Põltsamaal tunnustati maakonna tublimaid 

Jõgevamaal on aasta alguses ikka kultuuri-, spordi- ja terviseedendajaid meeles peetud ning tunnustatud. Eelmisel aastal eriliselt silma paistnud kultuuri, spordi- ja terviseedendajaid tänati reedel Põltsamaa kultuurikeskuses.


Ürituse avasõnad öelnud Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse nõukogu esimees Jüri Morozov avaldas heameelt selle üle, et Jõgevamaal tänuürituse traditsiooni jätkatakse. Selleks, et midagi elus saavutada, olgu siis sihiks väiksem või suurem eesmärk, on vaja head tervist. Sestap juhtis kõneleja tähelepanu meie rahvatarkusele, mis ütleb, et terves kehas terve vaim. Jõudmaks seatud sihtideni, on tarvis uskuda, et see, millega inimene tegeleb, on tema jaoks õige ja eesmärk, mille poole püüdleb, on just see, milleni tahetakse välja jõuda. Sellel teekonnal, mis seatud eesmärgini viib, on vaja häid eeskujusid, kaasvõitlejaid, treenereid. „Uskuge mind, meie seas on niisugused inimesed olemas, kes on alati valmis tulema nõu ja jõuga appi ning olema sihtide seadmisel eeskujuks. Kõige parem tulemus tekib meeskonnatööd tehes, sest üksinda Lurichi kombel rassides tänases päevas kaugele ei jõuaks,“ toonitas Jüri Morozov.

Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse Jõgevamaa rahvakultuuri spetsialist Pille Tutt juhtis kuulajate tähelepanu sellele, et alanud aasta on ühtlasi ka eesti keele aasta ning laulu- ja tantsupeo aasta. „Ma võin Eestimaa inimeste kohta uhkusega öelda, et olenemata kõigest ja vaatamata kõigele on suudetud säilitada oma keelt ja kultuuri. Tasakaalukuse, talupojatarkuse ja rahumeelsusega oma kultuuri hoida ja julgeda selle eest seista, ei tähenda automaatselt kõige muu vihkamist,“ arutles Pille Tutt.

„Eelmine aasta oli Jõgevamaa spordi jaoks erakordne. Niisugust olukorda, kus kaks Jõgevamaa sportlast osaleb olümpiamängudel, pole varem juhtunud. Ma tänan kõiki neid, kes Väino Treimani käe all harjutades on Adavere uisurajal treenides nii kaugele jõudnud,“ pöördus Tarmo Raudsepp tunnustavalt nende inimeste poole, kelle töö viljana suurepäraste tulemusteni on jõutud. Tarmo Raudsepp tõdes, et ka muudel aladel läks maakonna sportlastel hästi. Noorte osalemine spordis püsib kõrgena ja seetõttu on tulevik kindel. Noortele on tõsiseks eeskujuks täiskasvanud spordilembesed inimesed. „On väga tore et vaatamata suurtele muutustele maakonna elus, ei ole see kultuuri- ja sporti oluliselt mõjutanud, mida tõestab ka meie traditsiooniline tänuüritus,“ tõdes Tarmo Raudsepp.

 

Uno Valdmets, Jõgevamaa spordiliit Kalju esimees

Eks tunnustuse tõi pikaajaline töö spordivaldkonnas. Tulin Põltsamaale kehalise kasvatuse õpetajaks aastal 1977. Kaheksa aastat hiljem asusin tööle Jõgevale, kus asusin juhtima tollast Jõgeva rajooni spordiühingut „Jõud.“ Seejärel tuli 1989. aastal juhtima hakata Jõgevamaa spordiliitu „Kalju.“ Peale seda juhtisin viis aastat Põltsamaal sealset spordiühingut. Seejärel tulin 1997. aastal Jõgevale tagasi. Aastate jooksul on maakonna spordis olnud nii paremaid kui ka halvemaid aegu. Kui majandus liigub languse suunas, on ka spordielu keerulises olukorras. Tänavu tuli olümpiamängudelt Jõgevamaale kõige tugevam tulemus ja esmakordselt valiti Jõgevamaa sportlane Vabariigi parimaks sportlaseks. Nüüd on mul plaan koormust vähendada ja leida elus teisi väljakutseid. Olen lapsest alates spordiga tegelenud ja kindlasti jään sellega seotuks elu lõpuni. Kui leiame spordiliit „Kaljule“ uue tegevjuhi, kavatsen tänavu selle ametis tegutsemise lõpetada. Elutöö preemia kohta ütlen, et see on oluline tunnustus ja iga tunnustus on alati meeldiv.

Anne Kaus, kauaaegne Põltsamaa muusikakooli direktor, nüüd pensionipõlve pidav ekspedagoog

Ma arvan, et 51 aastat Põltsamaa muusikakoolis töötamist selle preemia mulle tõi. Alustasin koolis õpilasena 1959. aastal kui muusikakool avati olles varem õppinud eraõpilasena Heli Martini juures klaverit. Töötasin tollal Vägeva koolis muusikaõpetajana ning pidin asuma muusikaõpetajaks Sadukülla, aga läks teisiti, sest Põltsamaa muusikakoolil oli vaja akordioniõpetajat. Tollane Põltsamaa muusikakooli direktor Voldemar Lemmik oli see mees, kes mu üles otsis ja ütles, et mul tuleb hoopis Põltsamaal tööle asuda. Sadukülaga lubas ta ise asjad ära klaarida ja klaariski. Nii ma 1966. aastal Põltsamaa muusikakoolis tööle asusin. Sellele järgnes 18 aastat õpetaja ning 33 aastat direktori ametis. Oluliselt rohkem on nende aastate jooksul toredaid aegu olnud, sest muusika ise on tore. Sellises majas olla on väga vahva, kus iga ukse tagant muusikat kostub. Selle aja sisse mahuvad ka puhk- ja keelpilli suvekoolid. Mul on hea meel, et see traditsioon jätkub. Olen teist aastat koolijuhi ametist vaba. Nüüd kuulun töögruppi, mis valmistub muusikakooli 60. sünnipäevaks. Elutööpreemia oli minu jaoks väga ilus üllatus. Tore et Eesti Kultuurkapitalil on niisugune preemia algatatud.

Saskia Alusalu, kiiruisutaja

„See on väga suur tunnustus ja olen selle eest tänulik. Aitäh kõigile, kes minu tegemisi jälgivad, kaasaelavad ja toetavad. Tänan emotsionaalse tagasiside eest, mida minu olümpiasõitude eest 24. veebruaril pakkusite. Mul on hea meel, et olen innustanud paljusid inimesi liikuma ja sportima. Alati on tore saada märkamise osaliseks ka oma maakonnas. Minu töö jätkub ning ees on uued väljakutsed. Võlgnen tänu oma vanematele ja õdedele, kes õpetasid mind sportimist nautima ja Väino Treimainile, kes meile jää alati valmis tegi ja meid kiiruisumaailma viis.”

TOOMAS REINPÕLD. 

JAAN LUKAS

 

JÕGEVAMAA TUBLIMAD KULTUURI-, SPORDI- JA TERVISEDENDAJAD

Jõgevamaa Tervist edendav asutus 2018 – Kaitseliidu Jõgeva Malev

Jõgevamaa tervist Edendav Tegu 2018 – „Kaks teist korda ümber Kuremaa järve“

Jõgevamaa Tervisedendaja 2018 – Annika Kallasmaa

Jõgevamaa parim noorsportlane – Triinu Jalg, Mattias Säärits

Jõgevamaa parim noorte võistkond – Jõgeva SK Tähe/Olivia UP-15 võistkond

Jõgevamaa parim võistkond – Jõgeva Kabeklubi koondvõistkond

 Jõgevamaa parim treener – Väino Treiman

Jõgevamaa parim veteransportlane – Ülo Kuusk

Jõgevamaa parim meessportlane – Marten Liiv

Jõgevamaa parim naissportlane – Saskia Alusalu

Jõgevamaa sportlik perekond – perekond Kasela

EESTI KULTUURKAPITALI JÕGEVAMAA EKSPERTGRUPI TUNNUSTUSPREEMIA –

Õie Aruoja, Helgi Herman, Triinu Jalg, Maris Laht,

Ester Laumets, Virve Muser, Eha Niglas, Arlet Palmiste, Reigo Tõnisson

EESTI KULTUURKAPITALI JÕGEVAMAA EKSPERTGRUPI AASTAPREEMIA –

Betti Alveri Muuseum, Tõnis Kaeramaa, Marten Liiv, Puhkpilliorkester Avinurme, Tiit Lääne, Kadi Ploom, Pille Tutt, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum, Anne Ütt

EESTI KULTUURKAPITALI JÕGEVAMAA  EKSPERTGRUPI ELUTÖÖPREEMIA –

Uno Valdmets, Anne Kaus

JÕGEVAMAA KULTUURIPÄRL 2018 – Saskia Alusalu

 

blog comments powered by Disqus