Saksa suurlinnatüdruk nautis Eesti loodust ja lumerikast talve

Aastaks Jõgeva gümnaasiumi vahetusõpilaseks tulnud Marie-Theres Dittrich tunnistas ausalt, et Eesti oli talle vahetusaasta jaoks esimene valik ning kinnitas liialdamata, et siin viibides täitusid tema ootused ja lootused lausa mitmekordselt.

 

Üle poole miljoni elanikuga Dortmundist pärit Marie-Theres Dittrich on särtsakas neiu, kes soovis vahetusõpilaseks minna juba aastaid. Eelmisel aastal avanes talle see võimalus. Tema sõnul on sakslaste jaoks sageli esimene vahetusmaa valik USA, sest tahetakse hakkama saada inglise keelega ning see tundub olevat ainuke põnev riik, kus vahetusõpilasena viibida. Marie-Theres on siiski teisest puust, tema esimene valik oli  Baltimaad ning tal oli siiralt hea meel, kui kuulis, et saab tulla aastaks Eestisse.

Meist teatakse mujal üldiselt vähe, arvatakse, et siin on koguaeg jube külm ning mõned ignorantsemad arvavad meid olevat Venemaa osa või venekeelne riik. Marie-Theres’il tekkis soov Eestisse tulla siis, kui neil Dortmundis tuli talvel maha lumi, mis on seal haruldane. See meeldis talle nii väga, et ta soovis sellest vahvast ilmastikunähtusest rohkem osa saada. “Mul tekkis Eestimaa peale mõeldes selline hea tunne,” ütles neiu särasilmil.  

Eesti keel selgeks novembriks

Eestisse saabus Marie-Theres augustis. Suve lõpu veetis ta Peipsi ääres, mida ta peab üheks Eesti ilusamaks kandiks. Eriti meeldis neiule nautida järve ääres päikeseloojangut ja vaadelda augustikuist tähesadu. “Dortmundis viibides on näha vaid paari tähte, siin oli neid miljoneid ja langevaid tähti võis näha iga minut,” oli ta vaimustuses.

Marie-Theresi võõrustas perekond Malm Painkülast, kelle oma laps on momendil vahetusõpilasena USA-s. Seal viibides nautis Marie-Theres õiget maaelu. Ühe esimese asjana avastas ta enda jaoks sauna, kus käimist naudib siiani ning loodab, et saab saunatada ka kodumaale naastes. Teiseks meeldis neiule elada metsa serval, ärgata hommikul linnulaulu peale ja noppida suurest aiast puu- ja juurvilju. Veel sai ta kätt proovida muruniidukiga niitmisel ja trimmerdamisel ning tema eesti isa Ain Malm võttis ta isegi metsa kaasa, kus Marie-Theres sai veidi metsatöömasinat juhtida.

Eesti keel sai sakslannale selgeks üsna kiiresti. Kohe alguses hakkas ta kaasa lööma rahvatantsurühmas ning suhtles võimalikult palju eesti keeles, alguses ainult viisakus- ja stampväljendite abil, kuid sellest oli suur abi. Näiteks tantsutrennis kordas treener “vasak, vasak”, ning liigutas samal ajal vasakut kätt või jalga. Ja nii tasapisi neiu sõnavara täienes. Tagantjärele arvab Marie-Theres, et sai eesti keelest aru ja hakkas aktiivselt selles keeles suhtlema juba novembris.

Neiu peab oma tugevamateks külgedeks siiski reaalaineid ning nendes tegi tüdruk koolis ka kontrolltöid. Numbrid ja valemid on ju igal pool ühesugused. Samas nägid õpetajad mõnedes ainetes vaeva ning tõlkisid tema jaoks tööd inglise keelde. Tunnis vastas tüdruk eesti ja inglise keeles segamini. Kuigi talle siin hindeid ei pandud ning üheteistkümnes klass tuleb tal Saksamaal uuesti läbi teha, tegi ta enesearendamise mõttes mõningaid kontrolltöid kaasa. 

Hakkab Eestit võimalikult sageli külastama

Nii hämmastav, kui see ka pole, nautis Marie-Theres Eesti külma ja lumerohket talve. Ei saa öelda, et neiu lund varem eluski näinud poleks, kuid tema ettekujutus lumest ja talvest oli seni hoopis teistsugune. “No kaks aastat tagasi oli meil Dortmundis päris palju lund,” rääkis neiu, näidates käega, et seda oli kõige rohkem 15-20 sentimeetrit. Veel meeldis neiule talvine saunaskäik, kui leilikuumusest lumehange hüpata võis. 

Lumest enam armastab neiu tantsimist ning ta oli väga õnnelik, et sai kaasa lüüa siinses tantsurühmas Jõgevahe Pere ja osaleda koos koolikaaslastega koolitantsufestivalil. Rahvatantsurühmaga oli Marie’l esinemisi ka pea igal nädalal, kuid kõige emotsionaalsemaks ja olulisemaks peab ta osalemist äsjasel maakonna tantsupeol. “Tantsida siinsamas Jõgeval eesti rahvatantse ja olla osa sellisest sündmusest tekitas nii hea tunde. Kõik need emotsioonid ja see ühtne seltskond,” rääkis tüdruk vaimustunult. Ehk kõige kurioossem lugu juhtus Marie-Theres’iga vahetusaasta jooksul, kui ta sai reisida Istanbuli. Nimelt sattus neiu Euroopa noorteparlamendi Eesti esinduse töö tutvustamisele Tartusse. Ta astus selle organisatsiooni liikmeks, kuid ei esindanud mitte  päritolumaad Saksmaad, vaid hoopis Eestit. Märtsis avanes tal võimalus minna Eesti noorteparlamendi esindusega Istanbuli rahvusvahelisele Euroopa noorteparlamendi kokkusaamisele. Seal sai ta tuttavaks oma praeguse poiss-sõbra Danielsiga, kes on Läti noorteparlamendi liige. Noored suhtlevad aktiivselt edasi ning selline saatuse vingerpuss muutis Marie-Theres’i edasisi plaane üsna palju.

Kuigi sakslanna vahetusaasta lõpeb juba juuni lõpus, ei lähe tüdruk Eestist ära kuigi pikaks ajaks. Nimelt tuleb ta siia tagasi juulis, mil Tallinnas peetakse Euroopa noorteparlamendi seitsmekümnes rahvusvaheline istung. Marie-Theres kinnitas, et tahaks edaspidi kindlasti Eestis olla kõikide suurte laulu- ja tantsupidude ajal ning aeg-ajalt tuleb rahuldada ka isu kohukeste järele, mis talle siin nii väga maitsema hakkasid. 

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus