Möödunud laupäeval Põltsamaal toimunud Keskerakonna volikogu istungil analüüsis erakonna esimees Edgar Savisaar hiljuti toimunud europarlamendi valimiste tulemusi ja vaagis nii Keskerakonna kui ka teiste Riigikogus esindatud erakondade võimalusi eelseisvatel kohalikel valimistel.
Edgar Savisaar tõdes, et kõigil erakondadel peale Keskerakonna läks europarlamendi valimistel halvasti, ent tunnistas samas, et ka Keskerakonnal oleks võinud minna paremini. Savisaare hinnangul oli europarlamendi valimiste näol täiesti selgelt tegemist protestivalimistega. Et Keskerakond ja üksikkandidaat Indrek Tarand kogusid kahe peale üle 50 protsendi kõigist valijate poolt antud häältest, polnud kõneleja jaoks üllatav, sest mõlemad — nii Keskerakond kui Indrek Tarand — esinesid valimiste eel protestiloosungitega. Kui Tarand protestis liigse erakondlikkuse ja suletud nimekirjade vastu, siis Keskerakond protestis praeguse valitsuse poolt tekitatud majanduskaose ja sotsiaalse tasakaalutuse vastu. Ent kui Keskerakonnal oli välja pakkuda positiivne programm praeguse peaministri väljavahetamise näol, siis Tarandil selline programm puudus. Avatud nimekirjade eest seismist europarlamendi valimistel on pisut raske positiivseks programmiks pidada.
Savisaare arvates tasub tõsiselt analüüsida seda, miks sedavõrd suur valijaskond Indrek Tarandi poolt hääletas, ehkki ta lisaks positiivse programmi puudumisele ei teadnud enne valimisi ka seda, millise fraktsiooniga ta kavatseb europarlamendis liituda.
„Tarandile antud hääled näitavad ühiskonnas toimuvaid protsesse, mida erakonnad on alahinnanud,” raputas Keskerakonna juht tuhka pähe nii tema enda poolt juhitavale kui ka kõigile teistele Eesti poliitmaastikku kujundavatele erakondadele.
Savisaare hinnangul said need protsessid alguse kaks aastat tagasi aprillisündmuste ajal, mil üks osa Eesti elanikkonnast n-ö tasalülitati. Nüüd jätkub selline tasalülitamine eelarvekärbete kujul. Eelkõige pidas kõneleja eelarvekärbete läbi kannatajateks kohalikke omavalitsusi.
Europarlamendi valimiste peamiseks tulemuseks peab Savisaar asjaolu, et tänu Keskerakonnale ja Indrek Tarandile kujunes valimisaktiivsus oodatust palju suuremaks.
„Ma ei näe põhjust, miks Tarandi valijad ei võiks 18. oktoobril toimuvatel kohalike omavalitsuste valimistel Keskerakonna poolt hääletada, sest meie protesti põhjused on paljuski sarnased,” väitis kõneleja.
Kohalike omavalitsuste valimiste eel on Savisaare arvates põhjust ärevuseks nii Rahvaliidul kui ka Rohelistel, sest mõlemal jäi europarlamendi valimistel häälesaak napiks. Rahvaliit suudab Keskerakonna juhi arvates valijate usalduse siiski taastada, Rohelised on aga sattunud olukorda, kus kaotada pole enam midagi ja seetõttu on nad valmis ennast teatud hinna eest Riigikogus nii ühele kui teisele tiivale maha müüma. Selline olukord põhjustab aga poliitilist ebastabiilsust.
Kuigi Keskerakonnal oli seekord häältesaak suhteliselt hea, on neil Savisaare sõnul põhjust muretsemiseks. Nimelt kogus erakond kaks kolmandikku häältest sellistest piirkondadest, kus jagatakse üks kolmandik Riigikogu mandaatidest. Kui selline tendents jätkub, hakkab Keskerakond ka Riigikogu mandaate kaotama.
Edgar Savisaare hinnangul jõudis Keskerakonna europarlamendi valimiste eelne sõnum, et Eesti vajab uusi töökohti ja juhtkonnavahetust, inimestele kohale. Savisaare sõnul ei lepi Keskerakond praeguse olukorraga, enne kui ajutine vähemusvalitsus on asendunud laiapõhjalise koalitsioonivalitsusega, mis suudab Eesti kriisist välja tuua.
TOOMAS REINPÕLD