Saateauto kasutamise kohutuse tühistamine tõstab põllumeestel tuju

Põllumeestel on hea meel, et suuremõõtmelised masinad ei pea enam maanteel sõitma koos saateautoga. Nende sõnul muutub nüüd lihtsamaks igapäevatööde korraldamine ja väheneb võimalus liiklusohtlike olukordade tekkimiseks.


Majandus- ja taristuminister allkirjastas määruse, mille tulemusena saavad kuni 4,2 meetri laiused traktorid või liikurmasinad ning nende haagises olevad sõidukid liikuda teel saateautota, kui nad ei ohusta liiklust.

Mällikvere põllumajandusühistu juhataja Meelis Kaljuste nimetas ümberkorraldust positiivseks. “Olime saateauto kasutamise nõude täitmisega hädas. Meil on paar kombaini ja külvitraktor. Mitmed põllud paiknevad Tallinna-Tartu maantee ääres. Spetsiaalset saateautot polnud võimalik tellida. Mina või agronoom saatsime suuri põllutöömasinaid oma autodega, millele kinnitasime vilkuri.

Kui aeglaselt sõitva sõiduki ees on ka teine masin, siis võib see liiklusele veel rohkem ohtu põhjustada. Kord hakkas suur auto mööda sõitma ja selle juht ei näinud, et mina põllutöömasina ees saateautoga sõidan. Pidin peaaegu tee kaldasse sõitma.”

Kaljuste märkis, et kui varem piisas suurte põllutöömasinatega sõitmiseks maateeameti loast, siis viimasel paaril aastal nõuti rangelt saateauto kasutamist.

“Saateauto kasutamise nõude lõpetamine toob kergendust paljudele põllumajandusfirmadele. Enamikul neist on suuremõõtmelised masinad,” märkis Laiuse Põllumajanduse Osaühingu juhataja Tiit Maripuu.

Puurmani põllumajandusühistu tegevjuhi Laine Lembergi sõnul polnud selles ettevõttes väga suurt vajadust saateauto kasutamiseks. “Enamik põlde asub suurest maanteest eemal. Tänaseks tühistatud korraldus oli aga üsna mõttetu. Küllap märgatakse suurt põllutöömasinat teel niigi. Pigem võib saateauto ohtu põhjustada kui abiks olla.”

“Saateautoga seonduva korralduse tühistamise eest võitles tugevasti Eesti Põllumeeste Keskliit, kellele ka Jõgevamaa Põllumeeste Liit oma teemakohased seisukohad esitas,” ütles Pajusi ABF-i juhataja Lembit Paal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus