Kolmapäeval ja neljapäeval viibisid Jõgevamaal Riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liikmed, et kohtuda omavalitsusjuhtide, kohalike elanike ja ettevõtjatega ning kuulata nende mõtteid IRLi poliitika kujundamiseks.
Kahe päeva jooksul kohtusid Jõgevamaa inimestega Ene Ergma, Kaia Iva, Erki Nool, Margus Tsahkna, Toomas Tõniste ja Lauri Vahtre. Erki Noole ja Toomas Tõniste üleeilne Jõgevamaa-visiit algas Põltsamaa linna ja valla külastamisest. Edasi viis endiste spordimeeste ja praeguste poliitikute tee Painkülla, Palamusele, Kuremaale ja Mustveesse. Saatjaks oli neile ASi Werol Tehased juhatuse liige, endine maavanem ja praegune Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk.
Viimane andis riigikogulastele ülevaate sellest, milline on olnud viimaste aastate arengud Jõgevamaal. Aivar Kokk lausus, et nelja aasta pikkuse tõsise töö tulemusena jõudis ühe suurema ettevõtmisena Jõgevalt Põltsamaale gaasitrass, kuid seoses aktsiisi- ja käibemaksu tõusuga kallines ka gaasi hind ning seetõttu gaas praegu Põltsamaal kasutusel ei ole. Üks, millega riik maapiirkondade paremale toimetulekule Aivar Koka meelest kaasa aidata saaks, oleks kütuse ja esmatarbekaupade käibemaksu vähendamine.
Riigikogulasi huvitas ka koolide olukord ja see, kuidas on arenenud edasi Põltsamaa piirkonna omavalitsuste ühinemise idee. Jaan Aiaots arvas, et ühinemine peaks toimuma tõmbekeskuste põhiselt. Aivar Kokk pakkus, et ühinemisega kaasnev kompensatsioonisumma võiks ühinevatele omavalitsustele olla umbes 25 miljonit krooni, siis meelitaks see erinevate piirkondade omavalitsusi ühinema. Nii Erki Nool kui Toomas Tõniste olid seda meelt, et tulevikus võiks Eestis olla 80-100 omavalitsust.
Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson ja Aivar Kokk tegid riigikogulastele ettepaneku, et omavalitsustele makstava tasandusfondi summasid ei kärbitaks, kui nende maksutulu kasvab, vastasel korral ei teki omavalitsustel stiimulit suurendada oma maksubaasi ja luua paremaid tingimusi ettevõtluseks. Mõtet, et üksikisiku tulumaksust peaks omavalitsuse eelarvesse laekuma 11,93 protsenti, nagu kaks aastat tagasi, mitte 11,4 protsenti, nagu praegu, toetasid ka teised omavalitsusjuhid, kellega riigikogulased sel päeval kohtusid.
Kuremaal tutvusid Erki Nool ja Toomas Tõniste ujula ja spordihoonega. Ujula juhataja Raivo Tralla ja Aivar Kokaga räägitud juttudest jäi kõlama noortesporti puudutav sõnum, et riik peaks hakkama ka maapiirkondade spordikoolidele nn pearaha maksma: üksnes sponsorite toel ja projektipõhiselt pole võimalik noori sportlasi tulevasteks olümpialasteks kasvatada.
„Ehkki termin „kohtumine valijatega“ on saanud vähemasti meedias külge iroonilise varjundi, on sellised kohtumised tegelikult siiski vajalikud, andmaks Riigikogu liikmetele ülevaate Eesti eri piirkondade probleemidest,“ ütles Erki Nool. „Püüame oma fraktsiooni liikmetega enne uue istungjärgu algust kõigist Eesti maakondadest ülevaate saada, et teada, kuidas probleemide lahendamisele kaasa aidata.“
„Jõgevamaalt viime kaasa väga positiivsed muljed,“ lisas Toomas Tõniste. „Oleme näinud siin hästi tegutsevaid ettevõtteid, heas korras koolimaju ja spordirajatisi ning konstruktiivsed kohtumised on andnud teadmise, et üldiselt saadakse siinkandis oma eluga hakkama, aga kui mõned üleriigilise tasandi probleemid lahenduse leiaksid, saadaks veel palju paremini.“
i
TOOMAS REINPÕLD
RIINA MÄGI