Möödunud laupäeval Pala vallas Ranna rahvamajas peetud Pillipeol olid pillimängu ja lauluga muusikalist meeleolu loomas kaheksateist esinejat mitmetest Eestimaa paikadest ning erinevatest põlvkondadest. Koos ühislaulmisega kaasa haaratud publikuga osales ligi sada inimest.
Pillipidu avati ühislauluga “Vana viis”. Eeslauljateks olid peo korraldajad Marve Juursalu ja Merle Müür. Üks neist palus endaga kaasa laulda saalis paremal ja teine vasakul poolel istujatel. Seejärel tuli muusikaliselt põnev etteaste üllatusesinejalt Eva Mitreikinalt. Ta mängis monohordi ja erinevaid liiki kandleid ning esitas laule ukraina, kreeka, eesti ja vene keeles. Muusik Eva Mitreikina (kodanikunimega Eva Tolsa) lõpetas Viljandi kultuuriakadeemia kirikumuusik- muusikaõpetaja erialal ja töötab Alatskivi kunstide koolis solfedžoõpetajana. 2008. aastal andis ta välja plaadi, mis kuulutati Eesti Ekspressi nädala albumiks.
Põltsamaalasest kõrgema kategooria rahvamuusik Eduard Einmann esitas algul lugusid lõõtspillil. Teist korda oli ta publiku ees mitme suupilliga. Muusikul olid Rannal kaasa ka plaadid tema mängituid lugudega.
Esinejad kolmest põlvkonnast
Kaasa sai elada ühe pere kolme muusiku esinemisele. Anna Haava nimelise Pala kooli õpilane Imre Nõmm esitas klaveril Johann Sebastian Bachi prelüüdi ja Norbert Burgmülleri pala “Torm”. “Laul ja muusika on minu jaoks eriliselt olulised. Koduvallas esinemine valmistab alati rõõmu,” ütles noormees.
Pillipeol laulis ja saatis end kitarril ka Imre vanaema Eha Lihtne. Mõne laulu laulis ta koos oma tütre Merle Müüriga. “Merlel tekkis laulmishuvi juba väikese lapsena ja võimalik, et see on minust külge hakanud,” rääkis Eha. Naine elab Viljandimaal Halliste vallas Uue-Karistes ja juhendab sealses rahvamajas kapelli. Publiku hulgas nautis Pillipidu Imre teine vanaema Mare Nõmm.
Õed Elkenid laulmisvaimustuses
Ansamblile Õed Elkenid, kuhu kuuluvad Eha Uusen, Meeli Utsar ja Helgi Sild, oli nende juhendaja Ave-Maria Sild mõned laulud esmaettekandeks kirjutanud.
“Publik elas kaasa, saime juurde tohutult entusiasmi ja esinemisenergiat. Pillipeole tuleme alati lustiga, sest teame, et meid oodatakse. Iseäranis meeldib meie repertuaar vanema põlvkonna inimestele,” lausus Eha Uusen.
Pala kandi mehed Raivo Ojakivi ja Margus Värk laulavad metsameeste meeskooris Forestalia Nüüd otsustasid nad koos Pillipeole pilli mängima tulla. “Mõnusas seltskonnas oli vahva esineda,” märkis Raivo.
Esinemiskeskkonda Ranna rahvamajas kiitis ka Tartumaal Vedul elav lõõtsamees Aivar Teppo, kes on kuulsa pillimeistri August Teppo sugulane.
Pillipeol mängiti ka mängu, kus lasti laulul kõlada moonutatult, kas tagurpidi või vales tempos ja publikul tuli laulu pealkiri ära arvata. Esimesena õige vastuse andjaid premeeriti meepurgikesega, mille sisu pärit Ranna rahvamaja perenaise Ljubov Raimla kodutalust. Sama maiustus kingiti ka esinejatele.
Pillipeo lõpus esitati aga ühiselt laul “Pillimehe leib”.
“Vahva, et Pillipeole alati rõõmuga esinema tullakse ja iseäranis Pala vallast ja selle ümbrusest. Mõned muusikud saavad siin esimest korda nautida esinemist suurema publiku ees. Ise tundsime korraldamisest nii suurt head meelt, et unigi ei tahtnud tulla, sest mõtlesime õnnestunud sündmusele ka öötundidel,” märkisid Marve Juursalu ja Merle Müür.
“Nii kohalike kui kaugemate inimeste poolt armastaud Pillipidu on üks väärikamaid sündmusi Peipsi piirkonnas,” ütles Peipsimaal rahvakultuuriteemalist uuringut läbi viiv Helleka Koppel rakendusliku antropoloogia keskusest.
Ranna Pillipeol esinesid
Eva Mitreikina
Eduard Einmann
Imre Nõmm
Tarmo Hunt
Aivar Teppo
Ilmar Lamp
Heino Sulger
Kalev Tamm
Üllar Tross
Eha Lihtne
Rein Sirgo
Ansambel Õed Elkenid ja Ave-Maria Sild
Merle Müür
Marve Juuralu
Margus Värk
Raivo Ojakivi
JAAN LUKAS