Pühapäeval sebis Vaimastvere koolis ringi 800 käppa

Pühapäeval korraldas Tartu Spanjeliklubi Vaimastvere kooli võimlas rahvusvahelise koertenäituse, kuhu oli kohale tulnud 200 koera koos omanikega.

iii

Juba hommikul kella kümnest saadik kostis kooli võimlast lõbusat klähvimist ja ka tõredat urinat ning lõputut sagimist. Ringi liikus nii peopessa mahtuvaid kui ka vasikasuuruseid, karvaseid ja karvutuid, krässuskarvalisi ning kohevaid isendeid, kokku 33 erinevat tõugu Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Ukrainast ja ka Soomest.

Sel võistlusel hinnati koerte välimust, võttes arvesse proportsiooni, luustikku ja karvakasvu. Enamik koertest olid sellise sagimisega harjunud ning lasid end kohtunikel igast kandist vaadelda ja katsuda. Võimla kõrval asuvas atribuutikaruumis toimus pügamine, kus korraga seisid kaks puudlit, kellele lõigati väärikas soeng. Registratuurilaua juures müüdi ka koertele mõeldud kosmeetikat, mille hinnad olid aukartustäratavad ehk kordades suuremad kui inimestele mõeldud ilutoodetel.

Näitusel ringi liikunud piltilusate neidude kaenlas istusid peaasjalikult pisut närvilise olekuga, kergelt värisevad ja kiunuvad taskukoerad. Ühel neiul oli neid isegi kolm. Samal ajal, kui ema oli võistlustules, siblis puuris ringi kaks kutsikat, kes olid nii pisikesed, et esimesel vaatlusel meenutasid nad pigem mõnda närilist kui koera. Selgus, et  tegemist oli pikakarvaliste chiuahuadega.

Näitusele kogemuste pärast

Peamiselt vene rahvusest koeraomanikel olid kaasas Hiina harjaskoerad, kes kuuluvad karvutute koerte hulka. Siiski katavad koerakese keha mõningad karvad, mis olid näituse jaoks eriti puhevile aetud ning lindikestega kaunistatud.

Aasta ja 8 kuu vanune mops Chica istus enne oma etteastet rahumeelselt perenaise Jana süles ja jälgis teisi näitusekülastajaid. Jana sõnul ei võtnud ta koera näitustel käimise pärast. “Tahtsime algul lihtsalt endale lemmikut, kuid kuna Chica oli pärit heast pesakonnast, siis soovitati temaga ka näitusel käima hakata,” rääkis perenaine mopsi saamiselugu. Väga kõrgeid kohti pole Chica veel näitustelt saanud, siiski sai ta kutsikaeas kirja tulemuse “suurepärane”. “Me ei käigi võistlustel kohtade, vaid kogemuste pärast,” kinnitas Jana ning lisas, et siiski nõuab näitusekoer tähelepanu ja tegelemist — 24 tundi ööpäevas, seitse päeva nädalas.

Koer kui kuluallikas

Leana Jalukse oli näitusele tulnud Cavalier King Charles spanjeli tõugu Bossega, kes samuti tundis ennast näitusesaginas päris koduselt. Nagu ka Chica perenaine Jana, ei võtnud Leana endale koera näitustel käimise pärast, kuid siiski soostus neiu Bossega võistlemas käima hakkama. Praegu pooleteistaastane Bosse maksis kutsikana 8000 krooni, kuid perenaise sõnul on nüüd nende spanjelikutsikate hind tõusnud 20 000 kroonini. Korraliku tõukoera ülalpidamine on siiski üsnagi kulukas, kuid perenaise sõnul ei ole ta pidanud koera pärast ise millestki ilma jääma. Bosse pole siiamaani ka väga kõrgeid kohti näitustel saanud, kuid selle põhjuseks võib olla loomakese ebaproportsionaalsus. “Bosse on oma tõu kohta pisut liiga suur, kohtunikud alati kiidavad tema välimust, kuis siiski eelistavad väiksemat kasvu Cavalier spanjeleid,” sõnas Bosse perenaine.

Beebi võistlusklassi ehk 4-6 kuu vanuste koerte parimaks tunnistati sel võistlusel ameerika kokkerspanjel, Mari-Liis Järgi lemmik Hitstar’s Faith’n fame.  6-9 kuu vanuste klassi kaunimaks loomaks valisid kohtunikud kuldse retriiveri nimega Double Flame June Sunsweet, keda kasvatab Merike Kalle. Juuniorklassi parima koera tiitli pälvis inglise springerspanjel Scooby Doo vom Springer-Clan, kes  elab Pärnumaal Eve Lepiku juures, kuid on sündinud hoopis Saksamaal. Veteranide klassi kõige kaunimaks koeraks tunnistati Cavalier King Charles spanjel Helandros Franceska. BIS koera tiitli ehk näituse kõige kaunima koera tiitli sai Liidia Valgele kuuluv kuldne retriiver Chess Alberto Aaron. Veteranklassi kolmanda koha saavutas Jõgevamaal elava Kairi Merimaa lemmik German Flash Klarkglen F’egor.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus