Raamatukülla saabub ka presidendipaar

Ülehomme on kõigil raamatusõpradel taas põhjust minna Võtikverre. Sealse raamatküla aasta tähtsündmusele, raamatuküla päevale on seekord peale kirjanike ja kirjastuste esindajate oodata ka Eesti presidendipaari, välisriikides resideerivaid Eesti diplomaate ning teiste riikide estofiile.

Ka Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves tulevad Võtikverre kui raamatuautorid. Presidendil on koostöös politoloogi ja kolumnisti Iivi Anna Massoga ilmunud kõnelusteraamat “Omal häälel” (mullu nägi see trükivalgust Soomes ja tänavu Eestis), Evelin Ilves on koostanud kokaraamatu “Kingitud maitsed”.

“Koos Toomas Hendrik Ilvese ja Iivi Anna Massoga mõtiskleme meie riigi identiteedi üle,” ütles Võtikvere raamatuküla eestvedaja, kirjanik ja filmitegija Imbi Paju. “Evelin Ilvest on lubanud tema kokaraamatu ja tervisliku toitumise teemal intervjueerida gurmaanist luuletaja, Eesti Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv, kes esitab Võtikveres ka oma loomingut.”

Ka Imbi Paju tuleb taas rahva ette värskelt trükist tulnud raamatuga “Soome lahe õed — vaadates teiste valu”.

“Mul on hea meel, et saan kolmeteistkümne raamatuküla-aasta jooksul juba kolmandat korda esitleda koduküla raamatupeo ajal teiste loomingu kõrval ka oma raamatut,” ütles Imbi Paju. “Minu jaoks on tähtis tulla oma raamatuga rahva ette kõigepealt koduses Võtikveres, mille raamatuküla traditsiooni loomise juures ma olen olnud ning kus me teeme asju südamega, mitte selleks, et oma ego upitada.”

“Soome lahe õed” kõneleb, nagu Imbi Paju samanimeline filmgi, Soome lahe kahel kaldal tegutsenud sõsarorganisatsioonidest, Eesti naiskodukaitsest ja Soome Lotta Svärdist, mille eksistentsi ja mõlemaid pooli rikastava koostöö lõpetasid suurriikide julmad mängud ajalooareenil.

Külalisi on Võtikvere raamatupeol seekord tõesti palju. Tallinnast tuleb näiteks kohale Uue Maailma seltsi esindus, kelle abiga mõtiskletakse, kuidas koostegemiste ja loovuse abil elujõudu hoida ja juurde saada.

“Uue Maailma seltsi tegemistes on olnud samasugust sünergiat kui Võtikvere külaseltsi ettevõtmistes,” ütles Imbi Paju. “Meie lood põimuvad ning seepärast kannabki tänavune raamatuküla päev pealkirja “Maa ja linna lood”.”

Voorelt pärit kirjanik, luuletaja ja tõlkija Kätlin Kaldmaa tutvustab oma uut luulekogu “Armastuse tähestik”. Nn vene teemat aitavad avada vene keeles kirjutav Andrei Ivanov, kakskeelne kirjanik Igor Kotjuh ja raamatu “Minu Moskva” autor Manona Paris. Võtikverre on oodata ka Jürgen Roostet, Mika Keräneni, Eda Ahit, Paavo Piiki, Kaur Riismaad, Kerttu Rakket, Heiki Vilepit, Ilmar Taskat, eesti kirjanduse tõlkijaid Anja ja Juhani Salokannelt ja teisi. Kirjarahvast aitavad Imbi Pajul intervjueerida Kristel Kossar ja Juku-Kalle Raid. Peale Imbi Paju raamatu esitletakse ka uut Torma albumit.

Raamatuküla pidu algab kell 12, orienteerivalt kell 15 saab näha Väike-Maarja rahvateatri etendust “Pila-Peetri testament”.

Nagu ikka, saab raamatuküla päeval osta raamatuid otse kirjastustelt, st poehinnast mõnevõrra odavamalt. Lastele on avatud lugemispesa, Markolt ja Erkolt saab osta OÜs Tatar&Chilli valmistatud värsket toitu.

„Ootame Võtikverre kõiki, kellele kirjandus, lugemine ja maailmaasjade üle arutamine korda lähevad,“ ütles Imbi Paju. „Raamatuküla pidu on talgute korras ette valmistanud kogu meie küla, sealhulgas lapsed. Peo ajal paneme välja ka laua, kuhu inimesed võivad tuua ja kust võtta vanu raamatuid. Need raamatud, mis uut omanikku ei leia, võib jätta Võtikvere raamatukogule.“

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus