Täna oodatakse veerandsajasse Eestimaa mõisa külla mõisakultuuri huvilisi. Jõgevamaalt teevad tänavu traditsioonilises külastusmängus “Unustatud mõisad” kaasa Puurmani ja Kuremaa mõis. Mängu järgmised külastuspäevad on 27. juuni, 11. ja 12 juuli ning 1. ja 15. august.
Puurmani loss, kus praegu tegutseb põhikool, on Eesti Mõisakoolide Ühenduse eestvedamisel korraldatavas külastusmängus osalenud juba üle kümne aasta. Tänagi on seal uksed kella 10-18.40 avatud ning huvilised oodatud igal täistunnil algavatele ekskursioonidele, mida juhendavad õpilasgiidid ja kooli huvijuht Raina Rumvolt. Tõsi, kell 15 algav ekskursioon ei kulge tavalist, vaid natuke ümber seatud marsruuti mööda. Põhjuseks asjaolu, et lossi saalis algab samal kellaajal üheksanda klassi lõpuaktus.
“Lõpuaktuse aja panime lapsevanemate soove arvestades paika juba möödunud aasta lõpus, “Unustatud mõisate” külastuspäevad selgusid aga alles selle aasta alguses. Ja siis tuligi välja, et aktus toimub just esimesel külastuspäeval,” ütles Raina Rumvolt. “Ent püüame asjad nii korraldada, et rahule jääksid nii lõpetajad ja nende vanemad kui ka mõisakultuuri huvilised. Kella kolmene ekskursioon algab pargist ja mõisasaali pääsetakse siis, kui aktus läbi on.”
Nagu ikka, tegutseb Puurmani lossis külastuspäevadel kohvik, kus pakutakse kohvi ja mõisakooki. Ent seekord on Puurmanis ka midagi uut: seal on nimelt plaanis kuue “Unustatud mõisate” külastuspäeva jooksul valmis kududa suur mõisa suvevaip. Kes selles toredas ühisloomingus osaline tahab olla, peab minema mõisa tõllakuuri, kus kohaliku käsitööseltsi Kati liikmed aitavad igaühel rea või kahe jagu kaltsuvaipa kududa. Eriti põnevaks tõotab Puurmanis kujuneda neljas külastuspäev, 1. august: siis avatakse Puurmani lossis muuseumituba, kus saab ülevaate mõisa ja kooli ajaloost ning Vabadussõja kangelase Julius Kuperjanovi elust ja seostest Puurmaniga. Lisaks sellele tegutseb 1. augustil lossis eraldi lastekohvik, kus näidatakse Kaari Sillamaa Laste Kaunite Kunstide Kooli noorte lavajõudude osalemisel Puurmani lossis üles võetud muusikafilmi “Okasroosike”.
Uusi teadmisi
Kuremaa loss lööb mõisate külastusmängus kaasa esimest aastat. Seal praegu küll kooli ei tegutse, ent see pole mõisakoolide ühenduse ettevõtmistes kaasa löömisel takistuseks.
Ka Kuremaa lossi uksed on täna ja järgmistel külastuspäevadel avatud kella 10-18.40 ja igal täistunnil viiakse huvilised ekskursioonile. Giidiks on Erika Monikainen.
“Erika oli aastaid lossis tegutsenud tehnikumis õpetaja, nii et tal on sellest hoonest palju isiklikke mälestusi, ent oleme viimasel ajal koos temaga Leader-programmist rahastatud projekti raames ka põhjalikumalt lossi ajalugu uurinud ja saanud palju uusi teadmisi,” ütles Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhataja Annika Tagaküla. “Nii et ootame kindlasti külla ka Jõgevamaa inimesi, kellele meie loss küll väljanägemise poolest tuttav, ent kes siin mitte kunagi giidi juhendatud ekskursioonil pole käinud.”
Ekskursiooni lõpus minnakse ka parki ja järve äärde. Kohvi-kooki pakutaksegi järveäärses rannakohvikus. Lossis on aga avatud Ants Heina koostatud näitust “Mõisate Eesti” ja väljapanekut Olev Soansi kujundatud kultuuriloolistest kaartidest. Lisaks sellele kostitatakse Kuremaal mõisakultuuri huvilisi muusikaelamustega. Nii täna kui ka 11. juulil tuleb kahe kontserdiga (need algavad kell 12.40 ja kell 13.40) publiku ette Kuremaa naisansambel, mida juhendab Vello Pütsep. 27. juunil kell 18 saab aga kuulata sopran Maria Listrat, kes esitab Mozarti, Puccini ja Härma loomingut. Teda saadavad flötist Oksana Sinkova ja pianist Piia Paemurru.
Kaks kontserdisarja
Maria Listra kontsert kuulub Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse poolt tänavu käivitatud sarja “Kuremaa mõisaklassika”. Sarja esimesel, 8. mail toimunud kontserdil sai kuulata sopraneid Pille Lille ja Alla Popovat ning pianist Ralf Taali. Nagu sarja teine, 27. juunil toimuv kontsert, nii langeb ka kolmas, 15. augusti kontsert mõisamängu külastuspäevale. Siis astuvad meil üles tšellist Ralf Taal ja pianist Marko Martin. Sarja neljas ja viies kontsert jäävad aga juba oktoobrisse ja detsembrisse.
Kuremaa kohaliku kontserdisarja kõrval toimib aga tänavu ka laiemat ringi Eestimaa mõisaid hõlmav kontserdisari “Mõisamängud”. Selle raames saab Puurmanis ja Kuremaal 12. juulil kuulata Vene romansse ja hispaania laule Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver) esituses. Puurmanis algab kontsert kell 15, Kuremaal kell 18.
Need mõisakultuuri huvilised, kel plaanis kuue külastuspäeva jooksul enam kui ühes mõisas käia, saavad esimesest külastuspaigast mõisamängu osalejaraamatu, millesse hakkavad eri mõisatest vastavaid templeid koguma. Vähemalt kümmet mõisat külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel ühes Eesti mõisas toimuvale teatrietendusele. Lisaküsimustele õigesti vastanute vahel läheb loosimisele kümme ajalugu ja Eesti mõisaid tutvustavat raamatut.
Raina Rumvolt ja Annika Tagaküla kinnitasid, et Puurmani ja Kuremaa loss on nii täna kui ka viiel järgmisel külastuspäeval külaliste vastuvõtuks valmis.
“Et oleme “Unustatud mõisate” aktsioonis kaasa teinud tõesti juba üle kümne aasta, kaalusime korraks ka seda varianti, et jätame tänavuse aasta vahele: külastusmängus osalemine tähendab ju päris suurele hulgale inimestele kuut päeva vabatahtlikku tööd ja selleks pole lihtne ikka ja jälle motivatsiooni leida,” ütles Raina Rumvolt. “Ent meie loss on praegu väga ilus ja me ei tahtnud rahvast selle vaatamise võimalusest ilma jätta.”
Rumvoldi sõnul on see üsna tavaline, et mõni mõis mängust lahkub või mõne aasta puhkust võtab, ent alati on ka uusi tulijaid, nagu Kuremaa tänavu.
Külastusmäng “Unustatud mõisad 2015”
* Eesti Mõisakoolide Ühenduse eestvedamisel korraldatavas mängus osaleb tänavu 25 mõisat üle Eesti.
* Mõisate külastuspäevad on 13. ja 27. juuni, 11. ja 12 juuli ning 1. ja 15. august.
* Jõgevamaal saab külastuspäevadel uudistada Puurmani ja Kuremaa lossi.
* Mõisad on külastuspäevadel avatud kella 10-18.40 ning igal täistunnil viiakse kohale tulnud huvilised ekskursioonile.
* Avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide tugevuste ja mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötube ja muud huvitavat.
* Nii mõisa külastuse kui ka kohvi-koogi eest tuleb maksta väikest tasu.
* Vähemalt 10 mõisat külastanute vahel loositakse välja kutseid sügisel ühes Eesti mõisas toimuvale teatrietendusele.
RIINA MÄGI