Samovarimuuseumis tutvustatakse ikoonimaali valmimise protsessi

Kasepää vallas tegutsevas samovaride ja vanausuliste elulaadi muuseumis on avatud ikoonimaali valmimise protsessi tutvustav väljapanek. Juulis saab aga muuseumis teoks ikoonikirjutamise õpituba.

Samovaride ja vanausuliste muuseumi eestvedaja Veronika Kookmaa sõnul on muuseumis avatud väljapanek ikoonimaalist kui sellisest. “Seinal on meil aste-astmelt näha, kuidas ikoon nullist alustades valmib. Nii saab ülevaate, kuidas tahvlile kinnitatakse kangas, kuidas kihid krunditakse ja joonis peale kantakse. Tutvustatakse ka taustavärvide kasutamist ja kuldamisprotsessi. Terve sein on erinevas etapis olevat üht ja  sama ikoonimaali täis. Sellel kujutatakse Jumalaema, kes hoiab last süles. See on Kasanskaja ikoon, mis on vanausuliste jaoks üks tähtsamaid. Veel on siin näha ka ikoonimaalid Jeesus Kristusest ja Pühast Nikolast. Just need on põhilised ikoonid, mida kummardatakse Peipsi-äärsetel aladel.”

Kookmaa lisas, et tänavu 26. juulil korraldatakse samovarimuuseumis ikoonikirjutamise õpituba. “Õpituba on küllalt sarnane möödunudaastase koolitusega. See on  võimalus asja nii-öelda sõrmega katsuda, et inimestel tekiks huvi hakata seda kunsti suuremas mahus õppida. Koolitama tuleb oma ala meister Einike Vassel, kes on õppinud ikoonikirjutamist mitmete maade kloostrites. Juhendada aitavad ka tema õpilased, sest selle töö juures peab iga joon olema äärmiselt täpne. Kindlasti osaleb  sellel kursusel sarnaselt möödunud aastaga ka süvahuvilisi, kes sooviksid ikoonikirjutamist edasi õppida. Loodame saada selleks ka rahastust, kirjutame  projekti, kuid loodan, et oleme vähemalt õpitubade osas jätkusuutlikud ka ilma rahastuseta,” ütles Kookmaa.

“Meie sooviks on, et siin muueumis toimuksid pidevalt ikoonikirjutamise töötoad või kursused, sest just siit meie külast on Eesti ikoonimaali juured pärit. Umbes sada aastat ei ole siin mitte ühtegi ikooni loodud,” lisas Kookmaa.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus