Raamatuküla looja tuleb Jõgevale koolitajana

Eelkõige Võtikvere raamatuküla looja ja eestvedajana tuntud kirjanik ja filmilooja Imbi Paju tuleb sel laupäeval Jõgevale pisut teises rollis – koolitajana. Ta viib nimelt Betti Alveri muuseumis läbi koolituse, mis põhineb tema enda välja töötatud Loova Pliiatsi meetodil.


Paljud meist pole oma eluga rahul ja tahaksid seda muuta, aga ei tea, kuidas. Mõnikord ei osata sõnastada sedagi, mis üldse muutmist vajab. Imbi Paju Loova Pliiatsi koolitus aitab neile küsimustele vastuse leida ning elule, piltlikult öeldes, restardi teha.

Loova Pliiatsi koolitustel vaadatakse isiklike lugude, muinasjuttude, ilukirjanduse ja metafooride maailma kui anumasse, kust on pärit meie kollektiivne ja isiklik ajalugu. See anum puhastatakse kirjutades ning psühhodraamat ja performance’ikunsti appi võttes mineviku taagast. Nii hakkavad uued lood elu kandma ning mõtestama tänast päeva ja tulevikku, on Imbi Paju öelnud möödunud aasta mais Postimehe portaalile Sõbranna antud intervjuus.

Imbi sõnul on igaühe elu romaani väärt ja selle romaani autoriks võib olla inimene ise. Loova Pliiatsi koolitusel alustatava romaani pealkirjaks sobib „Muutuste meister“.

„Koolitusel jagame kogemusi ja mõtteid ning teeme ka mõned väikesed draama- ja meditatsiooniharjutused, mis aitavad endasse süüvida. Kõik osalejad saavad kirjaliku õppematerjali ehk n-ö stsenaariumi põhja, mis aitab meil omaenese ellu vaadata. Võtame abiks ka mõned ilukirjanduslikud tekstid, kust ammutame eeskujusid ja julgust,“ ütles Imbi Paju. „Kirjalikud materjalid, mida koolitusel kasutame, saab igaüks koju kaasa, sest lühike koolitus on vaid sissejuhatus teele, mis muutuste suunas käia tuleb. Igaüks saab pärast e-posti teel ka heliriba, mis on tehtud just tema jaoks ja mis aitab turvaliselt jätkata teekonda iseendaga ja iseendasse.“

Imbi Paju enda jaoks on kirjutamine väga tähtis: see on rituaal, mida ta täielikult usaldab.

„Kirjutamine on võimalus jõuda selgusele maailma asjades, oma tunnetes, inimkonna tunnetes, mõtetes ja arusaamades. Kui ma kirjutan, siis tunnen, et olen elus,“ ütles ta.

Tema sõnul on Loova Pliiatsi meetodil seosed ka psühhoanalüüsiga, aga ainult kaudsed. Ta on psühhoanalüüsiga lähemalt kokku puutunud Helsingi ülikoolis õppides, Imbi enda raamatuid on aga psühhoanalüütikud kasutanud kollektiivsete traumade analüüsimisel.

Loov Pliiats sobib Imbi Paju sõnul kõigile, vanusest, haridusest, soost ja ametist sõltumata. Ning lisaks Eestile on Imbi Loova Pliiatsi koolitusi läbi viinud ka Soomes. Kõik huvilised on laupäeval Betti Alveri muuseumi oodatud, koolitus algab kell 11.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus