Puhastusteenindajaks õppis kuraditosin naist

Töötukassa pani kokku kolmeteistkümneliikmelise grupi õppureid ning võimaldas neile tasuta kolmesajatunnise puhastusteenindaja väljaõppe. Lisaks teooriale viidi läbi ka praktikum, kus koolitusel osalejad said omandatud oskused töötades proovile panna.

 

Koolitusel osalenud naised kinnitasid, et ei alahinnanud koristajaks õppimist ning teadsid juba varem, et ainult harja ja lapi liigutamisest ei piisa, et olla kvalifitseeritud puhastusteenindaja. Koolituse esimestest päevadest sai neile   selgeks, et koristamine on väga spetsiifiline töö ning õppida on neil väga palju. “Algul jäi mulje, et ma ei oska enam koduski õigesti koristada,” tunnistas üks õppureist.  

Puhastusmasina käsitsemine on nagu jalgrattasõit

Kolmesaja koolitustunni hulka kuulus nii teoreetiline kui ka praktiline osa. Loengud viidi läbi spordihoones Virtus, kus omandatud oskused kohe ka proovile pandi. Üheks keerukamaks osaks oli enamiku õpilaste arvates põrandahooldusmasinaga ümberkäimine. Selgus, et masinaga töötamiseks on tarvis päris kaua harjutada. Seda tööd prooviti näiteks Virtuse maadlusmatte puhastades.

Koolituse saanud muretsesid, et ajapikku võib masina käsitsemine  neil meelest minna, kuid koolitaja Rita Selgis kinnitas, et puhastusmasinaga toimetamine on nagu jalgrattasõit, mis päriselt ei unune. “Harjutate kümme minutit ja siis on jälle masin käe sees,” julgustas ta.

Lisaks teooria omandamisele ning praktikumile tuli koolitusel osalejatel käia ka kaheksakümmend tundi ettevõttepraktikal. Mõned õppurid valisid praktikakohad ise, mõnedele aitas selle leida koolitusfirma. Koristustööd tehti Jõgevamaa koolides,  lasteaedades ja maavalitsuses ning kaks koolitusel osalenut said praktikal viibida ka Tallinki reisilaeval.

Praktikaaja lõppedes pakuti nii mõnelegi kursuslasele ka tööd, kuid tuli nentida, et pakutud töökohtadel oli palk nii väike, et sellest ei piisa äraelamiseks ja isegi mitte tööl käimisele kuluvate väljaminekute katmiseks. 

Palk pole sageli töö vääriline

Rita Selgis jäi oma koolitatava rühmaga äärmiselt rahule. “Keegi ei kaubelnud, et lõpetame loengu varem ära,” ütles ta. Enamik koolitusel osalenutest ootab huviga kutseeksamit,  mille nad saavad sooritada käesoleval nädalal. Õppurid ütlesid kui ühest suust, et sooviksid ka edaspidi end sellel alal täiendada. Seda, kas nad ka koristusteenindajana  tööle hakkavad, ei julenud keegi ennustada. “Töötada võiks sel alal küll, kuid palk peaks ka vääriline olema,” nentisid naised.

Töötukassa korraldatavad ametialased koolitused on mõeldud peamiselt selleks, et koolitada kvalifitseeritud tööjõudu oma riigile. Siiski on viimaste aastate praktika näidanud, et suur osa koolituse läbinuid läheb parema elu ja sissetuleku nimel tööle Soome. Küsimusele, kas pole ohtu, et töötukassa koolitatud koristajad lähevad samuti parema palga nimel riigist ära, vastas Rita Selgis, et see oht on loomulikult olemas. “Kõigil pole võimalik kahe riigi vahet käies elada, ka Eestis on tööd. Meie kogemus näitab, et paljud leiavad pärast koolitust erialase töö, kuid tingimused ja võimalused on asutuste ning piirkondade lõikes väga erinevad.”

Õppinud puhastusteenindajate palkamine on Eestiski aktuaalne ning loodetavasti leiavad ka äsja koolituse läbinud endale kodumaal tasuvat tööd. 

Mõned nipid OÜ Puhastusekspert koolitajalt Rita Selgiselt *Pärast pindade puhastamist tugevalt happelise ainega tuleks need neutraliseerida, st töödelda aluselise ainega. Kui puhastusaine oli aluseline, tuleb toimida vastupidi.  *Soovituslik tööde järjekord setete eemaldamisel: niisutada pind veega, puhastada happelise ainega, loputada, vajadusel (poorsete pindade puhul) töödelda aluselise ainega, loputada ja kuivatada.

  • Pärast märga või niisket puhastust tuleks pinnad  kuivatada, see vähendab mustuse uut settimist ja kinnitumist.

  • Tolmu tuleks kappidelt võtta kergelt niiske lapiga ning puhastusainet tuleks piserdada lapile, mitte puhastatavale pinnale.

  • Roostevabu pindu võib puhastada klaasipesuainega

  • Nõude pesemisel on tark kasutada nuustiku asemel harja, sest nuustikusse koguneb palju baktereid.

  • Juustesse kleepunud närimiskummi saab hõlpsalt eemaldada vedelaks sulatatud piimašokolaadiga.

  • Arvuti- ja teleriekraani tuleks puhastada hästi vähe niisutatud mikrokiust lapiga, kõige parem on klaaspindade puhastamiseks mõeldud lapp

  • Kõrgematelt kappidelt, raamaturiiulitelt ja lambikuplitelt peaks tolmu võtma vähemalt korra kuus, sest vana kodutolm võib sisaldada mitmeid inimese tervisele kahjulikke ühendeid.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus