset tööd sai selgeks, et see pole minu ala,” märkis Riivo. Mehhatroonika leidis Riivo tänu oma sugulasele, kes selle eriala lõpetas ning seda ka Riivole soovitas. “Pärast ühte õppeaastat olen endiselt oma valikuga rahul ning tõenäoliselt on see parim valik minu elus,” kinnitas ta.
Mehhatroonika eelistena tõi Riivo välja piiramatud võimalused töö leidmisel. Hetkel on ta praktikal CNC-pingi operaatorina ning see amet on noormehele meeltmööda. “Praeguse plaani kohaselt sooviksingi neid oskusi süvitsi arendada ja tulevikus sellel ametil töötada,” rääkis ta oma tulevikuplaanidest.
Võimalus stipendiumile kandideerida jõudis Riivoni paraku viimasel minutil. Tartu kutsehariduskeskuse tööstustehnoloogia osakonna juhataja Peeter Grichin pakkus talle selle välja ning motivatsioonikiri ja avaldus valmis tähtaja viimasel päeval kell neli varahommikul.
Loomult maksimalist
Tänavu ei avaldatud stipendiumikomisjonile kandideerivate õpilaste hindeid, valik tuli teha vaid õpilase kirjutatud motivatsioonikirja ja õppejõudude antud iseloomustuste põhjal. “Meie arust on selline variant ausam, sest alati ei peegelda hinded õpilase püüdu eriala hästi omandada, eriti juhul, kui ta käib kooli kõrvalt tööl ning ei saa alati õppimisele sajaprotsendiliselt pühenduda,” märkis A. Le Coqi tehase sisekommunikatsiooni spetsialist Jako Arula.
Kuigi stipendiumide määramisel ei mänginud hinded rolli, on Riivo keskmiseks hindeks puhas “viis”. “Ma olen maksimalist,” tunnistas ta.
Kuigi Riivo ei lepi koolis madalamate hinnetega, ei tähenda see, et ta koolist vabal ajal vaid nina raamatus istuks. “Tegelen võrkpalli, korvpalli ja lauatennisega, käin ka jõusaalis. Ühel päeval on vähemalt kaks trenni,” kirjeldas ta oma nädalat. Nagu õppetöös, on Riivo maksimalist ka trenni tehes ning sageli tuleb ette, et ta endale seal liiga kipub tegema. “Eelmisel kuul käisin EMOs, sest võrkpallis palli päästes kukkusin abaluu paigast ära ning augustis väänasin hüppeliigest, sest mängisin üksinda seitsme vastu korvpalli,” rääkis Riivo oma enesehävituslikust sportlikust entusiasmist.
Siiski on midagi, mis talle huvi ei paku. “Alkoholi ma eriti ei tarvita ja klubides mulle ei meeldi käia,” märkis ta. Veel ei vaja ta öösel väga palju und, ja magab maksimalselt seitse tundi.
Kaalub ka eraõpetaja ametit
2600 euro suurust stipendiumi plaanib Riivo kasutada oma elu sisseseadmiseks Tartus, et paremini õppimisele ja treeningutele pühenduda. “Hetkel ma üürin koolis käimiseks Tartus tuba, kuid saadud stipendiumi on plaanis kasutada Tartusse oma kodu soetamise stardirahana,” rääkis noormees, kuid lisas samas, et igaveseks ta linna elama jääda ei soovi. “Olen ikkagi maalaps, naudin seda, kui saab minna vabasse loodusse sporti tegema. Suviti olen käinud Kääpa seikluspargis instruktorina tööl, järgmisel aastal kavatsen suve nautida ja siis talvel, kui kool lõpeb, hakkan töökoha peale mõtlema,” sõnas Riivo.
Siiski ei välista ta ka edasiõppimist ülikoolis. “Tahaksin matemaatika erialale sisse saada. Tahan hoida oma valikuid avatuna ning olen mõelnud ka matemaatika eraõpetaja ametile, siis saaksin õpetada neid, kes sellest ise ka huvitatud on,” rääkis ta. Ka õpetajatöö pole talle võõras, sest kutsekoolis veedetud aja jooksul on ta matemaatikat õpetanud oma kursusekaaslastele. “Üks mu kursusekaaslane soovib kooli lõpetades teha matemaatika riigieksami, mis tähendab kogu gümnaasiumiastme matemaatikakursuse omandamist.“
Olvi Fondi AS A. Le Coq’i stipendium
AS A. Le Coq asutas 2007. aastal Tartu Kultuurkapitali juures Olvi Fondi, millega toetatakse Tartu ja Võru kutsehariduskeskuse mehhatroonika ja lukksepa eriala õpilasi. Algselt oli stipendiumi suuruseks 40 000 krooni, praegu on ühe stipendiumi suuruseks 2600 eurot.
Aastal 2007 anti välja neli stipendiumi, sest siis tähistas A. Le Coqi kaubamärk 200 aasta juubelit. Edaspidi on igal aastal välja antud kaks stipendiumi, üks Tartu ja teine Võru kutsehariduskeskuse õpilasele.
Stipendium on suunatud just mehhatroonika ja lukksepa õppuritele seetõttu, et selle eriala spetsialiste vajatakse joogitööstuses. Aja jooksul on mitmed stipendiaadid ka A. Le Coqi tehases tööd saanud ning praeguse seisuga töötab seal kaks tehase stipendiaati.
Käesoleval aastal teenisid 2600 euro suuruse stipendiumi Riivo Rivimets Tartu kutsehariduskeskusest ning Aleksei Nikandrov Võru kutsehariduskeskusest.
EILI ARULA