Sportlikke inimesi oodatakse Adaverre uisutama

Anar ja Väino Treiman kutsuvad kõiki sportlikest eluviisidest hoolivaid inimesi Adaverre uisutama, sest niisugust võimalust ja veel pealegi nii soodsa hinna eest kusagil mujal Eestis ei pakuta.

Treimanid on märganud, et uisurajal näeb päris palju selliseid inimesi, keda kusagil mujal sportimas ei märka. Sportlik eluviis saab vähehaaval järjest trendikamaks. Samas loodavad nad, et ka vanemad oma sageli tundide kaupa arvutite taga istuvaid lapsi rohkem liikuma ja sportima suunaksid. Vanemate passiivsus võib tulevikus kätte maksta, kui järeltulijatel tervis kehv ja tahtejõudu vähe.   

Hobiuisutajaid järjest rohkem

Kui  uisurada Adaveres esimest aastat olemas oli, kasutas seda ainult mõni uisutaja. Nüüd on puhkepäevadel sajale ja rohkemalegi inimesele uisud välja laenutatud. Pealegi on paljud endale isiklikud uisud muretsenud.

Alguses oli isiklike sõiduvahenditega uisutajaid vähe ja keegi neid n-ö taga ajama ei hakanud. Nüüd on oma uiskudega inimesi juba päris palju ja seetõttu tuleb ka neil raja kasutamise eest veidi maksta. Oma uiskudega rajale tulija käest küsitakse üks euro, uiskude laenutajalt kaks eurot. “Mis teha, leidub neidki, kes arvavad, et  ma uiskude laenutamisega rikkaks saan. Aga kui tuntud teleajakirjanik Maire Aunaste siin uisutamas käis, imestas ta laenutamishinna peale väga ja ütles: “Mul on ikka kaks jalga.” Ja maksiski topeltsumma,” rääkis Väino Treiman. 

Lapse aktiivsus sõltub vanemate suunamisest

Adavere Põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja Anar Treimani sõnul oli omal ajal sageli nii, et kehva õppeedukusega poisid-tüdrukud olid tublid sportlased. Tänapäeval on olukord muutunud ning need noored, kes on tublid õppimises, saavutavad häid tulemusi ka muudel aladel, sealhulgas spordis. Väino Treimani sõnul oleneb lapse kooliväline aktiivsus muidugi ka vanemate rahakotist, kuid veelgi rohkem oleneb see vanemate suunamisest.

Treimanid usuvad, et kui laps on püüdlik ja pingutab, siis leitakse talle ka võimalusi materiaalses mõttes vastu tulla, kui on tegemist paljulapseliste või majandusraskustesse sattunud  peredega.  

Treener ostis 12 paari uiske

“Ma sain aru, et tegelikult polnud noortel Adaveres uiske, millega treenima hakata. Nii võtsin kätte ja ostsin oma raha eest 12 paari uiske ning alustasin nende laenutamisega. Tollal maksis paar uiske 300 krooni, mina laenutasin neid välja ühe krooni eest. Mingist tasuvusest  polnud sellise hinna puhul võimalik rääkida, sest uisupaari hinna tagasiteenimiseks oleks neid 300 korral välja laenutada tulnud, rääkimata uisuraja tegemisega seotud kulutustest,” rääkis Treiman.

Kuid külalisuisutajate eeskuju oli nakkav ja seetõttu hakkas ka meil siin kiiruisutamine päris kiiresti arenema. Tollane Eesti tuntud kiiruisutaja Eerik Idarand võttis tookord Adavere tublimaid poisse kaasa Eestist kaugemale harjutama. Juba 2007. aastal kutsuti Adavere kiiruisutajad osalema rahvusvahelise uisuliidu ISU poolt korraldatud laagrisse. Eelmisel aastal osalesid Adavere kiiruisutajad neljas ISU treeninglaagris, millega seotud kulutused katab Rahvusvaheline Uisuliit. Kiiruisutamisele on õla alla pannud ka Eesti Olümpiakomitee. 

Uisurada mujal Eestis polegi

Anar Treimani sõnul muutuvad nõudmised noorsportlastele  järjest karmimaks. Kui Adaveres on 14-15- aastane noor kiiruisutaja saavutanud häid tulemusi, küsitakse kohe, millised on olnud tema tulemused rahvusvahelisel areenil.

“Me ei saa ju ennast võrrelda riikidega, kus on pikaajalised kiiruisutamise traditsioonid ning kus uisutajad saavad harjutamas käia sisehallides. Pealegi saame meie valida kiiruisutamiseks sobilikke lapsi siin Adaveres vaid 90 hulgast. Samas on vaja tõeliselt kõrge tulemuse saavutamiseks ainult ühte väga säravat tippuisutajat,” arutles Väino Treiman. Tema sõnul on igale noorele äärmiselt oluline pere ja kodu toetus, selleta on ka treeneri ja lapse enda pingutustest hoolimata keeruline heade tulemusteni jõuda. ”Kui laps ise on tubli,  tal  on kodu ja pere tugev toetus, võib igaüks neist tippu jõuda,” julgustas Anar Treiman.

Uisutreenerite kinnitusel on Adaveres tegelikult spordis  andekamaidki lapsi kui juba tuntuks saanud Mart Markus või Saskia Alusalu. Ja neil on kahju, et mujal Eestis sellist uisurada ei ole. Sellest tulenev konkurentsipuudus annab praegu Adaveres harjutavate laste puhul tunda. Õnneks on rahvusvahelistes treeninglaagrites ja võistlustel osalemine Adavere noortele tõsiseks motivatsiooniks. Kolmapäeval, 18. jaanuaril sõitsid neli Adavere noormeest  treeninglaagrisse Itaaliasse, nendega ühines ka Saskia Alusalu. Seal osalevad noored kahel võistlusel. 

Aukohal “Kuldne 1500”

Paljud keskealised  ja vanemad mäletavad veel Innsbrucki  taliolümpiat 1964. aastal, mil Ants Antson esimese eestlasena uisurajal 1500 meetri distantsil kuldmedali võitis. Vahepeal varjusurmas olnud Eesti kiiruisutamisele on Adaveres eluvaim sisse puhutud.

Väino Treimani sõnul on Adaveres uisurada tehtud küll juba üle paarikümne aasta, ent kiiruisutamisega hakati seal tõsisemalt tegelema alles 2005. aastal, mil veebruaris tulid Adavere uisurajale tollal Eesti kiiruisutamises parimaid tulemusi teinud Tallinna mehed.

“Siis peeti maha ka järjekordne tänaseks tuntud võistlus “Kuldne 1500”, kus võistlejad Adavere uisurajal esimest korda kiiruiske kasutasid,” rääkis ta.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus