Põltsamaal tulemas kolmas kohvikutepäev

Põltsamaa linn otsib võimalusi, kuidas kohvikutepäevale meelelahutusprogramme ja isetegemise võimalusi pakkudes lisaväärtust luua.


Põltsamaa kohvikutepäeva ellukutsuja ning eestvedaja, linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni lausus, et pühapäeval, 16. augustil teoks saav  Põltsamaa kohvikutepäev on kindlasti nooruslik, lastesõbralik ja rõõmus ettevõtmine, kas või juba seetõttu, et kohvikupidaja rollis on päris palju noori. Uksed avab 21 kohvikut, neist üheksa uued ja nendest omakorda kaheksa täiesti uues kohas. Neli-viis kohvikut võtab platsi jõe lähedal.

Aastal 2013 alustati Põltsamaal seda toredat ja kiiresti populaarsust kogunud ettevõtmist 17 kohvikuga ja eelmisel aastal oli kohvijoomispaiku 15. Kadri Suni sõnul tuldi ideega esimesel suvel isegi julgemini kaasa, sest siis toimus see samaaegselt Põltsamaa lossipäevaga. Eelmisel aastal oli kõhklejaid rohkem, sest kohvikutepäev oli iseseisev  ettevõtmine.

Tänavust kohvikutepäeva eristab Põltsamaal kahest eelnenust  laialdasem ja osalejaterohkem kultuuriprogramm. Kolmes kohvikus näeb teatrietendust, samuti on kavas palju pillimängu, laulu ja tantsu ning näitusi.

Ühelegi kohvikupidajale ei kirjutata küll ette, millist meelelahutust ta võiks pakkuda, aga see sõnum on asjaosalisteni jõudnud.  

Tarvis teenindada vähemalt 300 külalist

Kahel varasemal kohvikutepäeval on tulnud ette probleeme,  et söök-jook on ootamatult kiiresti otsa saanud. Ülemöödunud aastal juhtus ühe pikemalt avatud kohvikuga nii, et sinna sattus õhtusel ajal oluliselt rohkem rahvast, kui ette näha osati.

Kadri Suni sõnul tuleks sellesse mõistvalt suhtuda, sest ühelt poolt pole kohvikupidajad selle ala professionaalid, teisalt ei oska ka selle ametiga leiba teenivad toitlustajad alati täpselt  prognoosida, kui palju toitu ja jooki varuda tuleks. Küll on mitmed kohvikukorraldajad leidnud võimalusi, et suupisteid  kohapeal kiiresti juurde valmistada.

Suni nägemus on, et 300 külastaja vastuvõtmiseks võiksid kõik kohvikupidajad valmis olla. Talle pole teada, kui suur meeskond ühes või teises ühepäevasöögikohas tegutsema hakkab, kuid kindel on, et ühe-kahe inimesega hakkama ei saada.

Eeloleval pühapäeval avavad esimesed kohvikud uksed kell 10 hommikupoolikul ja kõige kauem lahti olev suleb uksed kell 23. Nii et kellel huvi ja tahtmist, saavad kohvikutes veeta päris pika päeva. Lisaboonus on seejuures võimalus istuda neis paikades, kust muul ajal ehk ainult kiiruga mööda käiakse, ja astuda sisse koduaedadesse, kuhu muidu ju ei satu.

Kohvikupidajad loodavad ja soovivad, et külastajaid oleks ligikaudu sama palju, kui on olnud kahel eelnenud aastal. Kuigi Põltsamaa kohvikutepäeva ei ole laialdaselt reklaamitud, on küsitluste põhjal selgunud, et ca 40 protsenti  külastajatest on tulnud väljastpoolt Põltsamaa piirkonda. Infot kohvikute paiknemise kohta saavad külastajad linna kaartidelt, mis kõigis söögikohtades nähtaval kohal. Sama kaarti näeb ka  kohvikutepäeva Facebook’i lehelt ning ka reedeses piirkonna ajalehes on vastav informatsioon olemas.

 Internetist leiab kaardirakenduse, mille vahendusel on võimalik kohvikud nutiseadme abil üles leida. Väikeses linnas ei tohiks  aga kohvikute leidmisega probleeme tekkida ja alati on võimalik kohalikult rahvalt teed küsida.

Kui teistesse kohvikutesse jõuab jalgsi, siis Kamari külas tegutsevasse saab sõita autoga, mis väljub Põltsamaa kaitseliitlaste maja eest.

Jätkab iseseisvana

Kadri Suni lausus, et tal on olnud kohvikupidajatega  juttu ka jookide ja suupistete hindadest. Tema soovitab hoida hinnad taskukohasena, et kohvikutepäev ei muutuks kommertsprojektiks, vaid põhineks kohalike inimeste entusiasmil ning soovil oma kogukonna ja kodukoha heaks midagi positiivset korda saata. Seni on nii ka olnud, ehkki samas ei saa ju nõuda, et korraldajad kohvikutele peale peaksid maksma.

Õnneks pole kahel eelnenud aastal ette tulnud ebameeldivaid intsidente, kus kellegi koduaias tegutsevasse kohvikusse oleks sattunud mõni pahatahtlik või alkoholijoobes inimene.

Kadri Suni loodab, et külastajatel leidub piisavalt kultuursust , et  hoida nii meie kõigi ühisvara kui kaaskodanike isiklikku vara.

Pühapäevased kohvikupidajad on kokku leppinud, et  kohvikutepäev on olnud ja jääb ka edaspidi alkoholivabaks ettevõtmiseks. Kultuurinõunik  Kadri Suni on ka seda meelt, et  kohvikutepäeva tuleks edaspidigi korraldada iseseisva ettevõtmisena.  Lepiti kokku, et see hakkab igal suvel toimuma augustikuu kolmandal pühapäeval.

Veel paar aastat tagasi jõudis temani kurtmist, et kui suve esimesel poolel on Põltsamaal üritusi piisavalt, siis suve teine pool on üsna tühi. Põltsamaa kohvikutepäev toimub selles mõttes heal ajal, pealegi peetakse seekord lauluväljakul ka vanavaralaata.

Suni lisas, et tema arvates oleks mõistlik, kui kohvikute arv jääks kahekümne  piiresse. Samas ei taha ta kellelegi n-ö kätt ette panna: kui leidub aktiivseid ning toimekaid inimesi, siis tuleb neile kindlasti võimalus anda.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus