Salu ja Lapin Valga akvarellikevadel

Valga akvarellikevadete eestvedaja, Akvarellistide Ühenduse juhatuse liige Rein Mägar on viimastel aastatel teinud tööd selle nimel, et näituse geograafiat laiendada. Et ta uusi tegijaid otsides pilgu ka Jõgeva poole pööras, on loomulik: Mägar ise on ju pärit Laiuselt.

Tänavusel, 11. mail avatud ja 13. juunini üleval oleval näitusel esineb 25 akvarellisti Tallinnast, Tartust, Kohtla-Järvelt, Rakverest, Valgast ja, nagu öeldud, Jõgevalt. 64 taiesest võib osa näha Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse galeriis, osa aga Valga muuseumis. Õigupoolest kavatsenud Mägar seekord näituse pealinnale lähemal teha ? Valgas ei leia see teab kui suurt vastukaja ?, ent tutvunud ekspositsioonipindadega Paide Vallitornis ja mujalgi, jäi tal siiski üle nentida, et paremat akvarellinäituse paika kui Valga Eestis lihtsalt pole.

Isemaaliv vesi

Eike Salult on Valgas väljas kolm tööd: “Suurvesi” I ja II ning “Sa?a ja Filja”. Suurveepiltide maalimiseks sai Eike tõuke sõbrannalt, kes kutsus teda möödunud kevadel oma uppumisohus jõeäärset aiamaad vaatama, kusjuures mitte halades, et mis nüüd kiviktaimlast saab, vaid öeldes: “Tule vaata, kui vahva!”.

“Vesi on akvarellisti jaoks tänuväärne materjal ? nagu klaaski näiteks. Vesi hakkab ennast akvarellis n-ö ise maalima: värv lihtsalt jookseb õigesse paika,” ütles Eike Salu.

Maastike ja lillede kõrval on Eike viimasel ajal päris palju portreid maalinud. Oluliselt keerulisem see tema sõnul ei ole, aga vastutus on suurem: sa ei saa, nagu maastiku puhul, üksnes oma nägemust serveerida, vaid pead inimest siiski äratuntavana kujutama. Valgas eksponeeritud portreel on Eike kujutanud nimekat Novgorodi maalikunstnikku Aleksandr Varentsovi koos oma kassi Filjaga. Kunstnikuga tutvus Eike kaks suve tagasi nn Põhja kunstilaagris: Varentsov oli seal juhendajaks. Portrees on Eike suutnud edasi anda nii Varentsovi lihtsa ja muheda oleku kui ka tema vaimusuuruse.

Gennadi Lapini Valgas eksponeeritud akvarellid “Algus”, “Hommikul” ja “Vaatleja” on taas suuremal või väiksemal määral seotud “Kalevala” motiividega: see teema on talle kui sünnilt karjalasele hingelähedane. “Alguse” linnupesa on viide sellele, et maailm sai “Kalevala” järgi alguse linnumunast. “Hommikul” kujutab saarestikumaastikku, millele kunstnik on “vürtsiks” lisanud kaks muistsetelt kaljujoonistelt pärit luigekujulist petroglüüfi. “Vaatleja” kujutab roostikku varjunud salapärast, atraktiivse välimuse ja ebamaise häälega lindu ? hüüpi.

Tasemekontroll

Mõlemad Jõgeva akvarellistid kinnitasid, et Valgas tasub oma töid näitamas käia.

“Valga akvarellinäitus on kõrgetasemeline ja esinduslik, samas muudab asjaolu, et üritus ei toimu Tallinnas, selle õhustikult soojemaks ja pingevabamaks,” ütles Eike Salu. “Minusuguse väheproduktiivse tegija jaoks on sellist stiimulit, mis sunnib mind vähemalt kord aastas kokku võtma ja kolm-neli arvestatavat tööd valmis tegema, hädasti vaja. Valga näitused on muutunud minu jaoks eriti vajalikuks väljundiks nüüd, mil Jõgeva kunstiühing tegevuse lõpetanud ja siinsete ülevaatenäituste traditsiooni jätkumine kahtluse all: isiknäitust ju igal aastal teha ei jõua.”

Gennadi Lapin tunnistas aga, et tema ei taha üldse enam n-ö rosoljenäitustel, st eri tehnikate viljelejate ühisnäitustel esineda.

“Kui õlimaali ja akvarelli segiläbi eksponeerida, “tapab” ka kehv õlimaal oma intensiivsusega paratamatult akvarelli ? olgu viimane siis nii heal tasemel kui tahes. Valgas saame aga oma töid näidata koos teiste Eestis tegutsevate akvarellistidega ja see on n-ö enda taseme kontrollimiseks väga hea,” ütles Lapin. “Eristume Eikega mõnevõrra teistest, aga mitte halvas mõttes. Meie kui akvarellistide arengule on nimelt palju kaasa aidanud 1990. aastate algusest Kaarina rahvaülikooli rektori Olli Kuusisto initsiatiivil suviti toimunud Põhja kunstilaagrid, kus õpetatakse Skandinaavia akvarellitraditsioonidest lähtudes. Seetõttu on meie töödes rohkem “õhku” ning vähem paksu värvi ja tumedaid toone. Nii et teistelt kogemuste omandamise kõrval pakume Valgas minu meelest ka omalt poolt midagi huvitavat.”

Peale Valga on Salu ja Lapini akvarellid praegu üleval ka Jänedal: seal on terve suve väljas Eesti akvarellistide n-ö müüginäitus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus