Rääbise külas avati mälestuskivi ilmakuulsale õpetlasele Paul Aristele

Neljapäeval avati Torma vallas Rääbise külas mälestuskivi selles paigas sündinud ja kasvanud soome-ugri keelte uurijale akadeemik Paul Aristele, kelle sünnist möödus veebruaris 100 aastat. Pidulikul sündmusel osales mitmeid teadlasi, pedagooge ning avaliku elu tegelasi.

Paul Ariste mälestuskivi otsustati Torma vallavalitsuse algatusel paigaldada Rääbise külas haljasalale, mida kooliõpilased ja kohalikud elanikud kevadel korrastama asusid. Kivile raiutud tekstis on Paul Aristet nimetatud õpetlaseks, sest akadeemik soovis, et teda just nii kutsutakse.  

Mälestuskivi otsustati avada teadmiste- ja tarkusepäeval 1. septembril. ?On öeldud, et intelligentne on inimene, kes suudab oludega kohaneda. Oma aega kujundada suutja on aga suur inimene. Arvestades hindamatuid teeneid humanitaarteaduses, võib Paul Aristet pidada oma ajast suuremaks inimeseks,? ütles Soome-Ugri Põlisrahvaste Keskuse juhataja Jüri Seilenthal.

Väga paljude aspirantide juhendaja

1950. aastal otsustati Paul Ariste määrata konsultandiks Venemaa aladelt pärit aspirantidele. Tema juhendada oli  väga palju Tartu Ülikooli aspirante, 211 inimest võivad öelda, et Paul Ariste oli tema juhendaja või väitekirja oponeerija. Nende hulgas oli rohkesti marisid, udmurte, karjalasi, ungarlasi.

Seilenthal märkis, et kaks nädalat tagasi Joskar-Olas toimunud fennougristika kongressil   andis ta Paul Ariste kunagistele aspirantidele lubaduse istutada nende õpetaja mälestuskivi avamisel puu kõikide keeleteadlase õpilaste nimel.

Mälestuskivi avamisel istutasid puud ka Paul Ariste pere liikmed, Emakeele Selts, Jõgeva maavalitsus, Torma vallavalitsus ja vallavolikogu, majandustegelane ja kultuuriürituste toetaja Jüri Kraft, Rääbise külarahvas, Torma põllumajandusosaühing ning Torma ja Sadala põhikooli õpilased.

?Täna istutati Jõgevamaa koolide ja lasteaedade juurde Kalevipoja tammed. Ka Paul Ariste mälestuskivi läheduses peab kasvama Kalevipoja tamm, sest Rääbiselt võrsunud õpetlane uuris põhjalikult ka rahvuseepost,? rääkis maavanem.

Tõi eesti keeleteadusse uuendusi

?Mul on väga hea meel, et minu vanaisa mälestuskivi avamisele on tulnud nii palju tema austajaid. Tahaksin väga tänada Torma vallavalitsust, kelle abiga oleme suutnud vanaisa koduümbruse kauniks muuta. Oleme sellest kõik väga liigutatud,? väljendas oma mõtteid Paul Ariste lapselaps Anu Rattiste.

Paul Ariste igapäevaelu meenutas ka tema lapselaps Mari-Liis Villmann, kes muu hulgas märkis, et vanaisale olid headeks sõpradeks ka koerad. 

Paul Ariste õpilane emeriitprofessor Valdek Pall toonitas, et akadeemik tõi eesti keeleteadusse rohkesti uuendusi.

Emeriitprofessor Ott Kurs kommenteeris Paul Ariste kirjavahetust. ?Mind seob Paul Aristega ka ühine päritolu, nimelt minu emapoolne vanaisa on pärit Rääbise küla lähedal asuvast Koimula külast,? ütles teadlane.

Tartu Ülikoolis majandust õppinud Jüri Kraft meenutas, et Paul Ariste oli populaarne mitte ainult filoloogide, vaid ka teiste erialade üliõpilaste hulgas. ?Professor oli sagedane külaline ülikooli kohvikus, kus olen temaga  ka ühes lauas istunud,? ütles Kraft.

Keeleteadlase mälestuskivi avamisel esinesid rahvamuusikud Astrid Böning ja Olavi Kõrre.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus