Samovarimuuseumis algas aastane ikoonikirjutamise kursus

Möödunud laupäeval algas Kasepää vallas tegutsevas samovaride ja vanausuliste muuseumis ikoonimaalimise ehk traditsioonilise termini järgi ikoonikirjutamise kursus, mille kaugemaks eesmärgiks on sellel alal uue koolkonna tekkimine Peipsi-äärses piirkonnas.

Samovaride ja vanausuliste muuseumis õpetab ikoonimaalimist kunstnik Einike Vassel, kes on selles paigas varemgi koolitusi läbi viinud. “Kui senistel kursustel on tehtud ennekõike väiksemaid  ehk rahvakeeli matkaikoone, siis nüüd tehakse  neid põhiliselt A5 mõõtmetes. Käsitletakse ka ikoonimaalimise ajalugu. Mitmed kursusel osalejad püüavad jäljendada kuulsa ikoonimaalija Garviil Frolovi ja tema õpilase Pimen Sofronovi religioosseid kunstiteoseid, ” rääkis muuseumi perenaine Veronika Kookmaa.

Tema sõnul prognoositi esimesel koolitusel viie inimese osalemist, kohale tuli aga neliteist. “Seepärast viidi kursus läbi kahes rühmas. Ka eesootavatel õppetundidel on võimalus teadmisi ja oskusi omandada kõikidel, kel tõsine huvi.  Suurepärane, kui mõnigi kursusest osavõtja jõuaks tulevikus tasemeni, mis võimaldaks teistelegi ikoonimaalimist või ka restaureerimist õpetada. Ehk rajatakse kunagi Kasepää valla seitsme kilomeetri pikkusele külatänavale ka ikoonimaalimise töökoda ning Peipsi ääres kujuneb välja selle kunstiharu uus koolkond,” lisas Kookmaa.

Ikoonimaalimise kursust rahastatakse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Peipsiveere programmist.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus