Põltsamaa kesklinn vajab kaasaegset hoonestust

Pikkade ja tuliste vaidluste tulemusena jõuti Põltsamaa vallavolikogus otsuseni, et linna kavandatav lasteaed peab saama küll uue maja, ent see ehitatakse olemasoleva Tõrukese lasteaia asemele.


Vallavolikogu opositsiooni esindajad pakkusid mitmel korral asukohaks kesklinna piirkonda, täpsemalt Kördiööbiku parki. Nüüd öeldakse kindlasti, et siis peab ju pargipuid hakkama maha võtma. Kaheksateist aastat tagasi murdis tormituul Lustivere mõisa esisel platsil vanad puud lihtsalt maha. Varem või hiljem võib nii juhtuda ka Kördiööbiku pargiga.

Kui heita kriitiline pilk Põltsamaa kesklinna piirkonna hoonetele, siis on enamik neist vanad ning väsinud ja ajale jalgu jäänud. Kauaaegsed põltsamaalased teavad, kui palju on olnud lootusi ja ootusi seoses kinohoone ja turuhoonega, kui pikisilmi on oodatud uut Konsumi kauplust, kui trööstitu näeb välja Coopi hoone tagune hooviala, kuidas rikub Roosisaare mainet seda läbiv katkise asfaltkattega sõidutee.

Kesklinna ei kaunista ka hooned, kus tegutseb Lemmik Lilleäri ja kus paikneb kasutatud riiete kauplus. Ka Kördiööbiku park suures osas kuigivõrd silma ei rõõmusta ega muuda kesklinna ilusamaks. Samuti tühermaa nn telegraafimaja Kuperjanovi tänava poolsel küljel ning endine bussijaama hoone Selveri kõrval. Ka turuplatsi varjualustega müügikohad on oma aja ära elanud.

Omapoolse soovituse on Põltsamaa kesklinna planeerimisele andnud Eesti Arhitektide Liidu liige, kelle nägemusel võiks kesklinnas asuda nii koolid kui ka lasteaiad. Võib ju öelda, et kesklinna arendamisega peaks tegelema erasektor.

Kahjuks pole erasektori esindajad aastakümnete vältel pidanud vajalikuks Põltsamaa kesklinna uusi hooneid ehitada ega seal mingeid tegevusi arendada. Õnneks on turuhoone asemele peagi uus Grossi kauplus kerkimas. Kuid üks uus hoone ei lahenda Põltsamaa kesklinna ehituslik-arhitektuurilist probleemi. Kesklinna paremaks muutmisele oleks saanud omapoolse panuse anda kohalik vald uue lasteaia ehitamise näol. Kesklinna piirkonda rajatav lasteaed ei tekita seal autode uputust. Hommikuti on üsna vähe Jõgeva maanteelt Pärna tänavale pööravaid autosid. Küll näeb, kuidas emad-isad lapsi käekõrval ja jalgratastega lasteaeda viivad.

Tõrukese lasteaeda suur osa lapsevanematest oma lapsi jalgsi ega jalgrattaga viia ei saa. Põltsamaa kesklinna saatus on vähemalt osaliselt kohalike otsustajate endi kätes. Kui omavalitsus kesklinna hoonestamisega otsa lahti teeb, ehk järgnevad siis sellele julgemalt ka erainvestorid.

TOOMAS REINPÕLD, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus