Põltsamaa jõel peetakse viiendat maratoni

Põltsamaa jõel peetakse 1. juulil viiendat korda jõemaratoni. Võistlusmarsruut on sama, mis varasematel aastatel, ent pika distantsi läbijate vahel loositakse minijuubeli puhul välja pisut teistmoodi peaauhind: selleks on kolmekohaline kanuu.

Põltsamaa jõemaratoni korraldab MTÜ FreeStart Matka- ja Spordiklubi ning sellel saab vastavalt võimetele valida 80 või 27 kilomeetrise distantsi. Pikemale võistlusmaale starditakse kell 8 hommikul Rakke vallast Ao paisjärvelt, lühemale kell 11 Pajusi vallast Kõrkküla paisu juurest. Finišipaigaks on kõigile Kamari paisjärv Põltsamaa vallas.

FreeStart Matka- ja Spordiklubi eestvedaja Üllar Sõmera ütles, et tänavust osalejate arvu ta prognoosida ei oska, ent senini on igal aastal tulnud starti pisut rohkem paate, kui aasta varem. Mullu osales kahe distantsi peale 43 paatkonda.

“Kui tänavu 40-45 tuleb, oleme igati rahul, kui rohkem, on see juba boonus,” ütles Sõmera.

Eestist ja Lätist

Enamik võistlejaid tuleb tema sõnul Eestist, aga registreerunud on juba ka üks lätlane. Lätist on mõnel varasemalgi maratonil võistlejaid olnud, samuti Venemaalt. Pikka distantsi tullakse sõitma enamasti ühe- ja kahekohaliste kajakkide või süstadega. Lühemal distantsil teeb kaasa ka päris palju kanuusõitjaid.

“Süstad on voolujoonelisemad ja liiguvad tänu sellele kanuudest kiiremini. Tõsi, kogenud veematkajad ütlevad, et suhteliselt aeglase vooluga Põltsamaa jõel ei tule süstade eelis nii tugevasti esile, kui näiteks kiirevoolulisel Võhandul,” sõnas Üllar Sõmera.

Lisaks süstale, kajakile ja kanuule võib tulla võistlema ka kummipaadi, sõudepaadi või vesijalgrattaga.

Pikal distantsil on kuus kontrollpunkti, neist kaks on üksiti toitlustuspunktid. Lühemal distantsil läbitakse kaks kontrollpunkti, millest ühes saab üksiti keha kinnitada. Süüa antakse võistlejatele ka finišis.

Teelt eksida pole sel maratonil võimalik.

“Mõned lisajõed Põltsamaa jõel küll on, aga kes sinna põikab, saab kohe aru, et sõuab vastuvoolu. Anname võistlejatele kaasa ka rajakaardi ning sellele on ära märgitud kõik kärestikud, kivikohad ja muud takistused,” kinnitas Sõmera.

On, mida vaadata

Pika distantsi valinuil tuleb ujuvalused Kõrkküla paisu juures veest välja tõsta. Sama tuleb teha kõigil võistlejail Põltsamaa linnas suure silla juures. Linnas tuleb korra ka kärestikust laskuda. Nii et rahval on, mida vaadata. Kes jõe äärde tahab minna, neile olgu öeldud, et esimesed 27 km läbijad peaksid linna jõudma keskpäeva paiku, 80 km läbijad kella ühe või poole kahe paiku. Üldiselt sõltub aga liikumiskiirus veetasemest: kui see on kõrge, liigutakse kiiremini, kui madal, siis aeglasemalt.

Kui varasematel aastatel on jõemaratoni läbinute vahel välja loositud matkapakett koos õhtuse lõõgastusega mõnes majutuskohas, siis seekord läheb pikema maa läbinute vahel loosi kolmekohaline kanuu. Lühemat distantsi läbides on võimalik võita matkapakett kuni 12 inimesele.

Jõemaratonile saab registreeruda interneti teel, aga ka kohapeal. Pool tundi enne starti tuleb korraldajatel nimekiri siiski lukku panna, sest nad peavad endale viimaste stardieelsete askelduste jaoks aega jätma.

“Ootame maratonile kõiki veematkahuvilisi. Selle nädala lõpuni saab registreerida soodushinnaga. Päev saab lõbus olema ka võistlejatega kaasa tulevatele saatemeeskondadele. Neil ei tule Kamari järve ääres oodates niisama igavleda, sest seal on samal päeval käimas traditsiooniline veetrall,” ütles Üllar Sõmera.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus