Staadion sai väärika rekordi

   

Üleeile Jõgeva staadionil toimunud Jõgeva linna aastapäevavõistlusel viskas neli aastat tagasi Ateena olümpiamängudel hõbemedalile tulnud lätlane Vadims Vasilevskis Jõgeva staadioni odaviskerekordiks täpselt 82 meetrit. Üle hulga aja kodupubliku ees võistelnud Mihkel Kukk sai kirja samuti kena tulemuse — 76.82.

Korrektsetes võistlustingimustes fikseeritud staadionirekordit kaks aastat tagasi valminud Jõgeva staadionil odaviske alal senini veel polnudki. Nüüdne kõrgeklassiline tulemus sündis põnevas heitluses. Mihkel Kukk sai oma parima tulemuse kirja kohe esimesel katsel. Nii et natuke aega jõudis staadioni rekord ka meie olümpiamehe nimel püsida. Vasilevskis seevastu tegi esimese katse juures niisuguse liigutuse, mis jättis mulje, nagu teeks jalg talle haiget. Punase lipu tõstis kohtunik pärast tema teistki katset.

Hiljem selgus, et tervis oli lätlasel siiski korras. Häda oli hoopis selles, et hoovõturada oli tema jaoks pisut lühike. Kolmandaks katseks oli ta olukorraga siiski kohanenud ja läks Mihkel Kuke ees juhtima 81.71. Viimasel, kuuendal katsel parandas ta oma tulemust veelgi ning hästi meelde jääv rekordtulemus — 82 meetrit — oligi sündinud.

Mihkel Kuke treener, samuti Jõgevalt pärit Heiko Väät pani seekord samuti võistlusdressi selga. Vaatamata sellele, et ta enda sõnul vaid vahetevahel õpilaste utsitamise kõrvalt oda kätte võtab, tegi ta üsna stabiilse, 70 meetri ümber püsinud seeria ning pani sellele lõpuks 75.48-ga uhke punktigi. Nimetatud tulemusega tõusis ta kolmandale kohale.

Neljandaks jäänud Ahti Peder sai parimaks tulemuseks 73.22 ja viiendaks jäänud Kristo Galeta 72.69. Mihkel Kuke alaline konkurent Risto Mätas pidi pärast teist katset väikese käetrauma tõttu paraku võistluse katkestama ning tema kuuenda koha tulemuseks jäi 72.42.

Kohaga rahul

Vadims Vasilevskise asemel pidi algselt teatavasti Jõgevale tulema teine Läti odaviskaja, Pekingi olümpiamängudel hõbemedali saanud Ainars Kovals. Ehkki Vasilevskis teda mitmel põhjusel asendama pidi, ei pidanud publik pettuma: tänavune OM Vasilevskisel küll ebaõnnestus, aga üldiselt on ta vähemalt niisama kõrgest klassist odaviskaja kui Kovals.
“Saadud kohaga olen rahul, tulemusega mitte päris,” ütles Vasilevskis pärast võistlust, mis jääb tema jaoks olümpiahooaja viimaseks. Paremat tulemust saavutamast takistas teda nii külmavõitu ilm kui ka lühike hoovõturada.

“Aeglasemate viskajate hoojooks mahub siia ära, kiirematel tekib raskusi. Ainarsile oleks see rada näiteks hästi sobinud,” ütles Vadims Vasilevskis, kes enne tosin aastat tagasi odaviskele keskendumist tegeles jooksualadega. Järgmise hooaja peaeesmärgiks peab Vasilevskis edukat esinemist maailmameistrivõistlustel. Hea koha loodab Riia Spordiakadeemias õppiv odaviskaja saada ka universiaadilt. 26-aastane mees usub, et tema kui odaviskaja paremad ajad on veel ees.

Mihkel Kukk tõdes, et paremat tulemust, kui visatud sai, oleks olnud natuke palju tahta: füüsilised näitajad ei ole hooaja lõpus enam kõige paremad ning teravusest jääb ka puudu.

“No kui just treener Heiko Väädile alla jääma kippunud oleksin, oleksin endast viimasel katsel ehk enamat välja pigistada püüdnud, aga nüüd polnud mõtet: Vasilevskis oli niikuinii püüdmatus kauguses,” ütles Kukk. Tema lähimaks eesmärgiks on stabiilselt üle 80 meetri heitma hakata: siis on lootust, et tavaliste visete sekka hakkab ka 85-meetrisi sähvatusi tulema.

Vinkelraud ja lauad

Lisaks kõrgetasemelisele meeste odaviskeheitlusele võisteldi “BIG Kuldliiga esitleb” egiidi all toimunud võistlusel veel naiste ja neidude odaviskes (võitis Jana Trakmann Nõmme kergejõustikuklubist), noormeeste odaviskes (võitis Jarmo Andressoo spordiklubist Contra), noormeeste ja neidude 100 m jooksus (võitsid Andres Saaremõts TÜ ASKst ja Seidy Salundi Jõgevalt) ning tüdrukute ja poiste 600 m jooksus (võitsid Reena Koll Jõgevalt ja Ragnar Noormägi Aidust).

“Kui tänane võistlus oli n-ö esitlusvõistlus, siis tuleval aastal tahaksime siia tuua juba BIG Kuldliiga sarja ühe põhivõistluse,” ütles Eesti Kergejõustikuliidu kohtunikekogu juhatuse liige ja BIG Kuldliiga peakohtunik Peeter Randaru. “Loodame, et selleks ajaks saab nüüd juba päris heas korras Jõgeva staadion veel inventari juurde. Tribüünide osas soovitaksin eeskuju võtta näiteks Kärdlast: seal on tehtud kerged teisaldatavad tribüünid, mida vastavalt vajadusele ühest ürituspaigast  teise veetakse. Sellised teeb külaseppki valmis, vaja ainult natuke vinkelrauda ja laudu. Hea, et Jõgevale ikka täismõõdus staadion tehti, mitte ei piirdutud vaid koolitunni vajadusi rahuldava 380 meetrise ringi ja nelja rajaga, nagu mõnel pool mujal.”

Linnapea Viktor Svjatõševi sõnul on Jõgeva koostööst BIG Kuldliigaga huvitatud.

“Eks me püüa omalt poolt piisavalt atraktiivse pruudina paista,” ütles linnapea. Linnavolikogu liige ja Jõgeva Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Viktor Nõmm polnud aga rahul sellega, et nii kõrgetasemelist võistlust oli vaatamata korralikule selgitustööle jälgima tulnud nii vähe õpilasi.

Olümpiahõbe Vadims Vasilevskis viskas pühapäevase võistluse parimaks tulemuseks 82 meetrit. 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus