Soomerootslased õppisid Torma rahvamajas eestikeelseid laule

Möödunud laupäeva hommikupoolikul Torma rahvamajas toimunud kokkusaamisel pakuti väliskülalistele võimalust laulda eestikeelseid laule. Lauldi ?Saaremaa valssi?, ameerika laulu ?Clementine?, saksa päritolu ?Õllepruulijat? ja soome laule ?Urjala jaaniöö? ja ?Sinine ja valge?.

Alguses korrati laulude eestikeelseid sõnu Sadala Põhikooli õpetaja ja dirigendi Mare Talve eestvedamisel ja seejärel hakati koos laulma. Klaveril saatis seltskonda Torma vallavalitsuse kultuurinõunik Merle Nisu. Ühe laulu ajal moodustasid kelmika eeslauljate rüma Mare Talve, Merle Nisu ja Torma vallavanem Riina Kull.

Lõbusad ühislaulud

Pärast lõunat lauldi väljavalitud laule ka koos Torma valla segakooriga, mille dirigent on Mare Talve.

Eriti lõbus oli rahvamaja saalis ?Õllepruulija? ajal, kui traditsioone järgides toolidele püsti tõusti. Daamilt, kellelt lauluhoos king ära võeti, nõuti pandi lunastamiseks Oravaisi vallavolikogu esimehe Lars Erik Staffansi kallistamist. Delegatsiooni kuulunud Oravaisi meeskoori liikmed palusid ?Õllepruulija? noote kaasa.

?Valisime ühiseks laulmiseks viisid, mis on tuntud nii Eestis kui ka Soomes. Soomlastel õnnestus laulmine hästi,? ütles muusikaõpetaja ja koorijuht Mare Talve.

?Olen käinud Torma valla taidlejatega ka Oravaisis esinemas ja meid on väga hästi vastu võetud,? lisas ta.

Õhtu rahvustoitudega

Laupäeva õhtuks olid tormalased ja külalised katnud rahvamajas lauad oma maa rahvustoitudega ja lihtsalt populaarsete roogadega. Et kahe valla koostöö toimub Euroopa Liidu koostööprojekti raames, oli laud kaunistatud ka Euroopa Liidu lipukeste ja vastavateemaliste suveniiridega.

?Me panime lauale soome retsepti järgi küpsetatud pirukaid, lihapalle, juurviljavormi, jõhvikatarretist ja mitmeid teisigi roogasid, näiteks magusat heeringat,? rääkis välisdelegatsiooni liige Gunvor Häggman, kes on ka projekti Oravaisi-poolne eestvedaja.

?Toidud tõime Soomest kaasa. Kõiki oma rahvustoite ei saanud me siiski pakkuda, sest neid süüakse soojalt, mis eeldanuks kohapealselt valmistamist,? rääkis proua Häggman.

Mitmed eesti toidud oli valmistanud Sadala toitlustusettevõtja Luule Väin, kes küpsetas porgandipirukat, õunakooki ja tegi kartulisalatit.

?Olen tuttav ka soome köögiga. Soomlaste ja Soomes elavate rootslaste söömistraditsioonid on üsnagi sarnased,? ütles Luule Väin.

Kohtumise lõpupeol pühapäeval Sadala rahvamajas said oravaislased proovida ka koduahjus tehtud leiba, mille küpsetas külaliikumise eestvedaja Pille Tutt.

Külaliste Tormas veedetud päevade programmi mahtusid veel ekskursioonid valla ettevõtetesse, koolidesse ja lasteaeda, mõlemate piirkondade samade tegevusalade inimeste vestlusringid ja mõndagi muudki. Ülevaadet Soome koostööpartnerite visiidist Torma valda saab lugeda ka järgmises Torma Valla Teatajas.

Torma ja Oravaisi vald lõid sõprussuhted 2001. aastal tollase Torma vallavanema Mati Kepi algatusel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus