Põltsamaa koguduse juubelile pühendati ajalookonverents

Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson pidas ettekande Niguliste kirikutest ja nende kaitsepühakust Püha Nikolausest. Usundiajaloo uurija märkis, et huvi pühakute elulugude ja nende kunstis kujutamise vastu kujunes tal juba restauraatorina töötamise ajal. Pärnu Muuseumi direktor teaduste doktor Aldur Vunk kõneles keskaegsetest palverännakutest Eestis ja Euroopas. Tema esinemisest selgus, et palverännakud andsid keskajal võimaluse ringi rännata ka eestlastel. Ühtlasi praktiseeriti karistuspalverännakuid, kuhu aastaks või mitmeks saadeti kurjategijaid.

Nii Jaan Bärenson kui ka Aldur Vunk illustreerisid oma ettekandeid pildimaterjaliga.

EELK Põltsamaa Niguliste kiriku õpetaja Arho Tuhkru tutvustas oma ettekandes 17. sajandi esimesest poolest pärit Põltsamaa käsikirja, milles on juttu ka kirikust.

Kogudust õnnitlesid ümmarguse sünnipäeva puhul ka Riigikogu liige Margi Ein ja Põltsamaa abilinnapea Tiit Kulu. Soomest tõid tervitusi Järvenpää koguduse esindajad eesotsas Miika Heikinheimoga, Kangasala koguduse esindajad Juha Seppelä eestvedamisel ja Ilomatsi koguduse liikmed. Järvenpää kogudus esitas ka tervituslaulu.

Inimesed, kes on Põltsamaa Niguliste kiriku käekäigule märkimisväärselt kaasa aidanud ja koguduse aastapäevale saabunud nimekamad külalised said kirikuõpetaja Arho Tuhkrult kingituseks suveniiridena kasutatavad oreliviled.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus