Saskia Alusalu loodab, et noored leiavad tee kiiruisutamise juurde

Üle pika aja taas koju Adaverre tulnud kiiruisutaja Saskia Alusalu võistles kodusel uisuringil viimati aasta eest. Täpselt nii kaua pole ta MK-etappidel osalemise vahel saanud uisku kodus maha toetada. Kuid napilt enne jõule, 23. detsembril, tegi ta Adaveres Jõgevamaa meistrivõistlustel kiiruisutamises rajarekordi nii 500 kui ka 1500 meetri distantsil.


„Kojutulek on alati eriline, sest kodu on kodu. Samas on Eestis alati kiire, sest pooleliolevad asjad tuleb ära lõpetada,“ rääkis Saskia pärast viimase, 1500 meetri distantsi läbimist Vooremaale. „Adaveres meeldib mulle väga trenni teha, aga võistelda ma siin ei oska, ei ole harjunud, sest kurvid on väikesed. On vahe, kas sõita 400-meetrisel ringil või siin. Samas, isegi kui ei ole harjunud Adaveres sõitma, siis ühe ringi sain siin 22. detsembril ikkagi teha. Ja kui rajarekord tuleb, siis midagi see ikkagi näitab,“ sõnas Alusalu.

Missioon noori innustada

Kuid kodused on oma uisusangareid nähes rõõmsad ning see peegeldus ka pealtvaatajate silmadest. „Ma ei ole eriti palju adaverelasi näinud, aga mõnikord tänaval käies tullakse ikka kallistama ja soovitakse midagi head,“ rõõmustas Saskia.

Lisaks Marten Liivile ja Saskia Alusalule võtsid Jõgevamaa meistrivõistlustel mõõtu ka suuremad ja väiksemad kiiruisutajad, kelle silmist võis lugeda, et just Saskia edulugu on see, mis innustab neid kiiremini, kõrgemale ja kaugemale. Ning see on ka Saskia eesmärk. „Minu üks missioonidest on, et uisutamine ei kaoks ära. Olen rääkinud ka Tallinna linnapeaga sellest, et Tallinnas oleks uisurada. Ma tõesti loodan, et uisutajaid tuleb aina rohkem juurde. Samas küsiti minult ühes intervjuus, et miks ma arvan, mis on põhjus, et noori uisutajaid peale ei tule. Ütlesin, et olin 17-aastane, kui läksin keskkooli kõrvalt üksi välismaale. Kui palju ikka on neid noori, kes oleks nõus üksinda teadmatusse minema?“ meenutas Saskia, kes saatis tänusõnad Väino Treimanile. „Ta teeb super tööd ja on teinud väga hea jää, lisaks tegeleb ta noortega. Ei saa loota, et üleöö siia noored tuleks, aga ma loodan, et see, mida mina ja Marten välismaal teeme, annab noortele mingit inspiratsiooni,“ märkis ta.

Tähelepanu pluss ja miinus

Samas tõdes Saskia, et pidevalt tähelepanu keskpunktis olemine pole alati hea. „Loomulikult on mul hea meel, et inimestele läheb korda, mida ma teen. Samas võib tähelepanu ka vahepeal tüütu olla, sest tunnen, et olen sportlane ja mulle meeldib sporti teha ja ma ei tee seda tähelepanu saamiseks,“ sõnas ta. „Samas annab tähelepanu mulle hääle ja võimaluse, sest sul võib olla väga hea idee, aga kui seda ei saa laiali jagada, pole sellest kasu,“ sõnas Saskia.

Kuna vestlesime napilt enne jõule, möönis kiiruisutaja, et kui teised peavad pikki pühi, siis sportlasel tuleb arvestada ka treeningutega. Nii kiirustas Saskia pärast võistlusi kohe jõusaali. „Kui trennid tehtud, lähen vanaisa juurde. Eks meie pühad ole nagu enamikel peredel. Ühel päeval veedame aega emapoolsete ja teisel päeval isapoolsete sugulaste juures. Jõululaupäeval tulevad õed oma peredega külla,“ avas Saskia plaane, tõdedes, et lisaks perega ajaveetmisele tuleb päevaplaani mahutada ka kaks treeningut. „Seega ei saa ma perele jõulutoimetustes palju abiks olla,“ naeris ta.

Ka kingituste osas jäi Saskia tagasihoidlikuks. „Mulle meeldivad asjad, mis inimesed arvavad, et võiks minu teema olla,“ sõnas uisutaja. „Mul ei ole väga asju vaja ja ka jõulukingisoovi ei olnud. Aga kui keegi ütleb, et ta tahaks mulle ise valmistatud moosi kinkida, siis see on minu arvates äge,“ arvas ta.

Uuel aastal ootavad Saskiat ees taas võistlused, millest suurimaks sooviks on veebruaris toimuvad kiiruisutamise maailmameistrivõistlused, mis seekord leiavad aset Saksamaal Inzellis. „Nüüd tuleb palju tööd teha, et head vormi hoida,“ sõnas Saskia lõpetuseks.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus