Puuetega Inimeste Koja perepäeval õpiti tundma rahvameditsiini ja -usundit

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda valis tänavu traditsioonilise perepäeva korraldamiseks Kassinurme mäed, kus avanes võimalus avardada silmaringi muistsete eestlaste rahvausundi, vabadusvõitluse ning ka rahvameditsiini teemal.

Mitmed osalejad olid sündmusele tulnud koos laste ja lastelastega, kelle vabaaja sisustamise eest hoolitses Jõgeva Perekeskus.

Aavo Aru Siimustist kinnitas, et on püüdnud Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja perepäevadest alati osa võtta, sest nendel kokkusaamistel on võimalik kasulikke ja huvitavaid teadmisi saada. “Seekordsel perepäeval pidas väga asjaliku ja õpetliku ettekande rahvameditsiini tundja Irje Karjus, keda avalikkus tunneb rohkem Metsamoorina. Saime Võrumaal Antsla vallas Veetka talus elavalt naiselt rohkesti nõuandeid ja vastuseid oma paljudele küsimustele,” rääkis ta.

“Metsamoor rääkis sedavõrd kaasakiskuvalt, et ei märganudki, kui kahetunnine loeng möödas oli. Mulle jäi tema soovitatud rohtudest ennekõike meelde männitõrvasalv, mis ravib mitmeid tõbesid, muu hulgas näiteks ka küüneseent, ja tinktuur, millest olevat abi üheksakümne üheksa häda vastu,” jagas muljeid Elina Kabanen Jõgevalt.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Helika Sõberi sõnul on Metsamoori tarkusel ka majanduslik väärtus, sest ravimtaimede tarvitamine võimaldab kokku hoida mitmedki eurod, mis muidu kuluksid apteegiravimite ostmiseks.

“Oma loengutes rõhutangi ma ennekõike seda, et vabas looduses leidub rohtu peaaegu kõikide haiguste vastu,” ütles Irje Karjus. “Kassinurme on kahtlemata üks Eestimaa ilusamaid paiku. Kahjuks ei õnnestunud mul siin seekord põhjalikumalt ringi vaadata, küll aga leidis selleks aega mu tütar.”

Laste kohalolek süvendas peretunnet

Laste ja lastelastega oli Jõgevamaa puuetega inimeste perepäevale tuldud Jõgevamaa eri paigust. Aavo Arul olid kaasas lapselapsed Rasmus ja Anette. Koos vanaisaga vaadati üle Lembitu kuju ja teisedki muistseid aegu meenutavad mälestusmärgid ja skulptuurid. Põnevat ja arendavat tegevust korraldas lastele Jõgeva Perekeskuse juhatuse liige Liina Stamm, kelle eestvedamisel tehti näomaalinguid ja meisterdati paberist pildiraame.

“Loodetavasti ei pidanud poisid ja tüdrukud igavust tundma, täiskasvanud said aga keskendunult ettekandeid ja esinemisi kuulata,” ütles Stamm. “Meie sündmusele on andnud ja andis seekordki peretunde just laste kohalolek,” kinnitas Helika Sõber.

Alati oodatud kokkusaamine

Perepäeva juhatas sisse folklooriseltsi Jõgevahe Pere eestvedaja Airi Rütter, kes luges muistsete aegade kombe kohaselt loitsu. Osalejad, kellel kõndimine raskusi ei valmistanud, tegid koos temaga kaasa rituaalse ringkäigu.

Tervitussõnad 12. perepäevale kogunenutele lausus Jõgeva vallavalitsuse nimel vallavalitsuse liige ja keskkonna peaspetsialist Vello Lukk.

“Tänavuse perepäeva õnnestumisele aitas tublisti kaasa Jõgeva vallavalitsus. Lisaks meie koja tellitud bussile korraldas Jõgeva vallavalitsus oma piirkonna inimestele eraldi bussiringi. Kultuurilist meelelahutust pakkus Siimusti kapell Urve Minajevi juhendamisel. Ürituse korraldajatele ulatas oma abikäe Kassinurme Naisselts. Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koda tänab Jõgeva vallavalitsust meeldiva koostöö eest.

Kokkusaamise korraldamisega kaasnenud rahamured aitas lahendada Leader-programmist saadud Euroopa Liidu raha,” lausus Helika Sõber, kelle sõnul osales tänavusel perepäeval üle saja inimese.

“Peame oluliseks, et ühe või teise tervisemurega inimesed võimalikult sageli kodunt välja saaksid, elust rõõmu tunneksid ja positiivsele ellusuhtumisele kasuks tulevaid teadmisi ja oskusi omandaksid. Näiteks kevadel korraldasime Kuremaa ujulas tervisepäeva, kus oli võimalik ujuda, tegeleda vesiaeroobikaga, kontrollida oma tervisenäitajaid ning kuulata SA Jõgeva Haigla juhataja Peep Põdderi nõuandeid. Huvitavat ja harivat tegevust on oodata ka edaspidi,” lubas tegevjuht.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus