Sadalas vaadatakse elu läbi roosade prillide

Jõgevamaa rahvakultuurispetsialistist ja kodukandi elu edendajast Pille Tutist saab peagi sotsioloogiaprofessor Bordonossov. Toitlustusettevõtja Luule Väin sõidab jõuka daamina  ringi Eestis seni ainulaadse uunikautoga. Nendele ja mitmetele teistelegi huvitavatele ümberkehastumistele saab kaasa elada sündmusel “Avatud külaväravad”, mis saab teoks 21. juulil Sadalas, kus Sadala Külade Teatri näitetrupp mängib Hugo Raudsepa näidendit “Roosad prillid”.

Sadala ja ümberkaudsete külade elanikel tekkis juba paari aasta eest mõte oma harrastusteater luua. Idee sai teoks tänavu talvel. Juhendajaks ning lavastajaks kutsuti Valdi Reinas Palamuselt.

“Oskar Lutsu loomingut on seoses tema ja “Kevade” juubeliga tänavu piisavalt mängitud. Seda tehakse ka minu kodupaigas Palamusel. Nii otsustasime koos kohalike näitlemishuvilistega Sadalas vabaõhulavale tuua hoopiski Hugo Raudsepa näidendi  “Roosad prillid”.   Enamikul trupi liikmetest puudub varasem näitlemiskogemus.   Vaatamata sellele leidsime osatäitjad üsna kiiresti. Sageli ergutas-julgustas üks teist mängima tulema,” rääkis Reinas.

Peategelast, pensionil näitlejat ja villa Pungerla omanikku Siim Pungerjat kehastab Ants Maanre, kes igapäevaelus on Sadala Agro tubli masinamees. Tema sõnul on “Roosad prillid” mõnus ja poliitikavaba rahvalik lugu Teise maailmasõja eelsest Eestist. “Tähelepanelik vaataja võib sellest aga mõnegi tänapäevasega sarnase seiga leida,” lisas ta.   Endist  paruniprouat Andrekast kehastav Vilja-Mari Luhalaid lausus, et näitemäng pakub talle häid võimalusi toredas seltskonnas olla suhelda

Villa pereemanda Malle osatäitja Tiina Ivask tunneb heameelt selle üle, et näidendit just “Avatud külaväravate” päeval mängitakse. “Siis tuleb Sadalasse palju rahvast. Ja see just tore ongi. Proove oleme teinud Sadala rahvamaja õues ja vihmase ilmaga saalis. Teksti harjutan aeg-ajalt ka kodus,” rääkis ta. Mart Määrits tahtius esialgu küll esietenduseni saladuseks jätta, keda ta mängib, kuid ütles siiski välja, et kehastab vaesunud kapitalisti Maltsonit  Tallinnast.

Määritsal on näitekunstiga ka sügavam hingeside olnud, nimelt tahtis ta kunagi astuda konservatooriumi lavakunstiosakonda.  Rahakat prouat Maltsonit  kehastav Luule Väin saabub Pungerla villlasse vanaaegse autoga Morris Minor, mis on valminud 1955. aastal Inglismaal ja peaks olema Eestis ainulaadne. ” Saades teada minu lavarollist,  kinkis kaasa Eckard Klug mulle selle unikaalse masina. Olen sellega ka mõned igapäevased sõidud teinud,” rääkis Luule Väin, kes tunneb enda sõnul kõige rohkem rõõmu sellest, et inimeste vaba aeg on sisustatud ja noored on hakanud usinamalt kultuurielus osalema.

“Näitlemine on Sadala seltsiellu mitmekülgsust toonud. Hakkasin meelsasti kaasa lööma ja sobiv rollgi oli olemas,” ütles noor pereema Liisa Katt, kes mängib Siim Pungerja ekskallima tütart Vivit. Talu noorperemees Eigo Sõmer, kes on lavastuses vandeadvokaat Taeveri rollis,  arvas, et lavapeigmehena   sobib ta Liisaga täitsa hästi.

“Eraelu on meil mõistagi kummalgi oma,” lisas ta mõnusa muigega. Eger Koger Annuse talust kinnitas, et on jõudnud oma rolli üsna hästi sisse elada. Toetavaks teguriks nimetas Eger trupi ühtekuuluvustunnet. “Minu tegeliku loomuse ja tulevase erialaga on see tegelaskuju küll vastandlik. Eesti Maaülikoolis õpin põllumajandussaaduste tootmist ja turustamist, etenduses  olen aga  boheemlasest kunstnik Koorits, ” lisas ta.   

Sadala Külade Seltsi juhatuse esimehe Pille Tuti roll on aga näidendis eriti põnev.

“Olen omal soovil ning lavastaja ja kaasnäitlejate nõusolekul vene rahvusest sotsioloogiaprofessor Bordonossov. Eesti teatri algusaegadel mängisid mehed naisi, küllap saan mina hakkama ka mehe osaga. Pealegi peavadki tänapäeva naised sageli mehe eest väljas olema,” kommenteeris ta.

Pille Tuti sõnul väärib trupp igati nime Sadala Külade Teater, sest näitlejaid on pärit mitmelt poolt:  Ookatkult, Sadala alevikust, Tuimõisast, Venekülast, Kantkülast, Reastverest, Leedi külast. Märkimisväärne on ka näiteseltskonna ametiterohkus. Nende hulgas on  põllumehi ja üliõpilasi, kultuuritöötajaid ja taluperenaisi. “Hea meel on tõdeda, et laval on näitlejad  kolmest erinevast põlvkonnast. Sadala Külade Seltsis on iga inimese arvamus oluline. Tulge  21. juulil meile Sadalasse külla, siis saate teada, mis seal villa Pungerlas täpsemalt juhtuma hakkab. Avatud külaväravad ootavad teid!” rääkis ta.              

Näidendist “Roosad prillid” ja selle lavastamisest Eesti teatrites 

   1934  valmis Hugo Raudsepa näidend “Roosad prillid “, mille tegevusajaks märkis autor 1929. aasta.

    Samal aastal mängiti näidendit korraga kolmes teatris: Ugalas, Draamastuudio teatris ja Estonias.

   1970 lavastas Vanemuises “Roosad prillid” Kaarel Ird, peaosas Benno Mikkal.

   2003 lavastas selle näidendi Vanalinnastuudios Roman Baskin, kes ise peaosa mängis.

   2012 lavastab Sadala Külade  Teatris “Roosad prillid” Valdi Reinas, peaosas Ants Maanre.   

   Allikas: internet

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus