Põltsamaal on treenimas viie riigi maadlustüdrukud

Laupäeval algas Põltsamaal veidi vähem kui nädala kestev rahvusvaheline noorte neidude maadluslaager. Osaleb üle 70 tüdruku viiest riigist, kõige tugevamat naismaadlusriiki, Venemaad,esindavad noortekoondise neiud.


Põltsamaa maadlustreeneri Arved Külanurme sõnul toimub selline neidude maadluslaager juba mitmendat aastat. Laagri korraldajaks on Eesti Maadlusliidu juhatuse ja Eesti naismaadluse nõukogu liige Johanna Kikkas, kes alustas omal ajal selle spordialaga Põltsamaal ja kellest on nüüdseks saanud treener.

„Kui Venemaale, mis on väga tugev maadlusriik, noorsportlaste laager Põltsamaal sobilik on, siis mina hindan seda kõrgelt,“ lausus kogenud treener Külanurm, lisades, et temalt on nüüd lisaks Johanna Kikkasele ametit üle võtmas ka Ergo Andruse. Nad mõlemad elavad ning töötavad Põltsamaal ja on lisaks põhitööle pühendunud noormaadlejate treenimisele. Neid abistab Velja Andruse Eesti Maadlusliidust.

Põltsamaa maadlus taas tõusuteel

Johanna Kikkase sõnul paraneb Eesti naismaadlejate tase iga aastaga. Tänavu on Eesti naismaadlejad Euroopa meistrivõistlustel saavutanud kadettide vanuseklassis kaks pronksmedalit, maailmameistrivõistlustel tuli kadettide vanuseklassis viies koht. Noorte olümpial võideldi naismaadluses Eestile välja samuti viies koht.

Täiskasvanute kreeka-rooma maadluses tuli Euroopa meistrivõistlustel teisele kohale Helari Mägisalu, sel nädalal Budapestis toimuvatelt MM-võistlustelt oodatakse head esinemist Heiki Nabilt, Eerik Apsilt ja Epp Mäelt. Põltsamaa maadluslaagrisse esialgu võistlusi planeeritud ei olnud, ent Johanna Kikkas arvates võiks nad selle siiski korraldada, et tüdrukutele võistluskogemust anda. „Kõik maadlustüdrukud on siin treenimas, et hooaega paremini alustada ja eelseisvatel võistlustel paremaid tulemusi saavutada,“ rääkis ta. Kui samaaegselt Budapestis toimuvad MM-võistlused oleksid muule ajale sattunud, oleks Põltsamaa laagris olnud osalejaid rohkematest riikidest.

Maadluslaagris kohtunikutööd tegev Ergo Andrus lausus, et Eesti sportlaste sumomaadluse tasemega võib rahule jääda. Maadlejate järelkasv on samuti olemas ja Põltsamaal ollakse taas tõusuteel. Põltsamaal käib maadlustreeningutel umbes 40 poissi. See arv on siiski väiksem kui ajal, mil Andruse ise koolipoisina maadlusega tegeles. Ent siis mängis oma osa ka laulva revolutsiooni aegne lasterohkus. Eestis tegeleb maadlusega alates kõige noorematest kuni täiskasvanuteni 5000‒6000 sportlast enam kui 45 maadlusklubis. Ergo Andruse sõnul alustavad lapsed maadlemisega tavaliselt kooli minnes, kuid mõnel pool tegeletakse sellega juba lasteaias.

Need, kes tipptasemeni ei küüni, loobuvad pärast gümnaasiumi lõpetamist. Ergo Andruse sõnul peaks noortel maadlejatel olema võimalus osaleda kvartalis paaris välislaagris. „Taseme poolest vastab praeguses laagris osalejate tase Euroopa ja maailmameistrivõistluste maadlejate tasemele,“ tõdes Andruse. Johanna Kikkase ja Ergo Andruse sõnul on väga tugevad maadlusriigid nii Venemaa kui USA. Kikkas lausus, et USAs on naistemaadluses koostatud vastavad programmid ja treeningud on väga oskuslikult läbi mõeldud.

Venemaa treener hindab Eesti kolleege

SK Tapa maadlustreener Martin Piksar lausus, et Tapal on spordiala noorte seas väga populaarne. Laagris on Tapalt kaks tüdrukut – Marta Pajula ja Polina Sahno. Marta on tänavune kadettide vanuseklassi Euroopa meistrivõistluste pronksmedalivõitja ja sama vanuseklassi maailmameistrivõistluste viienda koha omanik.

Küsimusele, kas Venemaal on populaarsem spordiala maadlus või jäähoki, vastas sealne kõrge tasemega maadlustreener Ignat Grek, et niisugune võrdlus ei ole päris sobilik, sest Venemaal on erinevates regioonides populaarsed erinevad spordialad. Kesk-Venemaal on esiplaanil jäähoki, aga näiteks Kaukaasias maadlus. Noortemaadlus on Venemaal kõrgel tasemel, sest nii Euroopas kui ka maailmas nopitakse meistrivõistlustel enamasti esimesi ja teisi kohti. Kõige tugevamad konkurendid on neile ameeriklased, vahel ka iraanlased.

Põltsamaale oli Venemaalt saabunud 24 noormaadlejat. Hetkel õpivad maadluslaagris osalevad Venemaa neiud Sankt-Peterburis kõrgetasemelises spordikoolis, olles sinna kokku sõitnud kõikjalt üle riigi. Üks selle spordikooli kasvandik osaleb praegu Budapestis toimuvatel maailmameistrivõistlustel, kuid laagris on tänavune juunioride maailmameistrivõistluste võitja. On ka palju teisi võistlustelt auhinnakohtadele tulnud Venemaa noormaadlejaid ja sama kooli on lõpetanud Venemaa kõige kuulsam naismaadleja Natalja Vorobjova.

Ignat Grek tunnustas Eesti maadlust, rõhutades, et sellega tegelevad treeneritena tõelised entusiastid, kes teevad treeneritööd põhitöö kõrvalt. Grek tõi esile meie naismaadleja Epp Mäe.

Ta kinnitas, et oli väga hea meel Eestisse treenima tulla, sest kohtab siin toredaid sõpru.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus